Mededelingenblad voor het Eiland Tholen In een gelijktijdige verklaring hebben Churchill, Truman en Stalin het einde van den oorlog in Europa aangekondigd Ie JAARGANG No. 26 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 11 MEI 1945 Abonnementenf 0.75 per kwartaal Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - eik woord meer f 0,05 ySjP" Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen ROND DE CAPITULATIE De rede van Churchill Minister Churchill deelde Dinsdag mede, dat de capitulatie-overeenkomst dien dag te Berlijn werd bekrachtigd. De vijandelijkheden zullen op 8 Mei om één minuut na midder nacht worden beëindigd. Reeds Maandag werd 't bevel om het vuren te staken gegeven. Ook de Engelsche kanaaleilanden zullen op 8 Mei bevrijd zijn. Op verschillende plaatsen, aldus ging Churchill verder, bieden de Duitschers nog weerstand tegen de Russen, maar indien zij na middernacht de strijd zou den voortzetten zouden zij zichzelf buiten de oorlogswetten plaatsen, en zullen zij door de geallieerden van alle zijden worden aan gevallen. Vandaag zullen we wellicht het meest aan ons zelf denken. Morgen in het bijzonder brengen we hulde aan de Russische kameraden, die een van de grootste bijdragen hebben geleverd tot de algemeene overwinning. Onze dankbaarheid jegens al onze voortreffelijke bondgenooten komt uit het diepst van ons hart. Wij mogen onszelf een periode van vreugde toestaan maar laten wij geen oogenblik vergeten de enorme arbeid en krachtsinspanning welke ons te wachten staat. Japan met alle ver- radelijkheid is nog niet verslagen. Het kwaad dat het heeft toegebracht aan Groot Brittanië en de Vereenigde Staten en andere landen en de afschuwelijke wreedheden roept om rechtdoening. Voorwaarts BrittaniëLang leve de zaak der vrijheidGod behoede den Koning De rede van Truman Dit is een plechtig maar glorierijk uur. Ik wilde, dat Franklin Delano Roosevelt dezen dag had mogen beleven. De vlaggen der vrij heid wapperen over geheel Europa. Wij dan ken de Voorzienigheid die ons heeft geleid en gesteund in de donkere dagen van tegen spoed. Onze vreugde wordt getemperd door het diepe besef van de vreeselijke prijs, die we hebben betaald om de wereld te bevrijden van Hitier en zijn booze benden. Laten wij niet vergeten, dat droefenis en het hartzeer welke op dezen dag toeven in de woningen van zoo- velen van onze naburen, die het dierbaarste hezit ten offer zijn gebracht om onze vrijheid tot een feit te maken. Wij kunnen wat wij verschuldigd zijn aan God, aan onze dooden en aan onze kinderen alleen voldoen door werk, door toewijding en door de verantwoor- delijkheid die op ons rust. Het wachtwoord voor de volgende maanden is werk, werk en nog eens werk. Wij moeten werken om den oorlog te beëindigen. Het Westen is vrij maar het Oosten ligt nog bekneld onder den druk der Jappen. We moeten werken om de wonden van een lijdende wereld te verbinden en een vrede te stichten geworteld in recht en wet. Wij willen doorgaan slagen uit te deelen totdat de Jappen hun wapens hebben neergelegd. Hierna las Truman de plechtige over winningsproclamatie voor. Hij riep hierin allen op tot een biddag, die Zondag a.s. zal worden gehouden. Telegram van Koning George aan H.M. de Koningin Koning George van Engeland heeft aan Koningin Wilhelmina een uitvoerig telegram van gelukwensch gezonden met de algemeene bevrijding van Nederland. De Koning zegt o.a. dat hij en zijn regeering verheugd zijn de gastheer van H.M. en de Ned. Regeering te hebben mogen zijn, alsmede van de dappere Nederlandsche strijdkrachten die zich in den strijd zoo hebben onderscheiden. Voorts is het zijn oprechte wensch, dat de bevrijding van Ned. Indië spoedig mag volgen, en dat H.M. in de komende jaren van herstel en voor haar toegenegen onderdanen behouden moge blijven. In een boodschap gericht a^n Koning George van Engeland drukt Koningin Wil helmina o.a. haar dankbaarheid uit jegens Engeland. Zij zegt daarin onder meer: ,,Wat wij het Britsche gemeenebest schuldig zijn is te veel om te vergoeden, maar wij zullen het nooit vergeten". Voorts verzond H.M. een telegram aan Churchill waarin zij haar dankbaarheid en bewondering voor zijn leiding uitspreekt. Ook aan generaal Eisenhouwer, aan generaal Montgommery en aan den voorzitter van den Raad der