THOLEN ST. ANNALAND OUD-VGSSEMEER Bekendmaking* De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Britsche autoriteiten een Claims- and Hiringsbureau hebben ge vestigd in Roosendaal, Parklaan 27. Het Bureau is bestemd voor de be handeling van wettige en bewezen schadevergoedingseischen wegens na deel of schade tengevolge van achteloos heid of onregelmatige handelingen van geallieerde troepen. Voorbeelden van de soort eischen, waarvoor door dezen dienst vergoeding zal worden betaald, indien de aan sprakelijkheid is bewezen, zijn: le Schade, nadeel door verkeers ongelukken 2e Niet uit de krijgsverrichtingen voortvloeiende schade aan niet gevorderde gebouwen, akkers, veldgewassen en landbouwpro ducten 3e Plundering en roof 4e Schade door brand aan niet ge vorderde eigendommen 5e Nadeel door achtelooze behande ling van vuurwapens en ammu- pitie. De dienst behandelt niet, uit over eenkomst voortvloeiende aangelegen heden koop en verkoop, leening, niet officieele huur, vordering van vee enz.) noch zaken van huur of beschadiging van gevorderd eigendom, noch schade of nadeel, welke door den vijand of door de Geallieerden tijdens de krijgs verrichtingen tegen den vijand zijn veroorzaakt. Eventueele schadevergoe dingseischen dienen via den Burge meester aanhangig te worden gemaakt. De dienst houdt zich ook bezig met de regeling van de vordering van on roerend goed (land en gebouwen). Ten einde de vordering te kunnen regelen, wordt, indien de eigenaar van onroerend goed, niet in het gebied der krijgsverrichtingen gelegen, dat door geallieerde militairen is gevorderd of is gevorderd geweest, niet van mijnent wege in kennis is gesteld van het vor- deringsbericht, afgegeven door den Town-Major of den gebiedscomman- dant, in de gelegenheid gesteld daarvan ter Gemeente-Secretarie schriftelijk ken nis te geven, onder vermelding van naam en adres, een beschrijving van het gevorderde goed en den dag, waarop de vordering is begonnen en eventueel is geëindigd. Tholen, 29 Maart 1945. De Burgemeester van.Tholen, C. van den Berge. Reparatie Torenklok Wegens reparatie aan het uurwerk van den torenklok zal vanaf Maandag tot Donderdag het uurwerk worden stilgezet. Jubileum Woensdag 11 April zal de heer D. van de Sande 25 jaar in gemeentedienst zijn. Wederopbouw Boerderijen Als vertegenwoordiger Bureau Weder opbouw Boerderijen District Tholen en St. Philipsland is aangesteld den heer H. Vermaas p/a Dienst Landbouwher- stel Tholen. Van de Politie Gevonden voorwerpen gedeponeerd op de Mar. Kazerne Tholen: 1 paar regenpijpen, 1 paar dameskousen, 1 jon gensjas en 1 snoer bloedkraaltjes. Nationale Centrale voor Hulpverleening Nederland Vrijdag 6 April a.s. zal er in Tholen een groote lijstcollect worden gehouden. De Gemeente zal wijksgewijze worden bewerkt en U wordt vriendelijk uitge- noodigd voor een zeer groot bedrag te teekenen. opdat de actie Nationale Hulpverleening, waaronder zijn samen gebracht ,,Zuid Helpt Noord" en. de „H.A.R.K" (Hulpactie Roode Kruis), tot een schitterend resultaat moge leiden. Voor het ingezamelde geld zullen allerlei goederen worden ingekocht; allereerst ten behoeve van „Noord- i Nederland", voorts tot hulpverleening aan oorlogsslachtoffers in het bevrijde Zuiden. Comité's „Zuid Helpt Noord" „H.A.R.K." J. Baaij P.Kzn. C. Bierens J. L. Geluk Pastoor Kok A. A. v. Stee E. D. v. d. Velde Ds. J. Batelaan Dr. P. J. Duinker Mevr. v. d. Hoeven Mevr. Kruithof Mej. Roda Jac. Vermaas Hoogwater Tijdvak van 5 tot en met 14 April 1945. volgens zonnetijd 5-4 8.43 en 21.09 10-4 12.55 en 1.25 6-4 9.33 en 22.00 11-4 13.45 en 2.15 7-4 10 24 en 22.50 12-4 14.35 en 3.05 8-4 11.14 en 23.45 13-4 15.25 en 3.56 9-4 12.05 en 0.35 14 4 16.16 en 4.46 Hoogwater te B.o.Z. 15 min. later dan Tholen idem Wemeldinge 15 min. vroeger dan Tholen idem Vlissingen 2 uur vroeger dan Tholen Volksbibliotheek Winterseizoen is afgeloopen. De ont- vangsten bedroegen 46.en werden 2000 boeken ter lezing uitgegeven la 2 cent per deel en per week. Omdat er weinig lectuur te koop is zal ook dezen zomer de bibliotheek geopend zijn eiken Zaterdag van 11 tot 12,30. Mochten er lezers of anderen zijn die nog werken voor de bibliotheek willen missen dan houdt de bibliothecaris zich beleefd aanbevolen om deze in ontvangt te nemen en zal de gever of geveres zich aan de vele lezers ten zeerste ver plichten. Opbrengst Collecte De lijstcollecte van de actie Zuid helpt Noord gehouden op 28, 29 en 30 Maart is een groot succes geworden. Een totaal bedrag van 5195,40 is bij eengebracht en dat terwijl onze ge meente nog slechts 13 a 1400 inwoners telt. Alle gevers en geefsters en collec tanten grooten dank. