Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen k en toch arm; arm en toch rijk Gevlochten huizen. THOLEN OUD-VOSSEMEER Ie JAARGANG No. 35 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 13 JULI 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 k 579 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 -jtöST" Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 'V*'- Eens, niet zo lang geleden, stond Neder land over de hele wereld als één der rijkste landen bekend en 't was 't ook Nooit had den we het toen kunnen geloven, dat de rijk dom van ons land zo'n klap zou krijgen. Wat voelden we ons veilig achter onze gouden vestingmuren Zelf genoegzaam zeiden velen het: wij zijn rijk, hebben ons verrijkt, wij hebben aan niets gebrek. In de laatste jaren heeft menigeen 't mij verzekerd: 'k heb zoveel verdiend (ten koste van de ellende van anderen! dat ik niet weet, wat ik met al 't geld moet doen. Velen hebben in hun vuistje gelachen en al durfden ze het niet harop te zeggen, ze von den 't heus zo erg niet, dat de oorlog voort duurde. Immersde geldvoorraad vermeer derde zienderogen; eten was er, ondanks de honger bij anderen, bij zulken volop in huis; de rijken van dezen tijd kwamen niets te kort. In Laodicca, de eens beroemde stad in Klein- Azië vloeide 't geld ook met stromen binnen door de wolindustrie en handel in medicamen ten, o.a. de beroemde ogenzalf. Ze waren 't erover eens de Laodicensen: ,,Wie doet ons wat!" Jezus Christus die de waarde van 't aardse goud kent, als Heer over hemel en aarde, voegt het de Laodicensen toe, die zo zelfgenoegzaam burgerlijk leven, ingenomen met hun rijkdom, ook rondom tevreden over hun braaf godsdienstig leven: ,,Gij weet niet dat gij zijt de ellendige, de jammerlijke, de arme, blinde en naakte." Wat is al mijn rijkdom waard? De maat regelen van de afgelopen week ten opzichte van 't geld, deden velen de haren ten berge rijzen, daar gaat een streep door vele toch zo nauwkeurige becijferde begrotingen voor de toekomst: waardeloos, arm, verder uitge kleed als ooit te voren Geluksvogels zijn er altijd, er zullen er ook nu weer eens doorrollen, maar wat helpt ons al onze rijkdom? Geeft 't innerlijk vrede? We hebben 't er goed van genomen en we leven er nog ruimer door. Alles goed en best maar er komt een dag, dat we 't zelf zullen moeten erkennen: arm ben ik, ellendig, jam merlijk. blind en naakt," en dan voorgoed te laatRasechte Laodicensen komen aan 't eind slecht weg; dan liever maar burger uit Smyr na over wien gezegd wordt: Ik weet Uw ar moede, hoewel gij rijk zijt. Deze tijd is zeer nuttig om onze stoffelijke en geestelijke armoede te leren kennen. Geld en goed baten niet, uiterlijk Christendom zon der inhoud houdt geen stand. God wil ons onze armoede laten zien, opdat wij in Jezus Christus onze troost en redding zoeken. Wie Hem vindt als Zaligmaker weet alle aardse rijkdom op waarde te taxeren, 't hindert zulk een tenslotte niet meer arm te zijn, want in Jezus Christus is hij ijijker als de grootste millionnair. rijke De groote woningnood en het gebrek aan de gebruikelijke bouwmaterialen dwingen tot het zoeken van nieuwe materialen. In totaal is ongeveer 250.000 ton bouwmateriaal in het buitenland in bestelling. Er komen reeds leve ranties binnen, doch zij kunnen in verband rnet tekorten elders en de transportmoeilijk heden slechts op uiterst beperkte schaal aan de vraag voldoen. Daarom heeft men uitge zien naar vervangingsmiddelen, die voor noodwoningen zouden kunnen dienen, opdat althans in de meest geteisterde gebieden on derdak kan worden verschaft aan terugkee- rende gezinnen. In het zuiden des lands heeft men een eer ste urgentieprogramma opengesteld van 5000 noodwoningen, waarvan b.v. 800 te Vlissin- gen. In 21 gemeenten zijn een paar honderd proefnoodwoningen bereids opgetrokken, waarbij men zich bediend heeft van afbraak steen met dakbedekking van asphalt, stroo of pannen. Te Vlijmen heeft men een nieuw ma teriaal uitgevonden, n.l. teenen vlechtwerk afgestreken met cement. Mandenmakers hel pen bij