Mededelingenblad voor het Eiland Tholen Bekendmakingen STAVENISSE ONDER DE SCHIJNWERPER PREDIKBEURTEN Ie JAARGANG No. 32 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 22 JUNI 1945 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËN': f 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 ks/a SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Te begrijpen, maar niet naar Gods Wil Wij moeten kort zijn en dus: op de man af: twee vragen Ten eerste: Is hetgeen op Zaterdagavond te St. Maartensdijk en op Maandagmiddag te Tholen ge beurde te begrijpen Ja, zegt een ieder, die het niet kan vergeten en die het niet wil vergoêlijken, wat de demonische beulen ons volk hebben aangedaan. Zij, die de Duitsche schanddaden door hun sympathie óf door hun bedenkelijk stilzwijgen hebben goedgekeurd, staan er mede schuldig aan en verdienen mede een zeer zware straf. Er moet recht geschieden. Regeerings- instanties en tribunalen talmen. Als ze nog beginnen, dan lezen we van de berechting van enkele slappe gevalletjes, terwijl de hoofdschuldigen rustig zitten af te wachten of de een of andere bevrijdingspoging hen nog niet tijdig aan de straf zal doen ontkomen. Daarom: het is te begrijpen, dat het volk recht gaat „spreken" én „uitoefenen". Maar nu de andere vraag (En het zou voor U en voor mij heel wat gemakkelijker zijn, die vraag maar achterwege te laten, maar wij mógen dat niet om Christus' Wil Is het „christelijk"wat ge gedaan hebt, jongens van ons eiland Hebt ge „christelijk" gehandeld, gij allen, die het hebt toegejuichd En als ge daar nu „ja" op durft te antwoorden, dan rekent ge minder met Gods Wil, dan die jongen van de straat, die ik hoorde zeggen: ,,'t Is misschien niet christelijk, maar als ik de kans krijg, dan Die jongen kwam er tenminste eerlijk voor uit, dat zijn plannen waarschijnlijk niet de Godde lijke goedkeuring zouden wegdragen. Of denkt ge, dat we Mattheüs 5 44 beter maar uit Gods Woord weg kunnen schrappen „Maar Ik zeg uHebt uwe vijanden lief; zegent ze, die u vervloeken: doet wel dengenen, die u haten; en bidt voor degenen, die u geweld doen en die u vervolgen: opdat gij moogt kinderen zijn uws Vaders, Die in de hemelen is". Ik weet het niet, misschien zijn er ook nog zulke theologen onder mijn lezers, die deze tekst zoo uit kunnen leggen, dat ze iemand zonder rechtspleging half-dood kunnen slaan en tegelijk nog meenen als een kinds des hemel- schen Vaders gehandeld te hebben. Het „Zeeuwsche Dagblad", dat zich „christelijk" durft te noemen (want zich met den Naam van Christus tooien is een durf), ziet er tenminste geen bezwaar in, dat op deze manier de „rekening ver effend" wordt (zie het nummer van 14 Juni 1.1.). Ik meen te mogen constateeren, dat dat artikeltje hier goed geleezen is en dat er naar is gehandeld Een artikel van zulk een strekking had ik tot nog toe in geen enkel ander blad gelezen. De „Provinciale Zeeuwsche Courant" van 11 Juni 1.1. schrijft over hetzelfde voorval te Terneuzen: „Wij kunnen ons in de gevoelens van het publiek wel indenken, maar men late de bestraffing van schuldigen aan de autoriteiten over en late zich niet door hartstochten er toe ver voeren de methoden van de Wild West te volgen en daardoor dan de reputatie van onze goede Z.-Vla- mingen schade te doen. Bedenkt, dat de molens der gerechtigheid wel langzaam, maar dan zeker malen". Ja, het gaat om onze reputatie, onze „christelijke" reputatie, opdat we niet, door de methoden van onze vijanden te volgen ook hun reputatie krijgen. Nog eens de vraag: is het te begrijpen Ons ja" op de vraag moge doordringen tot de kabinetten der regeering en de rechtzalen der tribunalen. En nog eens de vraag: is het christelijk? Ons „neen" op deze vraag moge doordringen in Uwe har ten. En als ge dan zegt: „Ik kan niet anders", dat ge dan maar beter moge gaan verstaan, wat het heeft beteekend, dat Christus aan het Kruis voor Zijn „Vijanden" bad. Tholen. Ds. van Oost. THOLEN Putten en scherven Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag, 28 Juni a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den Reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 20 Juni 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. van den Berge, wnd. De secretaris, Val. Laban. