Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen Wat kunnen we voor Noord-Nederland doen De strijd om de waterlinies THOLEN Ie JAARGANG No. 24 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 27 APRIL 1945 Prijs per nummer 6 cent REDACTIE: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UITGEVER: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per milimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00 - elk woord meer f 0.05 jjsy Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen LeestJacobus 1 5-7. Reddeloos gaat de toestand in de drie hongerprovincies eruit zien, radeloos vragen wij ons af, of we dan op geen enkele manier de menschen daar helpen kunnen. We waar- deeren het, dat onze Westerburen door het afwerpen van voedselpakketten, de grootste nood daar trachten te lenigen. Toch de mentaliteit van 't moffentuig kennend, staan we hier sceptisch tegenover. Sceptisch staan we echter niet slechts tegenover dit pogen, maar tegen over élke poging om de menschen in nood te helpen. Er wordt veel gebeden, heel bevrijd gebied hield een gebedsdag; bid stonden worden belegd 's Zondags en in de week op tal van plaatsen, maar halen we ook daarover niet de schouders op. Bidden 't mocht wat helpen, als God werkelijk almach tig is en die God van liefde, zooals de Bijbel Hem ons teekent, dan moest dit toch niet kunnen gebeuren, dan moest er op al de ge beden. oogenblikkelijk verhooring volgen. Maar komt 't juist niet door deze houding tegenover God, dat de verhooring van 't bid den op zich wachten laat, dat de verlossing steeds uitblijft? We spreken er nu niet over, dat God rechtens door ons goddelooze ge drag, ons in de nood kan doen omkomen; waar is immers 't Godvreezende volk, terwille waarvan God een generaal-pardon kan laten afkondigen, maar we stellen nu vast, dat als er de jaren door een andere houding bij ons menschen was geweest in 't bidden tot zoeken van God, 't er in Nederland nu heel anders uit zou zien Niet dat er niet veel gebeden is, nog veel gebeden wordt, maar hoe; is 't een bidden in waarachtig geloof Dat is vóór alles vereischte, dat we, als we bidden, het doen in het volle vertrouwen, dat God helpen kan, helpen wil en ook helpen zalJacobus heeft, dat heel goed begrepen en zegt daarom, dat iemand, die van God iets begeert, dat niet twijfelend maar in geloof moet doen, want wie twijfelt is zijn slotsom moet niet meenen iets van God te ontvangen. Is er veel oprecht vertrouwen in God ge weest, is het er nu Wij hooren veel liever de schijnbaar veilige weg van bouwen en be trouwen op menschelijke kracht en macht, op vernuft en uithoudingsvermogen. Wij kozen en kiezen nog steeds weer de weg over de aarde, maar we komen er bedrogen mee uit. En nü, zal er nü door de groote nood eindelijk een loslaten komen van alle verwachtingen van aardsche hulp, zullen we nu 't uitspreken met 't hart: ,,Onze oogen zijn op U o God", zal er een geloovig bidden zijn, wetend dat voor Hem niets onmogelijk is, zelfs niet om te helpen bij 't naderen van de dood, om dan volkomen uitkomst te geven Als 't zoover met ons komt kan God pas aan 't werk, dan zal Hij helpen, dan zal er uitkomst zijn zooals menig mensch en menig volk de eeuwen door ondervonden heeft. Gelukkige menschen die 't met Jacobus eens zijn: God helpt dan, als we 't bij Hem alleen en onvoorwaardelijk zoeken De militaire correspondent van Anep-An. seint ten aanzien van het nieuws betreffende de overstroomingsituatie dat dit min of meer verwarrend is, hoewel eenig houvast in de verschillende berichten te onderkennen is. Het is werkelijk ontstellend nieuws, dat de Duitschers besloten zonder scrupules Neder- landsch grondgebied te verwoesten ten be hoeve van een even hopelooze als nuttelooze verdediging. Men kan echter niet zoozeer van sabotage spreken, aangezien dit gebeuren in overeen stemming is met de militaire opvatting van vernieling ten behoeve van de verdediging. Wij moeten rekening houden met den loop onzer waterlinies. De meest Oostelijke van deze inundaties loopt van Wageningen, 11 km ten Westen van Arnhem naar het Noord-Westen en in de richting van de Zuiderzee. Deze linie was in Mei 1940, het tooneel van een der meest dramatische verdedigingsveldslagen, n.l. de Grebbelinie, genoemd naar het riviertje, dat langs de