Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Het kan verkeeren Een vroome wensch THOLEN Bekendmakingen Ie JAARGANG No. 37 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 27 JULI 19-15 Abonnementenf 0.75 per kwartaal Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 ks7» SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 19 Mei 1940 Zondagmiddag, het is warm, stoffig en rumoerig in het krijgsgevangenkamp te Bocholt. Alle krijgsgevangenen staan aan getreden: circa 2000 Hollanders, vuil, som migen met gescheurde kleeren, anderen zon der tuniek, weer anderen zonder veldmuts, hongerig, terneergeslagen, vermoeid door het uren in de rij staan. En de Duitsche Feldwebels rennen lang^ de rijen, tellen, tellen: eins, twei, drei, vier, fünf, eins twei, drei, vier, fünf, telkens op nieuw, tot ze er eindelijk zeker van zijn dat alles aanwezig is. Dan brengen ze rapport uit bij een officier. Even bekijkt deze keurig gekleede kampcommandant de havelooze ver moeide gedemoraliseerde rijen, slaat min achtend een stofje van z'n uniformjas en snauwt tegen z'n minderen: ..Abfahren". Enkele gevangenen kijken nog even achter om, zien voor de 2e maal het groote bord boven de ingang met het opschrift: ,,Für ein Recht bedelt man nicht, für ein Recht Kampft man". Het wordt gelezen, maar dringt nauwelijks tot hen door. De eenige belangstelling gaat uit naar het oord, waar de (pverwinnaar hen nu weer naar toe zal transporteeren. Nog verder van hun geliefd Vaderland? het Va derland, dat nog brand vanwege de ver woestende instrumenten, die er in 5 dagen over zijn uitgestort- het vaderland, waarin vrouwen, moeders, verloofden wachten, wachten in spannende twijfelende onzeker heid. Voort gaat het men komt op een vier sprong, midden in de stad en dan dan zien ze het, rij voor rij, man voor man, 2000 paar oogen gaan naar één punt, één punt, dat trekt, dat gloeit, dat pijnigt een wegwijzer, een gewoon houten bord, maar waarop de woorden... WINTERSWIJK, 16 km. Sarcastisch glimlachend, spottend, lijken deze woorden de blikken van de 2000 paar oogen op te vangen. 2000 harten kloppen sneller. 2000 man overwegen een enkel mo ment de geringe kans hier te vluchten. Maar reeds klinkt naast hen het snauwende bevel: ,,Loss, loss (sneller, sneller). Daarmee heeft die overweging afgedaan, daarmee is het laatste restje zelfstandigheid zelfs uit de gedachten gebannen. Alleen de woorden Winterswijk 16 km. blijven in de harten branden. Verder afgematter nog loopen ze voort. Op de trottoirs leden van de ,,Grüne Polizei", rechtop, stram. Burgers, die maar steeds het ,,heil Hitier" elkaar toeroepen en minachtend peerzien op de rijen krijgsgevangenen. Die rijen, zij voelen de minachting, zien er zelfs op den grond spuwen als ze voorbij waan zinnig enthousiaste Hitlerjugend gaan en ze denken aan het voor 20 dagen nog vrije Hol land, waar ze man voor man hun eigen stem konden doen hooren, waar ze hun recht als mensch konden laten gelden. Ze worden naar het station gebracht, met 50 man in een met kalkbesmeürde beesten wagen geladen en vertrekken, 800 km. verder het Oosten in, 28 uur rijden2000 Hol- landsche krijgsgevangenen... 19 Juni 1945 Eén van die 2000 nadert Bocholt in een snel rijdende Geallieerde legerwagen. Het is warm, stoffig, rumoerig. Tientallen leger wagens snorren voorbij. Rechtop staat hij in de bak van de auto in geallieerd uniform, de veldmuts met het koperen leeuwtje schuin op z'n hoofd. De wagen mindert vaart, rijdt Bocholt binnen, hetzelfde Bocholt van 5 jaar geleden? Ja nee, het is niet meer te her kennen, het is grootendeels verwoest, een puinhoop. De wagen remt af, de weg is één krater. Voorzichtig wordt een bocht genomen, dan stopt te wagen... de soldaad draait zich om: zeker weer een verkeersstremming. Dah richt hij zich nog hooger op en ziet: vuil. ver moeid, gedemoraliseerd, sloffend: een colonne krijgsgevangenen, lange rijen ..Griine Polizei." Het hart van dien jongeman op de Geallieerde legerwagen klopt sneller, strak, stram staat