Uit de Betuwe zijn geevacueerd 26.000 personen, 5900 koeien, 3850 stuks kleinvee en 1450 paarden. Deze zijn thans elders in het bevrijde gebied ondergebracht. De Nederlandsche regeering heeft nadat zulks de eerste maal was gewei gerd opnieuw verzocht 50.000 ton Nederlandsche scheepsruimte aan de Geallieerde Scheepvaart „pool" te ont trekken om voedsel en medicamenten naar Nederland te sturen, zoodra de bevrijding van de Westelijke provinciën verzekerd zou zijn. De drukkerijen van dagbladen enz. vragen thans per maand 150.000 kg. papier. De Nederlandsche productie bedraagt thans 50.000 kg. per maand. De Telegraaf en Het Nieuws van den Dag hadden voor den oorlog per dag noodig 30.000 kg Als represaille voor het feit, dat er in de kerk wapens en munitie werden gevonden, zijn Ds. Ferwerda, Predikant der Geref. Gemeente te Amsterdam en de koster voor de kerk neergeschoten. Bij het groote bombardement in October j.l. zijn de gebouwen der Jaar beurs te Utrecht voor 70|°/o verwoest. Utrecht is sindsdien een Roode Kruis- stad. Er werkte o.m. een Engelsch chirurg, die met een valscherm de luchtlandingstroepen bij Arnhem was nagesprongen. Hij liet zich vrijwillig krijgsgevangen maken om assistentie te verleenen aan gewonden. Zoo herrijst Nederland niet. Een huiseigenaar in Zeeland oor deelde het noodig, de huur van zijn pand met f 1.per week te verhoo- gen, omdat de huurder enkele evacuees had opgenomen in zijn eigen woonvertrekken. Niet alleen dat die eigenaar maar eens moet gaan infor- meeren wat evacueeren beteekent, maar ook eens een kijkje moet gaan nemen hoe het bij evacueeren toegaat. Dat dit niet zonder meer afloopt zal hem wel blijken, want ambtenaren van de Prijzencontrole hebben inmiddels pro- ces-verbaal opgemaakt wegens verhoo- gen van huur. Oorlogsmisdadigers. In het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden is een resolutie ingediend, die beoogt, actieve Amerikaansche sa menwerking te verkrijgen met de andere Geallieerde volkeren om de hand te leggen op oorlogsmisdadigers die naar neutrale of den spilmogendheden vriend schappelijke landen zijn gevlucht. Daar bij zal geen rekening worden gehouden met verdragen inzake uitlevering of souvereiniteit. Het mag dezen landen niet mogelijk worden gemaakt gevluchte oorlogsmisdadigers voor aanhouding te beschermen. Vele van deze misdadigers zoeken thans reeds schuilplaatsen. Zij mogen niet worden veilig gesteld voor de straf die de Geallieerde Volkeren als rechtvaardig zullen beschouwen. (A.A.) NIEUWS IN HET KORT (B.B.C., Herr. Ned.) West front: Troepen van het le Amerikaansche leger zijn in Bonn door gedrongen. Het 3e Amerikaansche leger rukte in 58 uur 100 km op en heeft ten NW van Koblenz de Rijn bereikt. Bij Remargen werd 'n bruggenhoofd over de Rijn gevormd. Volgens correspond, zullen beide legers spoedig met elkaar contact maken. Van de Rijnbrug bij Koblenz is slechts 1 boog vernield. De Canadeezen en Engelschen rui men de laatste tegenstand bij Xanten op. Sedert de invasie in Normandië zijn reeds meer dan 1 millioen Duitschers gevangen genomen. Thans stroomen de gevangenen uit den Eiffel naar het Westen. Er werden veel buitenlandsche arbeiders bevrijd, waaronder Polen, Russen, Franschen en Italianen. Oostfront: De russen hebben ten N. van Stettin de Oder bereikt. Zij vallen thans van drie kanten de stad Stettin aan. Wederom is een Duitsche Generaal gevangen genomen nl. Krappe, bevelhebber van het 10e Duitsche leger corps. Generaal Sjoekov heeft zijn offen sief hervat en is inmiddels bij Küstrin doorgebroken. Verre Oosten: Een Britsch In dische divisie is doorgedrongen in de