Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Expeditionnaire Macht BERICHT. Veni Creator Spiritus Ie JAARGANG No. 41 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 K579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 9^"* Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen VU In verband met de algemeene Feeste lijkheden op 31 Augustus a.s. zal ons blad Donderdagavond 30 Augustus verschijnen. Advertentiên enz. mitsdien uiterlijk Woensdagmiddag 1 uur inzenden. De Uitgever. DE KERN VAN ONS NIEUW LEGER Opleiding van divisie-geraamte in sriel tempo Het is op het oogenblïk niet te overzien of de capitulatie van Japan veranderingen brengt in de positie van de Expeditionnaire Macht. Zelfs indien de keizer Hirohito aan alle mili taire bezettingsautoriteiten het bevel tot over gave zal gevenis het nog maar de vraag in hoeverre dit goddelijk bevel als een goddelijke fout zal worden beschouwd, waarvan men zich niets behoeft aan te trekken. En in het Verre Oosten ligt overigehs niet de eenige taak voor de Expeditionnaire Macht. Zij zal de kern vormen van het nieuweop moderne leest geschoeide Nederlandsche leger. Daar aan ontleent zijook als alles op het laatste strijdtooneel zonder schokken verloopt, haar bestaansrecht. Deze kern zal goed zijn. Voor een groot gedeelte wordt het kader voor de Expedition naire Macht opgeleid in Engelsche scholen, waar gebruik kan worden gemaakt van de practische ervaring der geallieerden, van hun uitrusting, kleeding en voeding. Het behoeft wel geen betoog, dat dit winst beteekent. Een aan de eischen des tijds aangepaste en in alle opzichten voldoende opleiding op vader- landschen bodem ware uit den aard der zaak thans onmogelijk. In eerste instantie is de opleiding van officieren, onderofficieren en specialisten van een E.M.-divisie ter hand genomen. Met de training van dit „divisie-geraamte" moest worden gewacht op de bevrijding van ons land, aangezien het Militair Gezag, de marine, de marinevliegdienst, West-Indië, enz. het weinig'e. in Engeland beschikbare personeel voor zich opeischten. En pas, indien dit ge raamte behoorlijk geïnstrueerd is, kan er sprake zijn van de opleiding van de vele tien duizenden Nederlandsche jongemannen, die zich met enthousiasme hebben aangemeld voor dienstneming bij de Expeditionnaire Macht. Zij hebben geduld moeten oefenen en zullen dit nog eenige maanden moeten doen. Maar men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. En zonder kader kan men geen troepen opleiden. De training van het divisie-geraamte ge schiedt in twee gedeelten. Tweeduizend offi cieren. onderofficieren en vaklieden worden thans opgeleid door de Engelschen in een sneller tempo dan men voor mogelijk had ge houden. Deze snelheid is te danken aan het feit. dat men voor deze groep menschen heeft uitgezocht, die reeds een militaire training achter den rug hadden of die in een gespecia liseerd beroep, zooals smid-bankwerkermon teur, timmerman, seiner, enz. hun sporen reeds hadden verdiend. Het ging dus slechts om applicatie van oud-militairen eenerzijds en het aanpassen aan militaire orde en tucht van gespecialiseerde burgers anderzijds. Deze 2000 mannen zullen op hun beurt de overige 2500 man van het divisie-geraamte scholen. Dan is de basis voor de oefening van de massa van de vrijwilligers gelegd. Dan zijn behoorlijk onderlegde officieren voor de genie, de artillerie, de infanterie en militair-getrainde technici gereed om de opleiding van alle een heden, waaruit een moderne divisie bestaat, ter hand te nemen. In Engeland zijn thans voor de E.M. onge veer 4000 militairen aanwezig. Een gedeelte hiervan wordt gevormd door den vasten kampstaf van het Nederlandsche kamp in Wolverhampton, een van de best gebouwde en uitgeruste kampen in Engeland. Ruim 1000 man zijn in opleiding voor officier, onder officier of specialist, om daarna in een van de te vormen E.M.