hij, ziet ze voorbijsloffen, min achting ligt in z'n oogen. De weg is vrij, de wagen rijdt verder, die per de stad in. Men komt oop een viersprong, nog lang zamer rijdt de wagen de Geallieerde sol daat op de wagen kijkt peinzend voor zich uit, in z'n hart is dankbaarheid, dan plotseling gaan z'n oogen tintelen, haken zich vast op één punt, gloeien van vreugde, daar ziet hij het... een wegwijzer, hetzelfde eenvoudige houten bord van 5 jaar geleden, nu wat ge schonden door 2 kogelgaten, de woorden daarop geschilderd, ze schijnen nu die blikken vol jool op te vangen, schijnen de triomphan- telijke glans uit dit eene 'paar oogen te weer kaatsen. de woorden WINTERSWIJK 16 km. En dan zwaait de soldaat joviaal naar hét bord, schalt het uit: „Ouwe, het kan verkeeren". G.H. Hulpactie hier, hulpactie, daarNoord helpt Zuid, West helpt OostEen geeffeest Een streek of stad wordt geadopteerd door een andere streek of stadFormulieren worden ingevuld voor de H.A.R.K. De H.A.R.K. verdeelt wat goederen of geeft wat vergunningen uit Prachtig Alles even onmisbaar om dui zenden en nog eens duizenden gezinnen weer een beetje van het allernoodigste te voorzien en wat op streek te helpen. Wat verwoest of vernield is, is weg en nieuw is niet of bijna niet te koop. Dus er moet gegeven worden, veel gegeven. En gelukkig toonen de aan vangsregels van dit stukje, dat ons volk het ,,Het is zaliger te geven dan te ontvangen" nog steeds in toepassing weet te brengen. Maar er is bij zoo ontelbaar velen geen voldoening bij het ontvangen, omdat men niet graag krijgt van ,,de bedeeling", terwijl men aanspraak meent te kunnen ma ken op terugvordering van zijn eigendom, dat gestolen is. Helaas gaat iedereen 't gevoel krijgen dat dat terugvorderen een vrome wensch zal blijven. En die gestolen eigendommen zitten niet alleen in Duitschland, maar ook in eigen land, dikwijls zelfs in eigen gemeente. En hoewel het dan voor den nieuwen eigenaar (meestal eigenares) gekregen goed is, blijft er toch een bestolene. En dit zet, vooral op een dorp, veel kwaad bloed. Leg Uw oor maar eens te luisteren in een gemeente waar men ge- evacueerd is geweest en waar bezettings troepen (van welke landaard ook) hebben gelegen. Haast alle teruggekeerden bemerken, dat ze bestolen zijn en men is er vast van overtuigd een flink gedeelte van het gestolene terug te kunnen vinden, als men maar eens gelegenheid kree,g om aan dit'of dat adres te gaan zoeken. Jammer genoeg is deze ge legenheid er niet. omdat het niet doenlijk en ook niet wenschelijk is, op losse beschul digingen in te gaan. Is er dan geen manier om vele „vermiste" goederen weer daar te krijgen waar ze thuis hooren O zeker, en zelfs een zeer eenvou dige manier. Laat iedereen, die cadeaux of souvenirs (met een luchtje eraan) gekregen heeft van militairen, die op een centrale plaats bezorgen (desnoods in 't donker), en de oude eigenaars komen wel opdagen. Maar zie opschrift. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 September 1945 gelegenheid bestaat tot plaatsing van leer lingen op de School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wenschen geplaatst te zien, worden verzocht vóór 1 September a.s. hiervan aangifte te doen bij het hoofd der U.L.O.School of de hoofden der lagere school. Bij de aangifte bij het hoofd der U.L.O. School moet worden overlegd een verklaring van het hoofd der lagere school, dat de leer ling het zesde leerjaar van een school voor g.l.o. met goed gevolg heeft doorloopen. Tholen, 24 Juli 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. van den Berge De Secretaris, Val. Laban. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld, de Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten onder den naam van leges, vastgesteld d.d. 1 December 1944, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 11 Juni 1945, no. 5. Tholen. 24 Juli 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. van den Berge De Secretaris, Val. Laban.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1