MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen THOLEN Herrijzenis Ie JAARGANG No. 20 Abonnementenf 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 30 MAART 1945 Prijs per nummer 6 cent RedactieG. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen strekken niet alleen tot leering, maar ook om een vaste houding en een rechte lijn aan te nemen in de herrijzenis van ons land in den komenden tijd als een lichtend voorbeeld voor ons volk tot zelfbeperking in ons eigen leven en tot ingetogenheid in ons algemeen volks bestaan. Toch zal de herrijzenis van ons land tal van problemen scheppen, die, even als de oorlogstoestand heeft aangetoond, misbruikt zijn ten dienst van het eigen ,,ik", in welken vorm ook, en zullen worden aangewend ten eigen profijte, waarmee de eenheid onmogelijk kan zijn gediend. Een onbaatzuchtige leiding zal noodig zijn om ons land in goede banen te brengen en om ons volk in die bedding te leiden, opdat althans de herrijzenis naar menschelijke bevatting, niet het minst op het gebied der zuiverheid, een ontvlieden zij uit de verdrukking in allerlei opzicht GOEDE VRIJDAG PASCHEN Het gescheurde voorhangsel Er wordt in deze dagen wel eens gemopperd over al de vergunningen, die, ondanks onze bevrijding, toch nog geëischt worden, en over al de voorschriften, die ons, ondanks de bevrijding, toch nog zoo binden. Ik wil hier nu niet de noodzaak van die vergunningen en voorschriften gaan bepleiten en evenmin wil ik U hier gaan aantoonen, hoe dat gemopper een teeken is van onze ondankbaarheid. Maar ik wil U deze vraag stellen: „Méént ge Uw gemopper wel echt En deze vraag is zeker gerechtvaardigd, zoo de komende feestdagen géén ware vreugde dagen des geloofs voor U zijn Want in deze dagen gedenken wij, hoe Christus het stelsel van „vergunningen en voor schriften", die den weg tot de Bevrijding niet alleen belemmeren, maar totaal onmogelijk maakten, te niet gedaan heeft. Hij heeft „het handschrift, dat tégen ons was. in inzettingen bestaande, uitgewischt en heeft dat uit het midden weggenomen, hetzelve aan het Kruis genageld hebbende" (Col. 2 14). Zoo heeft Christus, zegt Calvijn, alle hinder nissen uit den weg geruimd, om allen, die op Hem als hun middelaar steunen, te bevrijden. Dus: meent ge Uw gemopper écht, wel, dan moet ge nu toch blijde zijn, dat dan door Christus in elk geval een streep is gehaald door al die „inzettingen", die ons den weg tot het hemelsche Heiligdom belemmerden. Hij heeft al die „vergunningen en voorschriften", die van ons geëischt werden, verscheurd. Dat is ook de beteekenis van hetgeen er gebeurde, toen Hij aan het Kruis den geest gaf. „En zie, het voorhangsel des tempels scheurde in tweën, van boven tot beneden (Matt. 27 51). Niet langer moeten wij van verre staan in den voorhof, maar wij mogen met vrijmoedig heid voor Gods aangezicht treden. Ik heb me wel eens afgevraagd, of die mop peraars van dezen tijd eigenlijk de bevrijding niet goed weten te waardeeren, omdat zij vroeger onder den vijand ook nooit de knel lende banden van den verdrukker hebben gevoeld. En zou dat ook de reden niet zijn, waarom de komende dagen voor velen géén feestdagen zijn, dat zij in Christus' Kruisdood en Opstan ding niet hun Bevrijding zien, omdat zij buiten Hem ook nooit de knellende banden van de Wet en de „inzettingen" hebben gevoeld Maar weet ge dan niet, dat de Wet en alle inzettingen ons tot den dood veroordeelen Want de Wet eischt, eischt en eischtEn de inzettingen van Farizeërs en Schriftegeleerden eischen en eischen! En