linie loopt. Nog geen voedsel voor bezet Nederland De plannen voor het verstrekken van voedselpakketten aan het bezette Ned. gebied zijn ingetrokken. De Duitsche bevelhebber in Nederland ging accoord met het verstekken van voedsel aan de Ned. bevolking, doch niet op de wijze waarop dit zou ge schieden. De piloten van de geallieerde toestellen zouden in de gelegenheid zijn de Duitsche posities waar te nemen. Thans wordt overwogen op een andere wijze hulp te verleenen. (H.N.) Tholen. J.B. Hierop volgt naar het Westen toe de waterlinie, welke van de Lek dwars door Utrecht naar het IJsselmeer loopt en bij Naarden de kust bereikt. Wij weten, dat de Duitschers trachten deze twee inundatie systemen te gebruiken, maar het water stijgt zeer langzaam en het nut van deze water linies schijnt zeer twijfelachtig te zijn, aange zien het rivier- en het zeepeil in deze dagen zeer laag zijn. De meest verrassende overstrooming is ver oorzaakt door de vernieling van de Zuider zeedijk, even ten Zuiden van de plaats, waar de beroemde afsluitdijk het vasteland van Noord-Holland bereikt. Het gevolg van deze vernieling zal zijn, dat de Wieringermeer- polderde eerste Zuiderzeepolder, die droog gelegd werd onderloopt. Het doel van dit vernielingswerk is duidelijk. De Duitschers zien geen kans om den Afsluitdijk doelmatig te verdedigen, aangezien geallieerde tank colonnes, welke goed van de lucht uit wor den beschermd, gemakkelijk den Afsluitdijk kunnen forceeren en via het wegennet van den Wieringermeerpolder door een achter deur het gebied van Amsterdam kunnen be reiken. Het doel van de overstroomingen is dus om voor de geallieerde troepen, die erin zou den slagen Wieringen te bereiken den korten en uitstekende weg naar Amsterdam te blok- keeren. Deze inundaties in Noord-Holland- zijn de meest gevaarlijke van alle, omdat hier het zoute water van de Noordzee een groot gebied van kostbaren landbouwgrond zal be derven. De hoop blijft bestaan, dat het water in Noordzee en Zuiderzee te laag is om den Duitschers van nut te kunnen zijn. Wat er ook gebeuren moge, deze inundatie zal alleen een vertragende invloed hebben. Nederland zal hierdoor echter een buitensporige prijs moeten betalen doordat zijn grond vernietigd wordt,. Maar de Nederlandsche Regeering heeft gewaarschuwd, dat, indien de Duit schers den Nederlandschen landbouw door deze soort van vernietiging, desorganiseeren, Duitschland ter compensatie Duitschen grond zal moeten afstaan, Bekendmaking. Uitbetaling Inkwartieringsgelden. De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat degenen, die geallieerde militairen ingekwartierd hebben gehad en in verband daarmede een door den Commandant van het betreffende legeronderdeel onderteekend inkwartieringsbiljet ter Secretarie hebben in geleverd, waarop zij bij de op 20 Maart jl. plaats gehad hebbende uitbetaling nog geen inkwartieringsgelden hebben ontvangen, het inkwartieringsgeld, waarop zij recht hebben, in ontvangst kunnen nemen ten kantore van den gemeente-ontvanger op Dinsdag 1 Mei a.s. van 9.3012.30 uur des voormiddags. De .aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend op bovengemelden datum en uren inkwartieringsgelden worden uitbetaald. Tholen, 26 April 1945. Persoonsbewijzen. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zal binnenkort kunnen worden over gegaan tot de afgifte van tijdelijke persoons bewijzen, welke een geldigheidsduur hebben van 1 jaar. Zij die voor 1 Juli a.s. den 15-jarigen leef tijd bereiken en degenen die een persoons bewijs in hun bezit hebben, dat niet aan de gestelde vereischten voldoet, moeten reeds thans ter secretarie mededeelen, dat aan hen een tijdelijk persoonsbewijs dient te worden uitgereikt. Mededeeling. De Directeur van het Arbeidsbureau te Tholen verzoekt alle landbouwers, die in het rayon Tholen wonen en een tekort aan arbeidskrachten hebben, zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het Arbeidsbureau Tholen Stoofstraat 6. De wnd. Directeur, L. v. d. Graaff. Voetbalwedstrijd. Verleden Zaterdag speelde de Voetbalclub ..Thoolsche Boys" een wedstrijd tegen een Geallieerd Elftal. Het spel eindigde met 20 voor de Thoolsche Boys". De opbrengst ad. 125.werd bestemd voor de Hulp Actie Roode Kruis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1