MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen THOLEN Ie JAARGANG No. 19 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 23 MAART 1945 Prijs per nummer 6 cent I Redactie: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland Uitgever: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen MEDITATIE: FILIPPENSEN 4:11b. „Ik heb geleerd vergenoegd te zijn, in hetgeen ik ben" Kunnen we het Paulus nazeggen ,,Ik heb geleerd met de omstandigheden, waarin ik verkeer, genoegen te nemen"? Wat spreken we 't gemakkelijk uit: „we hebben toch veel reden dankbaar en tevreden te zijn", maarvijf minuten later mopperen we weer volop. Als er op 't brood slechts een beetje suiker is, geen vleesch en jus bij 't middagmaal, dan, al zeggen we misschien nog niets, is 't dikwijls op de gezichten te lezen hoe ontevreden men is. In de krant le zen we een artikel: „Wij, hun vrienden", of „Democratie Rechtstaat" en we weten 't: wij kankeren verder in onte vredenheid en opstandigheid. Wat is die Paulus voor een man? Slikt hij alles maar rustig wat hem voorgezet wordt, is Paulus een slappe nietszeggende fi guur? Volstrekt niet, als 't nodig is, oefent hij vlijmscherpe critiek op allerlei misstanden, en toch is Paulus een heel ander mensch als die ontevredenen van nu, die van een afbrekende critiek leven, die op alles en iedereen iets hebben aan te merken. Hoe komt Paulus aan zo'n pracht levenshouding? Is zijn karakter zo soe pel en meegaand van huis uit? Neen van zichzelf stemt Paulus mee, in 't koor van mopperaars, maar dat hij nu zo is, komt, omdat hij „geleerd" heeft, geleerd door de harde levenswerkelijkheid. Klagen wij niet vooral daarom, omdat we betrekkelijk nog zo weinig hebben hebben meegemaakt? Echt honger gele den hebben we nog niet, echt armoede en ellende werd bij slechts weinigen ge vonden. Wij moesten eerst maar eens een maand of wat in Duitschland's fabrie ken moeten werken, een paar jaar in een concentratiekamp doorbrengen, een poos moeten leven in bezet gebied, in de groote stad Die 't minst hebben meegemaakt en geleden, klagen als regel 't eerst en 't hardst. Paulus heeft gelukkig geleerd uit de ondervinding, is in de leerschool des levens nog verder gekomen. Door Gods genade heeft hij 't begrepen, dat hij nergens recht op heeft, alles ver- zondigd heeftwie dat leert verstaan verwondert zich iedere dag opnieuw over de Goedheid Gods voor zondaren. En dan, neen niet dat Paulus zich ver boven doorsnee mensch verheven acht, zichzelf zoo goed in bedwang heeft, dat De Tuchtrechter voor de Prijzen in het Arrondissement Breda maakt bekend dat hij op 6 Maart 1945 heeft veroordeeld: Machlinus Margienus Christoffel HAAIJER, wonende te Tholen Markt 24 tot een boete van f 20.000 (twintig duizend gulden) wegens het te duur verkoopen van frames voor dames- en of heerenrijwielen en rijwielen zonder banden De tuchtrechter voor de prijzen vnd Mr. J. F. M. Molkenboer hij nooit, hoe moeilijk 't leven ook is, ontevreden is. Als Paulus 't van zich zelf moet hebben vergeet hij, wat hij heeft meegemaakt, dat hij niets goeds verdiend heeft, maar wanneer hij te vreden is komt dit door de kracht, die hij in de verzoeking om te klagen, put uit 't geloof in God. God is 't, Die hem bekwaam maakt als „Christen" door 't leven te gaan. Houdt dat vast: in een leven buiten God zal er nooit echte tevredenheid zijn in 't hart, zullen we, al leven we in weelde en overvloed nóg klagen; in de verbondenheid met God, levend uit God's genade, wordt het vrede daar binnen, zijn we de beste burgers van ons land. Ds. Batelaan. pinken. De tweede Nederlander die H.M. begroette was Generaal-Majoor Mr. J. Kruis, chef staf van het Militair Gezag. H.M. was gekleed in een bruin mantelcostuum. Ze droeg een bruin fluweelen hoed gegarneerd met zwart astrakan en een licht-bruine veer. Op Haar mantel een rood-wit-blauw rozette met in het midden een margriet. Eenvoudige menschen verdrongen zich om H.M. De ontroering werd velen te machtig. Spontaan zetten de aanwezigen het Wilhelmus inhet was het grootste oogenblik van deze ge beurtenis. Op den derden dag van Haar bezoek ging H.M. met een duck naar West- kapelle. Geen pen ter wereld kan de ont roering beschrijven van de enkele honderden menschen, die nog in ver woest Westkapelle wonen, toen H.M. een bezoek bracht aan de plaats waar de groote dijkdoorbraak plaats vond. Overigens werden door H.M. bezocht Middelburg, Vlissingen en Goes, waarna de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant H.M. in die provincie ver welkomde, waar zij o.a. Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda bezocht. Den laatsten dag lijkt H.M. eenigszins ver moeid, maar dat weerhoudt haar niet om vriendelijk wuivend afscheid te nemen van de Bredanaars. Koningin Wilhelmina in Nederland Na een afwezigheid van bijna 5 jaren heeft Hare Majesteit Koningin Wil helmina op Dinsdag 13 Maart jl. om precies 12.29 uur weer de Ned. grens overschreden. Dit historische feit voor ons land wel het belangrijkste van den geheelen oorlog -vond plaats in het kleine geheel verwoeste Zeeuwsch-Vlaamsche dorpje Eede. Even voor half één arriveerde de Koninklijke auto aan de grens. Precies om 12.29 overschreed H.M. de met een kalkstreep geïmproviseerde grens lijn. Het gejuich ging over in een uitbundige ovatie, die zich steeds geest driftiger voortplantte door het gebied dat H.M. bezocht. De Commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland, Jhr. W. Quarles van Ufford verwelkomde H.M. aan den Nederlandschen kant van de grens lijn. Het was voor omstanders duide lijk, dat dit groote moment H.M. diep roerde en zij die dicht bij Haar stonden zagen de Landsvrouwe een traan weg Bekendmakingen Namens den Militairen Commissaris voor de Provincie Zeeland maak ik bekend, dat alle geëvacueerden even- tueele klachten over personen uit de gemeente waaruit zij moesten evacu- eeren, kunnen indienen bij de Plaatse lijke Inlichtingen Commissie Militair Gezag in hun evacuatie-gemeente. De Burgemeester van Tholen, C. van den Berge. Tholen, 19 Maart 1945. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Don derdag 29 Maart a.s. gelegenheid be staat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zul len scherven enz. door den Reinigings dienst worden opgehaald. Burg. en Weth. voornoemd, C. van den Berge. De Secretaris V. Laban. Tholen, 21 Maart 1945.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1