-divisies te worden ge plaatst. En verder bevinden zich daar dan de 2000 man in opleiding voor het „geraamte" van de eerste divisie. De tweede groep, groot 2500 man, ter completeering van dit „ge raamte", zal binnenkort vertrekken. Het ongeduld van vele vrijwilligers is be grijpelijk. Maar even begrijpelijk moet zijn, dat de commandant van de Expeditionnaire Macht niet met half geoefende menschen de divisies kan formeeren. Voor een goede oefening is nog altijd tijd noodig. Tegen het einde van het jaar zal echter de verscheping van eenige tienduizenden vrijwilligers moge lijk zijn. Het schema voor de opleiding van een tweede divisie loopt ongeveer vier maan den achter dat van de eerste aan. De Minister van Oorlog heeft kortgeleden het getal van 100000 voor de Expeditionnaire Macht ge noemd. Het is dus mogelijk, dat na de tweede nog een derde divisie zal worden geformeerd. VOOR DEN ZONDAG Wanneer ik U ga schrijven over een dag van historische beteekenis, dan zult ge mis schien eerst denken aan dien 15den Augustus, den dag van de Wereldvrede, van de vrijheid van heel ons Rijk: of ge zult denken aan den komenden 31 sten Augustus, waarop wij weer Koninginnedag hopen te vieren, met onze geliefde Vorstin bij ons, in een bevrijd Vaderland. Maar ik wil U iets vertellen van den 3den Augustus 1945. Op dien Vrijdag vond een merkwaardige gebeurtenis plaats, niet alleen van groote kerkhistorische beteekenis, maar ook van groot belang uit sociaal en nationaal oogpunt bezien. Op de tweede zitting van de 130ste ver gadering van de Alg. Synode der N.H. Kerk nam dien dag de Secretaris den Bijbel op en bedekte daarmee de reglementenbundel. Hij hield bij deze symbolische handeling -een korte toespraak, die eindigde met boven staande woorden: „Veni Creator Spiritus", kom Schepper Geest. Wat is nu de beteekenis-hiervan U moet dan weten, dat na den Franschen tijd Koning Willem I orde kwam scheppen in den chaos, die door den beroerder van Europa, Napoleon, ook. in Nederland was ontstaan. Daarbij beperkte hij zich niet tot de zaken van staat, maar strekte zijn be moeiingen uit tot het kerkelijk leven. Aan de Hervormde Kerk legde hij autoritair een organisatie op, waarin de hoogste wetgevende en regeerende macht in handen werd gelegd van een Alg. Synode. In den loop van de 130 jaar, die op 1816 volgden, werd steeds meer het foutieve van dit stelsel ingezien. De afscheiding en de doleantie waren de eerste pogingen om zich van het z.g.n. Synodale juk te ontdoen. Anderen bleven in den weg van trouw aan de Hervormde Kerk zoeken naar herstel, Verbetering en vernieuwing. Deze weg was moeilijk en lang. Wat waren dan de bezwaren tegen die I Kerkorde van 1816? Ik moet hier kort zijn en het met een paar woorden trachten te zeggen. Dit waren de twee hoofdbezwaren: 1. De Synode ver tegenwoordigde niet de Kerk. (Oorzaak in de getrapte verkiezingen): 2. De Synode was wel in naam, maar niet in wezen Synode. Zij kon niet doen, wat b.v. de Synode van Dordt in 1618 wel had kunnen verrichten: belijden „De Kerk heeft geen mond", pleegt men daarom wel te zeggen. Wilde hierin verandering komen, dan moest de Synode harakiri plegen, d.w.z. zich zelf ombrengen, opheffen. En zie, nu de tweede beroerder van Europa Adolf Hitler, ten onder is gegaan, gaat dit, na 130 jaar, gebeuren. Aan de overheersching van de reglementen bundel van 1816 is een einde gekomen. De Bijbel, Gods Woord, overhéerscht nu in alle bestuurszaken van de Kerk. De nieuwe Generale Synode zal nu echt een „kerk vergadering" zijn, gekozen als zij nu wordt door de Classicale Vergaderingen, de grond vergaderingen der Kerk. De belijdenis zal.dan weer de bezielende levensbron kunnen wor den waaruit de Kerk haar geloof beleeft. De Kerk zal zich meer en beter kunnen werpen op de herkerstening van ons volk. Maar deze nieuwe Synode garandeert dat niet zonder meer. Een nieuwe geestelijke bloei moet God, de Vader van onzen Heere Jezus Christus, schenken door de krachtige werking van den Heiligen Geest. Daarom is de bede op dien 3den Augustus 1945 en nu bij voortduring de oude bede van de Kerk: Veni Creator Spiritus, kom Schepper Geest. Ik ben mij ervan bewust, dat het boven staande te beknopt is om een werkelijk duide lijk beeld te krijgen van deze belangrijke ge beurtenis. Maar-ik hoop, dat met de Her vormden ook zij. die tot andere kerken be- hooren, de bijzondere beteekenis van dit gebeuren zullen verstaan; dat zij de verdere ontwikkeling in het oog zullen houden. Dat wij allen ook voor elkander bidden: Veni Creator Spiritus! Tholen. Ds. van Oost.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1