buitenwijken van Mandalaij. Chineesche troepen zijn de stud Lassio voorbij getrokken. Griekenland: In Athene hebben zich weer botsingen voorgedaan tus- schen voormalige ELAS troepen en de politie. Italië: De uit een ziekenhuis ont snapte generaal Riotta is nog steeds voortvluchtig. Zweden: Een Zweeds visschers- vaartuig is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. PREDIKBEURTEN Zondag 11 Maart TholenHerv. Kerk: 10 uur Ds. van Oost 2.30 uur Ds. Batelaan. Geref. Kerk2 maal Ds. Swierts Geref. Gem.2 maal Leesdienst Vrije Geref. Gem.2 maal Leesdienst Dinsdag 13 Maart: Geref. Gem. nm. Huwelijksinzegening door Ds. Stuiven- berg. Stavenisse: Zondag 11 Maart 10 uur Leesdienst2.30 uur Ds. Vroegindewey. St. Maartensdijk: 11 Maart v.m. Leeskerk, n.m. Ds. Bres. D.V. 14 Maart hopen wij Biddag te houden en, indien zich geen wijziging voordoet, in beide beurten het Woord te bedienen. Oud-Vossemeer: Zondag 11 Maart 10 uur Ds. Bres; 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 14 Maart: Biddag (zoo door den Kerkeraad niet anders bepaald) 10 uur Ds. van Oost; 2.30 Ds. van Oost. St. AnnalandZondag 11 Maart 10..Ds. Batelaan; 2.30 Ds. van Oost. Scherpenisse Zondag 11 Maart v.m. of n.m. Ds. Vroegindeweij. Woens dag 14 Maart Biddag v.m. Ds. Vroeg indeweij. PoortvlietZondag 11 Maart Ds. Vroegindeweij. Woensdag 14 Maart Biddag Ds. Vroegindeweij. Distributiedienst Tholen. De inwoners van de gemeenten Sta venisse, St. Annaland, St. Maartensdijk en Scherpenisse kunnen met ingang van Maandag 12 Maart a.s. formulieren af halen en indienen en inlichtingen ver krijgen op het agentschapskantoor te Sint Maartensdijk in het Gemeentehuis. Dit kantoor is geopend eiken werkdag, van 9.0012.00 uur, behalve Zaterdags. De winkeliers in genoemde gemeenten moeten hun opplakvellen voorloopig nog te Tholen inleveren op de ge bruikelijke dagen. Rijwielbanden. Alle overheidsinstanties, w.o. Rijks-, Provinciale- en gemeentelijke diensten en -bedrijven, zooals Rijksbureaux, P.T.T., Rijksbelastingdienst, C.C.D., Politie. Marechaussee enz. dienen vóór 15 Maart a.s. een opgave (in tweevoud) bij mijn dienst in te zenden. Deze op gave dient te worden opgemaakt en ingezonden door de hoogste instantie van den dienst of het bedrijf op het eiland Tholen en moet betrekking hebben op de rijwielen, welke in dezen kring worden gebruikt. Van de gemeente besturen wordt een opgave verwacht gespecificeerd naar de hen onderhoorige diensten of bedrijven. In bedoelde opgaven dient te worden vermeld 1. Het aantal toerrijwielen, dat thans t.b.v. den dienst of het bedrijf in ge bruik is: a. bij personen, die het rijwiel dagelijks in de uitoefening van hun ambt of beroep noodig hebben: b. bij personen, die hun rijwiel uit sluitend gebruiken om zich hiermede van en naar hun werk te begeven en die wonen op 5 km of meer van de plaats waar zij hun werk ver richten. 2. Het aantal transsportrijwielen of carriers, dat thans bij den dienst of het bedrijf in gebruik is. 3. Het aantal rijwielbanden, dan na 17 September 1944 aan den dienst of het bedrijf is verstrekt, gespecificeerd naar soorten, t.w. toerbinnen-, toer- buiten-, transportbinnen- en transport buitenbanden. Vaste brandstoffen. Van 7 Maart tot nader aankondiging geeft bon BV 34 van de brandstoffen- kaart T 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Klompenhandelaren in Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer moeten de ingenomen klompenbonnen ter verantwoording in leveren op het Distributiekantoor te Tholen vóór 15 Maart a.s. De Leider van den Distributiedienst Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3