MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Ie JAARGANG No. 18 Abonnementen f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 16 MAART 1945 Prijs per nummer 6 cent Redactie: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland Uitgever: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9. Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 CT Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen DE SLOTPHASE Britten, Amerikanen, Canadeezen staan aan den Rijn, ja zelfs zijn de Amerikanen er over. Russen staan aan den Oder ten Oos ten van Berlijn. Geen wonder, dat de Duitschers hun zenuwen niet langer de baas zijn. Het vonnis gaat zich vol trekken. Goebbels heeft gelijk, dat de oorlog in het westen reeds over zijn hoogtepunt is en wij hopen dat hij gelijk krijgt met zijn bewering, dat plotseling het einde zal komen. Erger nog dan de reeds voldongen feiten zijn de schadu wen die zij voor zich uit over Duitschland werpen. Dit zijn waarlijk schaduwen des doods. Zullen de Nazis gaan be seffen, dat de Rijn en de Oder aan- loopen zijn voor den laatsten sprong. Groote rivieren hebben nog nergens in heel dezen oorlog opdringende legers gestuit, noch de Duitschers toen zij Frankrijk overstroomden en tot aan de Wolga in Rusland binnendrongen, noch de Russische en Anglo-Amerikaansche legers, toen zij de Duitschers weer bin nen hun grenzen joegen. Slechts het Kanaal bleek een hindernis in 1940. De tegenwoordige offensieven heb ben uiteraard tot doel bruggehoofden te vormen voornamelijk in het Westen. In het Oosten hebben de Russen hun doel het beveiligen van de flanken van Sjoekovs leger reeds gedeeltelijk bereikt Zij gaan voort hun opmarsch voor te bereiden. Zal de oorlog tegen Japan eerder ten einde loopen dan die in het Westen Wel wrijft het tusschen burgerlijke en militaire grootheden. Hoewel de oorlog tegen Japan zich den laatsterr tijd gun stig ontwikkelt, waardoor de Ameri kanen tot op een 1000 km van Japan zelf staan, moet de kracht van de Jap niet worden onderschat. Hij kan even snel vliegtuigen bouwen als de gealli eerden ze thans vernietigen. Bij zijn vier millioen soldaten kan hij er nog twee millioen voegen, terwijl tenslotte de jeugd tusschen de 17 en 20 jaar nog aan de beurt moet komen. De Geallieerde strategie is dan ook Japan uit zijn evenwicht te slaan en aan het wankelen te houden. Japan mag geen tijd gelaten worden zijn veroverde rijkdommen te exploiteeren en groote voorraden aan te leggen. Als hij de ge legenheid krijgt dit te doen, dan zal in het Verre Oosten de oorlog verlengd en de vrede uitgesteld worden. Vaarweltot weerziens Wij hebben gemeld wij hebben gewacht... wij zijn eindelijk vertrokken! Ergens in Frankrijk" zullen wij eenige tijd flink in training gaan. Het is een mooi aantal wat nu van ons eiland in opleiding is. We geven toe, dat op leiding tot soldaat meer inhoudt, dan sommige van onze enthousiaste jongens denken. Maar allen doen we het met zeker dat eene feit voor oogen: ,,Het is noodzakelijk." Noodzakelijk mee te hel pen aan het verslaan van de vijand, de spoedige bevrijding van onze landge- nooten te bevorderen, de grootsche ge allieerde taak door onze nietige, maar welgemeende bijdrage te verlichten. We weten ook, dat het niet gaat zonder offers (we hebben dit reeds ondervonden) maar hoe hard het ook zij, we zien ze onder oogen, denkende aan de offers die reeds zijn gebracht tijdens de bezetting en die niet voor niets mogen zijn. Bij ons vertrek brengen we onze vroegere mede-eilandbewoners Everaers Wagtho, Hage, waarvan het 22 Maart een jaar geleden zal zijn, dat ze werden weggehaald om nooit weer te keeren, een stil eeresaluut. Daaraan denkende, aan de vele an deren, aan de nood boven de rivieren, aan de vele gedwongen naar Duitschland vervoerden, voelden we ons gedrongen, nog afgezien van de plicht tegenover Vorstin en Vaderland, ons te melden om te vechten tegen de vijand, die ons zooveel leed heeft berokkend. Achterblijvers, gij kunt ook veel doen. Het is ons reeds aangenaam, dat de eerst zoo stroef opgang komende werk zaamheden thans gesmeerder gaan loo pen, dat de werklust eenigszins toeneemt. We wekken nogmaals op: Cijfer Uw eigen „ik" nog meer weg. Laat het niet noodig zijn U te schamen, als U leest, hoe in Amerika 8.000.000 vrouwen het werk der mannen hebben overge nomen, opdat die mannen ingezet kon den worden tegen onze gemeenschap pelijke vijandook voor Uw bevrijding. Ambtenaren, werk mee (dit vragen wij speciaal voor onze gehuwde mannen, die meetrekken), opdat de achterblij vende vrouwen niet tallooze malen voor niets naar de Secretarie moeten Wie in het zwart koopt, saboteert. De melk, die U bijkoopt, ontbreekt onze babies. loopen om hun uitkeering te ontvangen. Hetzelfde voor andere bureaux. Gelijk verzoeken wij de burgemeesters van Poortvliet en Oud-Vossemeer wat haast te maken, betreffende de kostwinners vergoeding. Uw collega's van de andere gemeenten op ons eiland konden dit de mannen al meedeelen voor ze vertrokken. Namens de afgereisden moeten we in de eerste plaats onze dank over brengen aan de „walstuurlui" die steeds zoo'n prachtige critiek uitoefenden op ons werk (wat sarcastisch?) Onze D.C. en C.C. hartelijk dank voor de prettige verstandhouding, de volledige inzet Uwerzijds, het dag en nacht gereed staan om onze belangen zoo goed mogelijk te behartigen. Het spijt ons, dat onze C.C. een andere bestemming heeft gekregen en z'n oor spronkelijk plan met ons mee te gaan, daardoor heeft laten varen. U weet C.C. dat we steeds als „een man" achter U stonden en wenschen U dan ook het allerbeste. We mochten den Menage meester niet vergeten te danken, die in moeilijke omstandigheden ons toch nooit zoo lang op het eten heeft laten wachten, dat we hem een stel pannen naar zijn hoofd hebben moeten slingeren. Kortom alle achtergebleven vrienden, waarvan het eerlijk gezegd, toch weer even pijnlijk was, na het samen kloppen van wachtjes, enz. te moeten scheiden vaarweltot weerziens, jongens Wij pochen niet, als we zeggen te verlangen naar het helpen bevrijden van onze bezette landgenooten, opdat hun juk wordt afgenomen, onze Ko ningin in haar residentie mag terug- keeren. We staan thans voor 100 in Haar dienst en wenschen, dat Zij, evenals de Vader des Vaderlandsch een verbond mocht sluiten met den Potentaat der Potentaten, opdat ons volk weer opbloeie onder vrede in welvaart. Daarom moeders, vaders, vrouwen, verloofden, pink die traan weg, welke opwelt, omdat Uw zoon, man of ver loofde thans is vertrokken en zingt met ons Alle man van Neerlandsch stam, voelen zich der Vaad'ren zonen. Willen vrij op 't plekje wonen, dat hun tot een erfdeel kwam. Eigen meester, niemands knecht Recht en slecht Stalen vuist en rappe hand Zoo wil 't volk van NEDERLAND Vaarweltot weerziens! G. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1