Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Het einde, en het begin Tribunalen en Bijzondere Gerechtshoven VOOR DEN ZONDAG De Wonderen des Allerhoogsten THOLEN Bekendmaking Ie JAARGANG No. 40 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandsdjestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum F 2.00 K579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen (Slot) Wanneer het vooronderzoek geëindigd en de zaak ,,rond" is, kan de vraag aan de orde komen, of het gepleegde feit zoo licht is, dat de in bewaring gestelde kan worden ontsla gen. Die vraag wordt bestudeerd door een adviescommissie uit de illegaliteit, welke daar toe het dossier ter inzage krijgt. De beslissing ligt bij den militairen commissaris, die zich in bijzondere gevallen kan refereeren aan het oordeel van den Chef Staf. En deze bedient zich op zijn beurt van de Centrale Advies commissie. Doorgaans echter zal de beschuldigde niet op vrije voeten komen. In dat geval gaat zijn dossier, indien het handelingen betreft, welke strafbaar zijn gesteld in de wet of in het Be sluit Buitengewoon Strafrecht, naar de Bij zondere Gerechtshoven: in andere gevallen, nl. van laakbare handelingen, die daarin niet strafbaar zijn gesteld, gaat het naar den secretaris van het Tribunaal. Het is niet uitgesloten, dat iemand eerst voor het Tribunaal komt en daarna nog eens voor het Bijzondere Gerechtshof. Maar hij krijgt dan slechts gedeeltelijk een dubbele straf. Het Tribunaal kan bij zijn uitspraak een beschuldigde doen intérneeren voor onbepaal- den tijd, hem rechten ontzeggen en aan hem toebehoorende goederen verbeurd verklaren. Het Bijzondere Gerechtshof kan tot gevan genisstraf en zelfs tot de doodstraf veroor- deelen. Indien iemand tot interneering èn ge vangenisstraf veroordeeld wordt, wordt de gevangenisstraf op den duur van zijn inter neering in een bepaalde verhouding verrekend. De uitvoering van de maatregelen, door de Tribunalen gelast, geschiedt na een ,,Fiat executie" van een daartoe aangewezen in stantie. Van de uitspraken van het Bijzondere Gerechtshof is beroep in cassatie mogelijk bij den Bijzonderen Raad van Cassatie. Hier wordt dus een omvangrijk recht sprekend apparaat opgebouwd. En dat vraagt zijn tijd. Men kan de figuur jaren vooruit op papier zetten, maar de gebouwen en de com petente personen zijn dan nog niet gevonden; en men kan slechts rekening gaan houden met gefundeerde critiek, nadat deze geuit kan worden. Dit bedenke men, wanneer men klaagt dat er geen schot in de zaak komt. Om de behandeling te bespoedigen worden de Tribunalen onderverdeeld in kamers, die plaatselijk verspreid en vrij zelfstandig zijn. Zoo telt het Tribunaal Den Bosch vijf kamers en vermoedelijk zal er nog een zesde bij komen in Boxmeer. In Breda zijn zeven kamers. In Amsterdam komen er zelfs tien. De Bijzondere Gerechtshoven worden ge vestigd in de plaatsen, waar zich de Gerechts hoven bevinden, te weten: Amsterdam, Leeu warden, Arnhem, Den Bosch en Den Haag. Zooveel mogelijk zullen de lichtere gevallen het eerst worden behandeld, deels omdat het Eindelijk dan is ons land, ja, de geheele wereld, verlost van den laatsten zwaren druk, die de menschheid nog als een centenaarslast op het hart lag. Ook in het Verre Oosten is de groote verschrikking, de tweede wereld oorlog, geëindigd. Of dit Spoedige einde nu een gevolg is van de Russische oorlogsver klaring of van de twee afgeworpen atoom- splitsende bommen, kan ons vrij onberoerd laten. Het voornaamste is, dat in dat deel van ons Koninkrijk, dat, in wellicht nog grootere mate dan het Europeesche gedeelte, het leed In vele bladen heeft men in de laatste weken een artikeltje kunnen lezen met als opschrift: ,,Het wonder van Tholen". Van Groningen af tot in Maastricht toe. weten de mensen het, dat er bizondere dingen gebeurd zijn op 't eiland Tholen. 