Instelling tijdelijke gemeenteraden. Net echt NIEUWS IN HET KORT PREDIKBEURTEN DISTR1BUT1EDIENST THOLEN De Canadeesche oorlogsproductie le verde tot einde 1944: 14696 vliegtuigen, 345 vrachtschepen, 454 escorteschepen, 1.475.000 pantserwagens en 82.000 af fuiten. Vier en dertig leden van de Neder- landsche verzetsbeweging zijn als vrij willigers van het Nederlandsche leger in Australië aangekomen. Uit het Concentratiekamp Buchen- walde zijn 21000 politieke gevangenen bevrijd. De pers van de Duitsche verzetsbe weging wordt steeds grooter. Nieuwe anti-nazi-kranten verschijnen in alle Duitsche steden. Volgens de Duitsche radio zal Hit- Iers verjaardag op 20 April ditmaal geen algemeene vacantiedag zijn (Reut.) In de afgeloopen week werden op een dag 1100 Duitsche vliegtuigen op den grond vernietigd. De moeder van Prins Bernhard, Prin ses Armgard, is door soldaten van het 9e Amerikaansche leger aangetroffen in het paleis van graaf Oeynhausen Siertor. Door de Gestapo en leden van de Nazi-partij zijn in een ziekenhuis in Hadamar van 1939 tot 1944 8000 per sonen, waaronder ook vrouwen, door het geven van injecties met sterk vergif vermoord. Op bevel van geallieerde autoriteiten moesten 1000 inwoners van Weimar een kijkje nemen in het gruwelen-kamp Buchenwalde, waar 60.000 gevangenen waren ondergebracht. (BBC) Sedert de invasie in Normandië heb ben de geallieerden aan het Westfront 2.055.000 krijgsgevangenen gemaakt. Reuter heeft gemeld, dat Max Blok zijl door leden van de Nederlandsche Binnenlandsche Strijdkrachten in Gro ningen gevangen is genomen; ook Leemhof een berucht sadist van den Sicherheitsdienst is het zelfde overko men, hij was plaatselijk hoofd van den Sicherheitsdienst in Groningen. Bij K.B. zijn regelen gesteld voor het in stellen van tijdelijke gemeenteraden. Deze raden zullen uit een zelfde aantal leden bestaan als vroeger. De verkiezing geschiedt door een kiescollege, bestaan de uit driemaal zooveel leden als de raad De Burgemeester zal aan de Commis saris der Koningin een aanbeveling in dienen vodr het benoemen van de leden van een kiescollege. De burgemeester laat zich daarbij voorlichten door een commissie van minstens drie vertrou wensmannen uit de inwoners der ge meente. De Commissaris der Koningin laat zich voorlichten door een commissie van vijf leden door hem aan te wijzen. Ver volgens zal binnen een maand na het kiezen van raadsleden een eerste ver kiezing van wethouders plaats vinden. Na de benoeming van deze wethouders zullen de tegenwoordige aftreden. De tijdelijke gemeenteraden zullen niet in alle gemeenten worden gekozen. Deze verkiezing vindt niet plaats in ge meenten, waar dit groote practische moeilijkheden zou opleveren door de evacuatie van de bevolking. (A.A.) Een aantal opgeschoten jongens in een dorp in bevrijd gebied gingen oor logje voeren. Zij hadden Duitsche uniformen aan en hadden de beschik king over handgranaten, welke werke lijk explodeerden. Voorbijgangers mel den dit aan geallieerde militairen die een patrouille naar het „slagveld" stuur den. Weldra weerklongen mitrailleur- schoten. Dit ging de knapen te ver. Met „handen hoog" kwamen zij tenslotte naar de geallieerden, die de oorlogsbuit in beslag namen en een standje van be lang uitdeelden. (A.A.) (Anep-Aneta - B.B.C. - R. O. - H. N.) Westfront: Nederland. In Noord Holland hebben de Duitschers de dijk van de Wieringermeer even ten Z. van de plaats waar de Afsluitdijk het vaste land bereikt, opgeblazen. De Wieringer meer staat reeds onder water. De strijd in Groningen en Friesland is geëindigd. De Polen bereikten Nieuwe-Schans. Op de Veluwe maakten de Canadeezen goede vorderingen. Harderwijk, Ede en Wageningen zijn bevrijd. In Harder wijk heerschte verwarring onder de terugtrekkende Duitschers. In Duitschland is Luneburg veroverd,, 30 km ten Z. van Hamburg. Ten N. van Luneburg zijn troepen Hamburg genaderd tot 16 km. Maagdenburg is veroverd. Het le Am. leger heeft Halle ver overd en zijn Leipzig binnengedrongen. Chemnitz is ingesloten. Verder vorde ren de Amerikanen in het Sudetenland. Het 7e Am. leger is in Neurenberg doorgedrongen en heeft K van de stad veroverd. In het Zuiden zijn de Franschen Stuttgard genaderd tot op 15 km en staan nu 6 km ten Z. van Freudenstad. Oostfront. De Russen zwijgen nog steeds over de operaties. Volgens Duit sche berichten staan ze 30 km van Ber lijn. Tusschen de Neisse en de Spree is Forst veroverd en Spremberg bereikt. Reeds is