nooit zult ge goed genoeg aan al die voorschriften voldoen om een waar lijk geldige en ook tot in Uw sterven voort durende vergunning om tot God te komen te verkrijgen. Zie nu het van boven naar beneden gescheur de voorhangsel „Staat dan in de vrijheid, met welke ons Christus vrijgemaakt heeft, en wordt niet-weder- om met het juk der dienstbaarheid bevangen" (Gal. 5:1). Tholen. Ds. A. J. van Oost. x Liever gezonde kinderen dan chocolade bij de thee Zomertijd In de nacht van 1 op 2 April wordt de klok om 2 uur één uur vooruitgezet dus op 3 uur. Voedselpaketten De posterijen nemen met ingang van 3 April voedselpaketten in ontvangst voor Noord-Nederland. Etiketten aan de postkantoren ver krijgbaar a 0.50. Van de Politie Van 22 tot en met 28 Maart 1945 werden door de Koninkl. Marechaussee bekeurd terzake overtreding Avondklok 3; Verordening Mil. Gezag 2; Politie verordening 2; mishandeling 1 en Vals heid in geschrifte 1. Jubileum Zondag 1 April a.s. zal de heer A. J. Praat de dag gedenken waarop hij vóór 25 jaar zijn ambt als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk alhier aanvaardde. Militair Gezag De Verbindings-Officier van het Mil. Gezag zal iederen ochtend van 10-12 u. zitting houden in het Gemeentehuis te Tholen. Onwillekeurig is men geneigd eenig verband te zoeken tusschen het meest belangrijke Feest van Paschen en de bevrijding van ons land uit den greep der vreemde overheersching, daar men spreekt van herrijzend Nederland, gelijk ook de volksmond getuigt van de her- rijzing van Christus. Toch is dit schema niet geheel juist. Immers, Jezus kan hoogstens verrezen zijn uit den dood, omdat mèt en na de opstanding wel het leven is weder ge keerd, maar in zooverre van tijdelijken aard, dat dit menschbewustzijn op Gol gotha was afgesloten, in den vorm waardoor zijne omwandeling op aarde zich had gekenmerkt en zich oploste in de geestelijke drieëenheid op Hemel vaart. Trouwens de Evangelia schrijven ook niet van een her- of verrijzenis, maar van een opstanding. Niettemin wil ons land geen poging onbeproefd laten om uit zijn dienstbaar heid te herrijzen en door eenheid te trachten de gestalte aan te nemen die het weleer had Natuurlijk is tusschen de beide feiten zelfs bij benadering geen peil te trekken, ook al is het volkomen begrijpelijk, dat 's menschen geest nu al in de weer is om ons land op te heffen uit den poel van ellende waarin het is vervallen. Wij voelen allen zeer diep mede met het wee onzer landgenooten boven de rivieren en stemmen er volkomen mede in, dat thans reeds alles in het werk wordt gesteld om bij het groote oogen- blik der bevrijding de helpende hand te bieden. Daarin ligt een glimp van de eenheid en een schaduw van de trouw opgeslo ten, die noodig zijn om ons diep getrof fen land naar menschelijk opzicht en met onze zwakke krachten te doen herrijzen. Dat we daarbij niet uitsluitend op onze eigen talenten moeten bouwen, laat zich volkomen verstaan. De diep geslagen wonden onder onze landgenooten verliezen evenwel in zoo verre hunne beteekenis als we deze be schouwen in het licht van wat Jezus is aangedaan, die het nameloos lijden heeft op zich genomen als offer om het menschdom te kunnen vrij pleiten van hare schuld tegenover den Vader. Ongetwijfeld gaat uit menig ge prangd hart de bede opwaarts, dat het wee, waaraan wij ten prooi zijn moge Gij hebt recht op goed eten Uw land heeft recht op werk Burgerlijke stand Geboorten 12 Maart: Marina Corn. Geluk dochter van N. Geluk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1