't Watervlak van nog geen tien maanden geleden, de zandkleurige zoutsteppen van enkele maanden terug, is omgetoverd in een groen en goudgeel korenveld. Als men op reis is en de mensen horen, dat men van 't eiland Tholen komt, informeren zij belangstellend naar 't wonder van Tholen. En we kunnen 't volmondig toestemmen: ,,'t is een wonder in onze ogen, wij zien het, maar doorgronden het niet". Iedere keer maakt 't ons stil, als we 't eiland door kruisen, en we zien er de koren schoven bij duizenden staan. De pessimisten hebben 't vorig jaar voorspeld: ,,'t zal wel een beetje groeien, maar 't oogsten op 't eiland Tholen zal niet veel te betekenen hebben. En nu 't is precies, alsof er een flinke laag kunstmest van de beste soort op 't land is uitgestrooid: meer wordt er gewonnen van 't land, dat onder water stond dan van 't ge deelte, dat droog bleef. Landbouwingenieurs, professoren hebben 't gezegd, dat alle theo- riën over verbouw op door de inundatie zoute gronden, ten ene male tegen de vlakte zijn geworpen. We spreken daarom in koor over: ,,'t wonder van Tholen". Maar nu een vraag, waarom nu niet royaal beleden: 't is een won der Gods" 'k gloorde kort geleden een boer zeggen, in een gesprek over dit onderwerp: ,,de natuur herstelt zich prachtig". Zo te horen spreken doet pijn, want bewust of on bewust doet men God tekort in Zijn eer en Zijn rechten. Omstreeks 1650 verscheen er een Vader landse Geschiedenis van de hand van een bekend Zeeuws predikant. Abraham van de Velde, geboren in Zeeland en overleden in niet billijk zou zijn den kleinen man langer in voorarrest te laten dan zijn straf misschien zou duren, deels om intusschen den tijd te hebben de dossiers van de zware gevallen sluitend te maken. Dit neemt echter niet weg, dat reeds vrij spoedig ook landverraders kop stukken voor hun rechters zullen moeten ver schijnen. Commentaar en de onmenschelijke ellende heeft moeten dragen, veroorzaakt door een geen mede- doogen, geen burger- of oorlogsrecht kennen- den onderdrukker, ook de wapens zijn gestrekt. De oorlog is ook daar ten einde en onze enkele duizenden landgenooten en vele millioenen Indonesische broeders kunnen daar van nu af weer trachten de neergebeukte hoofden en vertrapte zielen op te richten en den blik te wenden naar een nieuwe toekomst. Met prof. Schermerhorn zeggen wij: ,,De weg omhoog ligt vrij". 1677 te Middelburg, onder de titel: ,,De wonderen des Allerhoogste". Deze rasechte Zeeuw heeft het begrepen, dat we de geschiedenis van ons land in hoger licht moeten bezien. Dan t^espreuren we het, dat er niets bij geval gebeurt, maar dat God het is die alles bestuurt en leidt, dikwijls dwars tegen onze gedachten, verlangens en plannen in. Wie zo de vreselijke dingen van de laatste jaren leert zien, wordt er voor bewaard om opstandig te vloeken tegen 't .noodlot" dat hem treft, maar buigt zich in het geloof, dat God geen onrecht kan doen, ootmoedig onder Gods slaande hand. Als we dan anderzijds 't wonder van Tholen en zovele andere won derlijke uitreddingen van de laatste jaren en maanden als wonderen Gods mogen erken nen, geeft ons dat moed om 't hoofd omhoog te houden. Hoe triest en somber het er alles uit mag zien voor de toekomst, hoeveel pro blemen zich ophopen, waar zelfs de knapste koppen geen oplossing voor weten, wie God erkent als ,,de Allerhoogste", wanhoopt niet, want wat bij de mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God. Als 't volk van Zeeland, 't volk van Neder land in biddend opzien tot God aan de op bouw van Nederland werkt, zal 't niet moede loos bij de pakken neer gaan zitten, maar moet 't zich telkens verwonderen over God, die helpt, ondanks 't feit, dat we 't niet ver dienen. En daarom we houden er aan vast 't wonder van Tholen is 't wonder Gods op Tholen Batelaan - Tholen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat tegen Woensdag 22 Augustus a.s., n.m. 2^2 uur ten Gemeentehuize een vergadering van den tijdelijken Gemeenteraad .ig belegd. Agenda 1. Beëediging van de nieuw gekozen raadsleden. 2. Rede van den Voorzitter. 3. Benoeming van wethouders. 4. Benoeming van Commissieleden en van een Vertegenwoordiger in den Raad van aandeelhouders der N.V. Waterleiding maatschappij .Tholen" Tholen, 14 Augustus 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van de Berge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1