een bruggenhoofd over de Spree gevormd. In Italië worden vorderingen gemaakt in de richting van Bologna. De stad is genaderd tot op 16 km. Verre Oosten. De Amerikanen hebben een nieuwe landing uitgevoerd op Okinawa. Overig nieuws: Generaal Eisenhouwer heeft de Duit sche vloot gewaarschuwd geen eigen schepen tot zinken te brengen, deze zijn straks noodig voor het vervoeren van levensmiddelen voor eigen landgenooten In Spanje is bekend gemaakt dat geen enkel soort Duitsch vliegtuig meer mag landen. Eisenhouwer heeft Churchill uitge- noodigd een missie van parlementsleden naar het stadje Weimar te zenden voor het opnemen van de gruwelen die in het concentratiekamp Buchenwalde hebben plaats gehad. THOLEN Ned. Herv. Kerk:Zondag 22 April: v.m. 10 uur Ds. van Oost. Bediening H. Doop. nm. 6.30 uur Ds. Batelaan. Dinsdag 24 April: nm. 7 uur Bidstond voor den nood van ons land. Zondag 29 April: vm. 10 uur Ds. Batelaan. nm. 6.30 uur Ds. van Oost. Dinsdag 1 Mei: nm. 7 uur Bidstond. Geref. Gem.: Zondag 22 April 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk: Zondag 22 April vm. 10 uur Lees dienst, nm. 6.30 uur Ds. Swierts. Vrije Geref. Gem.: Zondag 22 April 10. 2.30 en 6.30 uur Ds. Baaij. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk: Zon dag 22 April: uur Ds. Vroegindeweij. uur Leesdienst. Geref. Kerk: Zondag 22 April 2 maal Ds. Vreugdenhil. SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk: Zon dag 22 April: 11 uur (klokketijd) Lees dienst. 3.30 uur klokketijd Ds. van Oost. STAVENISSE Ned. Herv. Gem.: Zondag 22 April: vm. 10 (klokketijd) Ds. de Bres. 's avonds Leeskerk. SINT MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gem.: Zondag 22 April: vm. Leeskerk. nm. Ds. de Bres. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gem.: Zondag 22 April: vm. Ds. de Bres (Nabetrachting H. Avondmaal). nm. Leesdienst. POORTVLIET Ned. Herv. Gem.: Zondag 22 April Ds. Vroegindeweij en Leesdienst. SINT PHILIPSLAND Ned. Herv. Gem.: Zondag 22 April: nm. 3 uur Ds. Batelaan. (Let op aanvangsuur Afhalen nieuwe bonkaarten (6e periode). Medebrengen: A. Distributiestamkaarten. B. bonnen A t/m E 33 „Reserve, C. alle nood- bonkaarten voor speciale doeleinden of z.g. kringkaarten, D. Zelfverzorgersbescheiden. Uitgereikt wordt in Tholen: op Dinsdag 8 Mei, letters A t/m G. 9 Mei letters H t/m P. 11 Mei letters Q t/m Z. Oud-Vossemeer: 25 April letters A t/m K en 26 April letters L t/m Z. St. Annaland; 27 April letters A t/m K en Maandag 30 April letters L t/m Z. Stavenisse: 1 Mei. St. Maartensdijk: 2 Mei letters A t/m K en 3 Mei letters L t/m Z. Scherpenisse, 4 Mei. Poortvliet, 7 Mei. Na-uitreiking in Tholen op 14 Mei a.s. Geldige bonnen. Groente en fruit, bon 128 Alg. (inleveren bij een handelaar tm Zaterdag 21 April a.s.) Tabak, bon 03 „Tabak" voor 5 sigaren en bon 04 „Tabak" voor 2 rantsoenen tabak, tot 5 Mei. Petroleum verlichting, bon 227-9 voor 2 liter (laatste bon voor dit seizoen) t/m 30 April. Schoenen. Zij die vóór 1 Januari 1945 een aanvraag formulier voor gewone schoenen hebben in gediend, en daarop geen bon ontvingen, kunnen voor 1 Juni a.s. een nieuwe aanvraagformulier afhalen en indienen. De oude aanvragen worden niet meer behandeld. Alle stamkaarten (oude en nieuwe) medebrengen. Openstelling kringkantoor. Het kringkantoor te Tholen is voortaan des namiddags voor het publiek gesloten. Dit geldt niet voor het uitreiklokaal en afdeeling handel. Het kantoor is dagelijks geopend van 9.00 12.00 uur. Aanvraagformulieren rijwielbanden. Tot nader aankondiging kunnen geen aan vraagformulieren voor rijwielbanden worden af gehaald en ingediend. Dit geldt niet voor artsen en verpleegsters. De leider v.d. distributiedienst. Voor de detailisten. In de week van 22 t/m 28 April moeten wor den ingeleverd de volgende artikelen GortB 40, C 40 1 rants, per bon. restant van ten hoogste 9 bonnen doorgeven aan grossier met ontvangstbewijs MD 242/02. KindervoedselD 38, E 38 1 rants, p. bon restant van ten hoogste 9 bonnen doorgeven aan grossier met ontvangstbewijs MD 242/03. Tabak 02 2 rants, per bon, ten hoogste 9 bonnen 01 met ontvangstbewijs MD 242/01. (Het artikel tabak moet door de grossiers wor den ingeleverd tegen leveringsopdrachten op Maandag 30 April a.s.) LucifersNader bekend te maken bonnen, veelvouden van 10 bonnen met ontvangstbewijs MD 242/01. Deze bonnen kunnen dus na 28 April niet meer worden ingeleverd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3