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat er, met het oog op de tijdsomstandigheden, alsnog toe stemming is verleend de tegen het verbod gezette aard appelen te laten staan. Voorwaarden zijn o.a. echter, dat onmiddellijk ter Secretarie wordt opgegeven hoeveel en waar aard appels verbouwd worden dat de aardappels vanwege de gemeente en op kosten van de verbouwers overeenkomstig de daarvoor bestaande voorschriften onmiddellijk bespoten worden: dat een gedeelte van den opbrengst aan de gemeen schap komt. Geen aardappels behoeven te worden afgestaan, voor zoover de daarmee beteelde opper vlakte minder dan 9 Are bedraagt. Opgemerkt wordt, dat, nu er is bereikt dat een voor de voedselvoorziening zoo belangrijk product als aardappels in deze gemeente niet verloren be hoeft te gaan, op ontduiking of niet naleving der gestelde voorwaarden, strenge straffen zullen worden toegepast. Tholen 21 Juni 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge. Overplaatsingen De ambtenaren van den Distributiedienst Jutphaas (Utrecht) M. Bolier en Joh. Kievit, welke daar waren geëvacueerd, zijn één dezer dagen naar hun oude woonplaats teruggekeerd en in hun functie van distributieambtenaar overgeplaatst naar den Distribu tiedienst Tholen; waar zij voor de evacuatie al werk- j zaam waren. De overplaatsing van den wachtmeester J. Koek van Tholen naar Colijnsplaat is ingetrokken. Collecte J.I.W. De door de Oud-Illegale Werkers in het District Tholen gehouden Collecte ten behoeve van de ge- repatrieerden uit de Duitsche martelkampen heeft opgebracht te Tholen 2666,75; Poortvliet 249.90; Scherpenisse 205.40; St. Maartensdijk 683.03; Stavenisse 253.22; St. Annaland 460.45; Oud- Vossemeer 519.49. Tesamen 5038.24. Een woord van dank voor de gevers is hier zeker op zijn plaats. Dankbetuiging Ds. J. Ravesloot, Ned. Herv. Pred. te 's-Hage zond ons een schrijven, dat we van redactiewege eenigszins hebben moeten bekorten, waarin recht hartelijk dank wordt gebracht aan Zr. Bergers, die op ons eiland zooveel gedaan heeft ten bate van in den bezettings tijd vervolgde mannen, en geld en levensmiddelen heeft mogen ontvangen en opzenden voor de onderduikers en hunne gezinnen. Aan levensmiddelen was dat het kolossale gewicht van 3750 kg. Ook allen die het werk van Zr. Bergers steunden wordt openlijk hulde ge bracht, niet het minst aan Ds. C. J. de Haan te Scherpenisse. Al dit en soortgelijk werk moge blijken te hebben medegewerkt tot sterker samenbinding van den driebond: God, Nederland en Oranje Vlsschers -Vereenlglng Heropgericht Zaterdagavond is in een goed bezette vergadering de Visschers-vereeniging „Helpt Elkander" opnieuw geinstalleerd. Bij voorbaat waren reeds collectief aangevraagd 50 paar rubber laarzen voor de schippers, terwijl besloten werd voortaan alles collectief aan te koopen en naar aanvraag onder de leden te verspreiden. Als beheerder daartoe werd aangesteld de heer F. Bout. Aangevraagd zal worden het schuilhuisje weder op de oude plaats op den dijk te zetten. Als bestuur werden benoemd de heeren: J. Ver- kamman, voorz., F. Bout, Secretaris, J. de Kok, vice- voorz., L. Kegge, Penningmeester, benevens de heeren Jac. Bout, Joh. van Luijk en B. Kegge. Waarschuwing Mijn vorige waarschuwing is verkeerd begrepen n.l. ik raad U aan geen apparaten te gebruiken 's morgens tot 9 uur, tusschen de middaguren van 1214 uur en 's avonds na 18 uur. A. P. M. VOETS. Een weinig triomfantelijke entrée Maandagmiddag waagden een paar NSB-gezinnen naar hun woonplaats alhier terug te keeren. Zij wer den onmiddellijk door de politie aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht, gevolgd door een groote menigte, die joelde en hen ver van vrien delijk verwelkomde. Zelfs aan een paar mannelijke leden van dit gezelschap, werden rake klappen uit gedeeld, waartegen de politie op dat moment weinig anders kon doen dan één van hen in bescherming te nemen en onder te brengen in het politie bureau, om erger te voorkomen. Nu is het eigen rechter zijn niet te verdedigen en mogen we dat ook niet goedkeuren, maar toch is het begrijpelijk, dat het gevoel den mensch parten gaat spelen als men aanhangers van zoo'n bende voor zich ziet. En dat uitspattingen moeilijk kunnen uitblijven, als de regeering een snel recht doen beloofd en nog- thans maar steeds achterwege blijft. Te St. Maartensdijk is het ook tot ongeregeldheden gekomen, waarbij een winkelruit van den voormalige geinterneerde werd ingeworpen. Burgerlijke Stand Geboorten 7 Juni: Johanna Hendrika Maria van der Linde dochter van W. van der Linde en J. C. van den Enden. 