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Reparatiebon voor schoenen De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te 's-Hertogenbosch maakt bekend, dat bon 107 „algemeen" is aangewezen voor repa ratie van schoenen. Elke bon heeft een waarde van 25 gram materiaal. Het publiek, dat in de maand April van de bon gebruik wil maken. moet deze uiterlijk Zaterdag 7 April a.s. in leveren bij een schoenreparateur naar keuze. De geldigheidsduur van bovengenoemde bon is voorloopig onbepaald, zoodat het niet nood zakelijk is, dat deze terstond bij den reparateur wordt ingeleverd. Het publiek kan deze bon ook bewaren totdat een nieuwe bon wordt aangewezen, teneinde t.z.t beide tegelijk te kunnen inleveren. De schoenreparateur brengt zoo spoedig mo gelijk het totaal der door hem ontvangen bonnen bij een lederhandelaar naar keuze en o ïtvangt hierop bij de inlevering alle materiaal,. Teeltbeperking vlas Het Algemeen Commissariaat voor de Voed selvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op, dat aan de bepaling, dat er per bedrijf niet meer dan 15 van de oppervlakte bouwland (verhuurd land inbegrepen) met vlas mag wor den beteeld, streng de hand zal worden ge houden. Daar, waar bij controle blijkt, dat be doelde 15 is overschreden, zal de teler het meerdere moeten omploegen: zou dit niet binnen den daarvoor door den Prov. Voedselcommis- j saris vastgestelden termijn gebeuren, dan zal het vlas van Regeeringswege, op kosten van den boer, worden omgeploegd of uitgeëgd. (No.33) Hoefijzerdistributie Paardenhouders, die in aanmerking wenschen te komen voor een toewijzing voor hoefbeslag dienen zich in het tijdvak van 26 April a.s. te wenden tot hun Plaatslijken Bureauhouder. Deze zal aan de hand van vastgestelde nor men toewijzingen verstrekken. De door de paardenhouders ontvangen toe wijzingen dienen uiterlijk 10 April d.a.v. door hen te zijn ingeleverd bij de smeden. De smeden dienen de door hen ontvangen toewijzingen van paardenhouders met een verantwoordingsstuk op te zenden aan het kantoor van den P.V.C. te Goes Afd. Paarden, waarna zij een koop vergunning zullen ontvangen voor hoefijzers en hoefnagels. Kunstmest Aan de detaillisten in kunstmest wordt hierbij medegedeeld, dat er evenals vorige jaren een kleine hoeveelheid kunstmest kan worden toe gewezen voor verkoop aan particulieren. Voor het verkrijgen van deze toewijzing be hoeven door hen geen formaliteiten te worden vervuld daar de zegels automatisch worden toe gewezen aan hen die bij ons als detaillist in kunstmest bekend staan en niet in een geïnun deerd gebied wonen. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat geen kunstmest mag worden afgeleverd aan hen die zijn aangesteld bij volkstuinvereenigingen e.d. daar deze vereenigingen een aparte toewij zing van ons ontvangem De verdeeling aan de "particulieren moet zoo billijk mogelijk geschieden. De Prov. Voedselcom. voor Zeeland. Pensioenen De Afd. Comptabiliteit van het Departement van Oorlog deelt mede, dat verzoeken om toe kenning van pensioenen aan verwanten van ge sneuvelde militairen kunnen worden gericht aan den Minister van Oorlog en ingediend door bemiddeling van bovengenoemde afdeeling, onder overlegging van alle gegevens, o.a. ver klaring van den betreffenden Commandant ver meldende datum, plaats en omstandigheden waaronder de militair gesneuveld is. Tevens moet worden overlegd een verklaring van den Burgemeester van de plaats van in woning der verwanten van den gesneuvelde, met uitvoerige inlichtingen omtrent financieele positie en gezinssamenstelling. De pacht van ontruimde en beschadigde land- en tuinbouwgebieden De schadevergoedingsregelingen welke vóór de bevrijding bestonden t.a.v. de geinundeerde of om andere redenen ontruimde land- en tuin- bouwgronden hielden o.m. het volgende in: De pacht tot de helft van de maand waarin de ontruiming plaats vond, moet door den pachter aan den eigenaar worden betaald. (Dit wordt den pachter mogelijk gemaakt door de z.g. zaakschade-vergoeding welke hij ontvangt voor de onkosten gemaakt tot de ontruiming.) Over de periode van de helft van de maand waarin de ontruiming had plaats gehad, tot aan het tijdstip van de bevrijding hebben alle eigenaren, dus zoowel verpachters als eigenaar gebruikers, recht op een vergoeding van de pachtwaarde door de staat, dus behoeven de pachters over die termijn geen pacht te betalen. Bedoelde vergoeding berustte op het Besluit op de Bezettingsschaden en op het Besluit op het gebruik van ontruimde landbouwgronden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 2