MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Het eigen „IK". THOLEN lc JAARGANG No. 22 Abonnementen f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 13 APRIL 1945 Prijs per nummer 6 cent Redactie G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland Uitgever Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen In een vorig hoofdartikel is met een enkel woord aangestipt, dat de oorlogs toestand tal van problemen heeft doen ontstaan, die misbruikt zijn, om het eigen ,,ik" te dienen en daardoor voor een gezonde oplossing vaak een ge drukte rem waren. De .Zwarte handel" sprak reeds meer dan voldoende voor zichzelf om van die stremming getuige te zijn. Maar ook werden maatregelen in het leven geroepen om het gebrouwen kwaad te beteugelen. En daartoe had men bedienend personeel noodig. Bij de vraag naar hulp bleek er zoo n aanbod te zijn, dat niet zelden de keus moeilijk was. Begrijpelijk was die vraag niet be doeld om het te verrichten werk pro Deo te doen. Maar toch was voor minstens 90% op die vraag de weder vraag: ,,Wat kan ik er mee verdienen Gelijk het bij een handelszaak gebruike lijk is en alsof daardoor de opbouw van ons land alleenlijk beheerscht wordt. Niet de liefde tot het vaderland maar die voor het eigen ,,ik" was hier het hoofd motief. Andere diverse instellingen werden in het leven geroepen waarvoor een op merkelijke belangstelling en enthousi asme bestaan, doch waarvan de ervaring getuigde, dat verreweg bij het grootste gedeelte het eigen ..ik" de hoofdtoon voerde. Dat nu kunnen nooit de leidende positie's zijn voor ons herrijzend land omdat de pilaren waarop het moet rus ten broos en dus onbetrouwbaar zijn. De ingestelde zuiverings-actie kan weliswaar er voor hoeden dat minder betrouwbare elementen, schadelijk voor de opbouw gehandhaafd blijven, maar dat zulks alles behalve zwakke en stut- behoevende beenen moeten zijn. die sterk genoeg, zullen blijken om een juist oordeel te vellen als het zou betreffen neefje Jan of vriendje Piet of Meneer Klaas, die niet volkomen smetteloos zijn, doch die men niet voor het hoofd durft te stooten omdat ze neefje of vriendje van eenig commissielid of meneer in het algemeen zijn. Als het bloed kruipt waar het niet gaan kan, zooals de vox populi dat zoo kernachtig uitdrukt, hoort men meer malen onbegrijpelijke dingen goed ge praat. En als het niet alle koks zijn die lange messen dragen dan zijn het niet allemaal echte Oranje-klanten, ook al loopen ze met een kokarde op de borst van een omvang en een schittering dat een onbekende allicht zou gedacht heb ben met een geteekende Jood te doen te hebben. Christus Triumfator Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Mat 28 18. Een scherpe tegenstelling is er tus- schen dit woord van Christus Trium fator en de brullende machtsproclama ties, waarmee de nieuw-bakken en piis- lukte grootheden dezer wereld ons de laatste jaren hebben verveeld. Die tegenstelling zit niet in de eerste plaats hierin, dat Christus spreekt over Zijn macht in hemel en op aarde, terwijl de grootmachten van de aarde toch niet verder kunnen gaan dan de macht op de aarde en dan nog maar een erg klein deel daarvan. Want als ze maar de kans hadden, dan trokken ze ook de macht over den hemel wel aan zich! En nóg wel meenen wij, die op aarde zooveel te zeggen heb ben, dat we straks ook wel een hartig woordje hebben mee te spreken in de wereld, die komt. Dit woord van Christus onderscheidt zich echter daarom zoo scherp van alle menschenwoorden. omdat Hij daarin uitspreekt, dat Hem de macht gege ven is. Dat is taal die de mensch van deze wereld niét verstaat. Hier op aarde wordt steeds naar de macht gegrépen. De èène geweldhebber volgt op de andere en steeds weer trachten ze elkaar de -macht te ontfut selen en te ontrukken. En eigenlijk zijn wij allen er op uit, om zooveel mogelijk de eerste viool te spelen in het leven. Wij probeeren allen elkander vliegen af te vangen, elkaar te glad te zijn in 't een of ander! En wij denken er niet aan, dat alle macht en invloed en beteekenis, die wij hebben, ons tenslotte gegèven is. 't Gevolg is, dat de wereld in brand raakt en dat de menschen niet meer naast elkander kunnen leven. Omdat wij allen grijpen naar de macht, wordt de macht eigenlijk nergens gevonden. Niemand is er tenminste, die defini tief en volkomen de wereld verlost en tot vrede brengt. Elke oorlog, elke twist en tegenstel ling leidt steeds weer tot nieuwen strijd en de groote vrede komt maar niet tot stand. Een Evangelie, een Blijde Boodschap is daarom dit woord van Christus ,,Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde." Want dat beteekent 't einde van den nimmer-eindioenden strijd om de macht. Dat houdt in de belofte van den groo- ten, eeuwigen vrede, dieniet meer Wórdt verstoord. Immers hij heeft niet naar de macht gegrépen. De macht is Hem gegeven, gegeven van Zijn Vader in den hemel. Wel is daaraan ook strijd voorafge gaan, een strijd, die veel feller en veel heftiger geweest is dan welke oorlog ook. Daarvoor was noodig de strijd met de machten der duisternis en met den vorst der duisternis zelfEn zóó zwaar was die strijd, dat Christus daardoor aan het kruis kwam en gedood werd. Maar des te grooter was ook de over winning, die behaald werd, toen Chris tus uit de dooden opstond. Des te rijker is de glorie van den Levensvorst, van Hem, op grond van Zijn triumf de macht gegèven wordt. Want een macht, die gegèven wordt, wordt gegeven tot zaligheid, tot vrede. En om macht, die wordt gegeven aan Christus, aan Gekruiste, dat is de zalig heid, de verlossing, de vrede op zichzelf. Die macht is groot. Alle macht is 't, in hemel en op aarde. Hij is een groote Koning, de eeuwige Triumfator. Die 't alleen voor 't zeggen heeft En nie mand is er, die Hem die macht ontroofd. Wij zien daar nu nog niet zooveel van. Wie merkt er eigenlijk wat van, dat Christus en de macht van Christus achter alles zit, wat er omgaat in de wereld Maar eens komt 't eeuwig Konink rijk Eens komt de groote vrede En zalig zijt ge, indien ge u hier aan Hem gewonnen geeft Maar wee ons, wanneer wij in dit leven maar blijven grijpen naar de macht Want dan zal Christus Triumfator Zijn macht ook aan ons openbaren. Th. H.J.S. Ter completeering van de geestelijke bijdrage in ons vorig nummer van Ds. W.B. over de vruchten der opvoeding van de jeugd laten we hier nog even de gedachtengang van den Schrijver den vrijen loop ten opzichte van het zooge naamd gemengd zwemmen, waartegen dit bezwaar overwegend is, dat het meer ontaardt in een zedekwetsend ver toon, hetgeen metterdaad beteugeld behoorde te worden. Red. Bekendmaking Voor den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland, zal vanaf 11 April iederen Woensdag van 1012 uur een verbindingsofficier ten Raad- huize der Gemeente Tholen aanwezig zijn. Mededeeling Aangezien er vlektyphus achter het geallieerde front uitgebroken is, bestaat er gevaar dat deze ziekte zich ook in onze omgeving zal verspreiden. Iedere terugkeerende uit Duitschland moet zich daarom directhetzij dag of nacht, bij zijn huisarts melden. Repatriëerenden die in Tholen zelf op het eiland komen gaan terstond naar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1