Sovjets, Kalinin verzond H.M. telegrammen. (HN) De juiste weg tot wederopbouw van kerk en staat, afgeteekend in 2 Kron. (306-8) Verschillende richtlijnen vindt men in bijna alle verschijnende nieuwsbladen aangekon digd, om te komen tot wederopbouw van kerk en maatschappij. Dat wederopbouw nood zakelijk is lijdt geen tegenspraak, want bijna de geheele wereld is eene ruïne geworden en het zedelijk peil der maatschappij over het algemeen zeer, zeer ver gedaald. Allermeest roept men tot beoefening der liefde onderling, doch geeft men acht op de ontwikkeling van den tijdgeest èn in kerk èn in den staat, dan haalt men de schouders wel eens op. Wat hebben de oordeelen, die wij tot j nu doorleefd hebben, als vrucht afgeworpen? Verharding des harten en geen bukken voor den hoogen God. In het boven-aangehaald schriftwoord laat Hiskia eene andere stem hooren n.l.: .Ver hardt nu ulieder nek niet, gelijk uwe vaderen; geeft den Heere de hand en komt tot Zijn heiligdom", enz. Het was in Hiskia's dagen, althans bij het begin zijner regeering, al niet veel beter dan nu. Onder het bewind van zijn goddeloozen vader, was 't land door de vijanden verteerd: vele steden en dorpen door hen verwoest, hoofden en minderen door hen weggevoerd. Roof en plundering was aan de orde van den dag, en het land vervuld met altaren Baals. Onder deze omstandigheden was Hiskia aan het bewind gekomen, dus viel er veel te j reformeeren. En zijne ziel vervuld met de vreeze Gods, neemt hij dit aanstonds ter hand, j belijdende in diepe smart zijner ziel zijne en j zijner vaderen ongerechtigheden en offert hij j zond- en schuldoffer voor huis en geslacht j èn kerk èn staat, hetwelk God in gunst aan schouwde. Gelukkige natie waar zulke reformateurs gevonden wordenZouden er zoodanige hoofden en voorgangers nog in ons vaderland zijn Zij zullen niet zonder schuldoffer, zon der boete, oprechtheid en waarheid, niet zon der reiniging van eigen hart en terugkeer tot God en Zijn Woord de heropbouw van kerk en staat ter hand nemen. Geen liefde uit politiek inzicht dreef een Hiskia uit, maar de liefde tot God en tot zijne onderdanen. Hij zag de stammen Israëls, i onder den Koning Hosea rijp voor de weg- j voering, want het waren afgodendienaars, die j de kalveren dienden. Tot deze deed hij zijne I stem doorgaan; het was tot dezulken, die de j boodschap des heils bespotten en belachten, die de waarachtige bekeering tot God op het diepst versmaadden. Wij vreezen dat ook in ons vaderland eene zoodanige reformatie, door den geest des tijds bespot en veracht wordt; er is veel meer een hunkeren naar vrijheid om de lusten van het j vleesch ongehinderd te kunnen uitleven. Zoo was het in Hiskia's dagen ook, daarom zegt hij: ..Verhardt nu ulieder nek niet". Werpt nu het juk van Gods geboden niet af, gaat niet door in de goddeloosheid, met nijd en twist in kerk en staat, maar ziet eens op de tuchtroede ter verbetering aangelegd, en op de goedertierenheden onder deze roede. Hebben wij het ook opgemerkt, dat onder de roede, Gods verschoonende hand ten op zichte van ons plaatsje over ons was; waar zoovele V-projectielen over ons heen ge vlogen zijn en maar èèn enkele geraakt heeft Was niet telkens en telkens onze verwach ting dat onze stad tot een puinhoop zou ge worden zijn Dus een bukken onder de roede en een merken op de goedertierenheden Gods, een aflaten van de zonde, een verloochening van eigen zin en wil; het is de eenige en juiste weg tot wederopbouw van kerk en staat èn hart èn huis. Wordt dit niet beoefend, de wederopbouw zal falen, en wij zinken al die per en dieper weg. Alleen in het geven van hart en hand aan Neerlands God zal de zegen tot ons kunnen afvloeien en dit alleen om het alleen geldend offer van Zijn ge liefden Zoon. W. B. Ik hope waar inmiddels de capitulatie van den vijand op alle fronten werkelijkheid is geworden, en de God van Nederland en Oranje ons de verloren en diep verbeurde vrijheid van onder alle juk en tirannie weer terug schonk, dat de ootmoedige erkenning niet achterwege zal blijven. God beware ons voor alle uitbundige fees ten, opdat ze andermaal niet in rouwe ver andert zullen worden, en geve ons met den dichter te beleven, „Wij herdenken Uwe Weldadigheid in het midden Uwes Tempels"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1