vlechtwerk, waartoe benut wordt tweejarig hout dat te dik is voor manden en te dun voor rijshout, De buitenmuren worden met spouw opgetrokken. Het dak bestaat eveneens uit vlechtwerk. Het houtverbruik is bij dergelijke woningen ongeveer 1.1 m3 per woning, bestaande uit een eet-zitkamer, 3 slaapkamers, keuken en berghok met een to taal oppervlak van 60 m2. Aan cement heeft men ongeveer VA ton noodig. Ook heeft men reeds toegepast het gebruik van houtvezel- cementplaten, waarvan de muren eveneens met spouw worden opgetrokken. Aan fjout is voor dit type ongeveer 2Yi m3 noodig. Is voor het vorige type een bouwsnelheid van een woning per dag mogelijk, het tweede belooft een dubbele bouwcapaciteit. In Veghel heeft men noodwoningen ont worpen van geperste rietplaten. De productie capaciteit kan opgevoerd worden tot 20 per week. De daken worden van 'binnen met carton beschoten. De indeeling dier huisjes is van een zelfde type als de overige. Aan hout is ongeveer 2Vi m3 noodig. Van buiten worden zij met cement aangestreken. Wan neer de omgeving wordt beplant zullen deze woningen een vriendelijk aanzien bieden. Men behoeft niet bevreesd te zijn, ook al lijkt de bouwopzet met leem en twijgen op die van de negerhut van Oom Tom, dat deze herrezen dorpen in hun tijdelijk karakter geen lieflijke en innemende huizengroepen zullen vormen, passend aanden Westerling, die zich voorloopig weer een gezellig tehuis wenscht. Samenstelling tijdelijke Gemeenteraad 12 Juli. Bij de hedenavond door het ge meentelijk kiescollege gehouden stemming voor de samenstelling van een tijdelijke ge meenteraad, zijn gekozen van de vijf inge leverde candidatenlijsten, de heeren A. J. A. Wagemaker, L. D. A. Looysen en J. M. Berrevoets van „Gemeentebelang", Jac. Fran ke, B. J. van Westen en C. J. Zachariasse (Chr. Hist.), C. van den Berge, G. A. de Hond en A. de Heer (Staatk. Ger.L. Kieft A.R.) en M. Verduit (R.K.). Brood- en Melkzending Hartelijk dankt Rotterdam, dit maal Rot- terdam-Delfshaven, de bewoners van Tholen en Poortvliet voor de 1300 broden en 800 busjes melk, dié ten zeerste welkom waren. Om 't brood wordt bijna nog ge vochten. We hopen echter, dat 't niet meer nodig zal zijn om nogmaals brood naar de steden te verzenden, mocht dit echter toch 't geval nog zijn dan rekenen we op de zo gulle hulp van onze eilandbewoners. Geslaagd Geslaagd voor het eindexamen R.K. H.B.S. en de R. H.B.S. te Bergen op Zoom, resp. H. van der Hoeven en G. Boender beiden te Tholen. P. T. T. Lijst van nieuw aangesloten abonnees in de stad Tholen. nr 10 Schot Co, Fa. S. L., Mosselhandel Dalemschestraat 27. nr. 27 Baay, Fa. P. C. Oesterhandel. nr. 17 Zeeuwsche Oester Mij. Bona Fides Conté Escarpe 21. nr. 2 Velde, E. D. v.d., Markt 28. nr. 67 Amsterdamsche Bank N. V., Hoog straat 16. nr. 26 Gasfabriek, Hoogstraat 31. nr. 101 Ronde, F. de, Ass. Landb. Voorl. Dienst. nr. 54 Beukelaar, J., Brugstraat 30. Hoogwater 15 Juli 16 Juli 17 Juli 18 Juli 19 Juli 20 Juli 21 Juli Bergen op Zoom 15 min. later en Vlissin- gen plm. 2 uur vroeger. Berekend naar zon netijd. Vereeniging van Ziekenhuis verpleging De Vereniging voor Ziekenhuis-Verple- ging voor het Eiland Tholen en St. Philips- land hield haar vergadering te Oud-Vosse- meer. Aangaande de betaling van de achter stallige contributie van de geëvacueerde le den, kan over de eerste helft van 1945, over een goed saldo worden gesproken. Er zal zo spoedig mogelijk een algemene vergadering gehouden worden, hetgeen per advertentie en plaatselijke omroeping bekend gemaakt wordt. Voetbalvereeniging O. V. V. Op de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering der voetbalvereniging O.V.V. trad het tijdelijk benoemde bestuur in zijn geheel af en werd een nieuw bestuur gekozen, dat na afloop der vergadering als volgt was samengesteld. D. van Driel Mz., Voorzitter,P. C. van der Eyk, secretaris, D. van Driel Dz., penning meester, A. van Poortvliet, L. Havermans, 6.41 6.52 7.20— 7.31 8.00— 8.18 8.48 9.07 E.K. 9.46 10.07 10.52 11.13 11.58 12.19

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1