8 Juni: Elisabeth Adriana Bijl dochter van P. C. Bijl en N. J. Vermaas. 12 Juni: Johanna Pollie dochter van J. Pollie en J. Hartog. 16 Juni: Davida Geilings, dochter van J. A. Geilings en P. G. van de Velde. Overlijden: 1 Juni: Marinus Jacobus Stoutjesdijk, 63 jaar echtgen. van T. A. Geluk. Tuchtrechter De Tuchtrechter der Arr. Rechtbank te Middelburg hield Maandagmorgen alhier een zitting tot het doen van enkele uitspraken wegens te hooge prijsberekening, als Verkoop van ong. 25 brooden a 2.50, boete 75. Verk. van 75 kg tarwe a 2 per kg, boete 150. Verkoop van brood dier tarwe, boete 175. Verkoop van sigaretten a 10 ct. boete f 60.. Het koopen van sigaretten, boete f 25. Voor eenzelfde feit dezelfde boete. Geruild 2 L. olie tegen 50 kg zout welk werd ver kocht, boete 100. Chloor tegen 7.per kg verkocht, boete f 50 met verbeurd-verklaring der inbeslag genomen goederen. Hoogwater 24 Juni 2.03 2.21 25 Juni 2.40 3.00 volle maan 26 Juni 3.18 3.40 27 Juni 4.03 4.23 28 Juni 4.46 5.06 29 Juni 5.34 5.52 30 Juni 6.2 7 6.46 Vlissingen plm. 2 uur vroeger hoogwater dan Tholen In eer hersteld Alles wordt weer in eer hersteld, zoo werd vorige week weer een begin gemaakt met de autobusdienst StavenisseTholen, wat door velen met vreugde werd begroet. En met ingang van Maandag 25 Juni a.s. zal ook de veerdienst StavenisseOuwcrkerk weer op vaste tijden overzetten naar Schouwen. Zie adver tentie in dit nummer. Burgerlijke Stand Geboren 13 Juni: Jozina Danetta, dochter van C. J. B. Gakeer en G. van Dalen. Inzake de geldzuivering is medegedeeld, dat het „zwarte geld" in hoofdzaak zal worden getroffen door maatregelen bestaande uit fiscalen aard. In Nederland zijn voorloopig noodig: 6.400.000 bor den, 3.750.000 tandenborstels, 5.600.000 paar schoenen, 500.000 rijwielen, 20.000 schrijfmachines en 1.600.000 winterjassen. De vorige week binnengeloopen Scheveningsche visschersschepen hebben ernstige schade opgeloopen daar de netten bleven vasthaken aan scheepswrakken op den zeebodem. In de Haag had de plechtige begrafenis plaats van een tweetal suikerbieten. Een afdeeling der N.S.B. bewees de laatste eer en loste saluutschoten. Een drietal Polen, die gedwongen in Duitschen militairen dienst waren, hebben de Noord-Oostpolder gered door in de verwarring die ontstond bij de eerste geallieerde schoten, de lonten weg te nemen. In de buurt van Oirschot zal een kamp worden aangelegd voor het nieuwe Koninklijke Nederlandsche leger. Het kamp dat zeer modern en geriefelijk wordt aangelegd zal plaats bieden aan 15.000 man. Tot de maand Mei 1945 zijn van de Koninklijke Ned. Marine verloren gegaan 2 kruisers, 9 torpedo- bootjager, 12 duikbooten, 3 kanoneerbooten, 12 mijnen vegers en 40 andere vaartuigen. De Duitschers in Noorwegen zullen voortaan dezelf de voedselrantsoenen ontvangen die vroeger door de Duitschers aan de Russische krijgsgevangenen werden toegestaan. De Russen ontvingen indertijd de laagste rantsoenen. In de buurt van Augsburg blijft een nazi-radiostation voortgaan met het uitzenden van antigeallieerde propaganda. Dit station deelde mede, dat Hitier niet dood is en dat hij zal terugkeeren om Duitschland te redden. Volgens Britsche correspondenten in Cairo, zou Hitier zich als vrouw verkleed hebben en zich in Ier land bevinden. op Zondag 24 Juni 1945 THOLEN Ned. Herv. Gem.: 10 uur, Ds. Batelaan 6.30 uur, Ds. v. Oost (beide diensten maandcollecte voor de Kerk) Geref. Kerk: 10 en 4 uur, Swierts Geref. Gem.: 3 x Leesdienst Vrijdag 22 Juni: Ds. v d. Berg, van Krabbendijke Vrije Ger. Gem.: 10 en 2.30 uur Ds. Baaij en 6.30 uur Leesdienst OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gem.: 11 uur, Ds. Griethuysen 3.30 uur, Leesdienst Oud Geref. Gem.: 6.30 uur, Ds. Baaij ST. ANNALAND Ned. Herv. Gem.: 10.30 uur, Leesdienst (collecte ziekenfonds) 3 uur, Ds. van Griethuysen (collecte ziekenfonds) Ger. Gem.: Zaterdag 23 Juni 1945, des avonds 7.30 u. Ds. A. van Stuijvenberg, van Yerseke STAVENISSE Ned. Herv. Gem.: 10.30 uur, Ds. Holst 's av. Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gem.: vm. Leesdienst nm. Ds. de Bres. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gem.: 10.30 uur, Ds. de Bres 3.30 uur, Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: v.m. Ds. Vroegindeweij nm. Ds. Vroegindeweij ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gem.: 10.30 uur j Leesdienst 6 uur, Ds. Holst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1