MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Onze Gedeporteerden. De wet van het tarwegraan THOLEN lc JAARGANG No. 17 VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG Abonnementenf 0.75 per kwartaal RedactieG. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Met de verovering van West Polen, Oost Pruisen, Brandenburg, Pom meren en Silezie, zijn een groot aantal Neder landers, die door de Duitschers daar heen waren gedeporteerd, bevrijd. Be richten spreken reeds over een aantal van bijna 200.000 dat door de Russen in totaal zal worden bevrijd. Het mee- rendeel bestaat uit Joden, terwijl kan worden aangenomen, dat ongeveer 10.000 Nederlandsche krijgsgevangenen en arbeiders naar die gebieden werden gedirigeerd. De Repatriatiedienst van het Minis terie van Sociale Zaken heeft van de Nederlandsche Autoriteiten, die over het verleenen van hulp aan bevrijde Nederlanders contact hadden opgeno men met de Russische en Poolsche autoriteiten, thans nadere inlichtingen verkregen. Het doel van die Repatriatiedienst is Nederlandsche onderdanen te helpen opsporen en zorg te dragen voor hun onderhoud en repatriatie. Ongeveer acht maanden geleden reeds werd in verband met de ontwikkeling aan het Oostfront besloten tot het vormen van een ploeg betrouwbare steunverleening-personen in Zwitser land, welke ploeg onmiddellijk naar de door de Russen bevrijde gebieden kon worden gezonden. Deze ploegen be staan uit totaal 47 personen, terwijl aan het hoofd daarvan staat Dr. Polak Daniels. De Nederlandsche regeering tracht thans vergunning te krijgen voor de Nederlandsche ambassade in Moskou de bevrijde gebieden in Polen te be zoeken om alle mogelijke inlichtingen te verzamelen omtrent de gedeporteer den. Voorts is de Russische regeering verzocht met Zweedsche steun van havens aan de Oostzee gebruik te mogen maken om de Nederlanders te doen repatrieeren. Van het Amerikaan- sche Roode Kruis is de verzekering ontvangen, dat dit zorg zal dragen voor verplaatste Nederlanders, terwijl voor dit doel over de Amerikaansche voorraden kan worden beschikt. De Nederlandsche Ambassade te Stockholm heeft ondertusschen mede gedeeld, dat men hoopt eenige tien duizenden Nederlanders, die door de Russen werden bevrijd, naar Zweden over te brengen, vanwaar zij later naar Nederland zullen vertrekken. Zij zullen gedurende hun verblijf in Zweden in kampen moeten worden bijeengebracht. Reeds thans zorgt de Nederlandsche repatriatiedienst aan de Nederlandsch- Duitsche grens voor onderdanen van alle Vereende landen, waaronder ook Russische onderdanen. (A.A.) „Indien het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft, zoo blijft het alleen; maar indien het sterft, zoo brengt het veel vrucht voort. Joh. 12 24. 't Is een overbekende wet, die wet van het tarwegraan, waaraan Jezus herinnert in dit woord. De kinderen al kennen die wet en geen boer is er, die zich daarin vergist. Een graankorrel, die in de schuur blijft opgeslagen, blijft alleen. Maar de korrels, die uitgezaaid worden en stervend vergaan in de aarde, zij dragen in den oogsttijd de aren, die met tien tallen korrels zijn gevuld. Zoo gaat 't nu eenmaal in de natuur, in het leven. En wij wéten, dat 't zoo gaat. Maar waarom herinnert Christus ons dan nog weer aan die wet van het tarwegraan Omdat wij 't vergeten hebbenEn omdat wij 't eiken dag weer en meer vergeten. Wat we zoo goed weten van de tarwe, dat passen we in ons eigen leven nog maar bitter weinig toe. 't Zou zóó moeten zijn, in 't leven, dat we klaar staan voor elkaar. Niet de vraag: ,,Wat heb ik eraan Wat ver dien ik ermee zou de eerste moeten zijn, die wordt gesteld, maar: ,,Wat wordt van mij verwacht? En wat kan ik doen, voor mijn naaste, voor mijn land, voor de wereld En 't omgekeerde is vaak 't geval. Daar hebben wij 't noodig weer ge wezen te worden op de wet van het tarwegraan. We hebben dat vooral noodig in dezen tijd en in bevrijd gebied. Men zegt, dat 't niet goed gaat in bevrijd gebied. Althans, 't gaat niet zoo, zoo als men dat zou willen. Ik geloof wel, dat daar wat van waar is. Er zijn dingen, die niet in orde zijn. En dat moet veranderen. Die dingen moeten in orde komen. Ze kunnen ook in orde komen. Maar dan moet worden toegepast de wet van het tarwegraan. We zijn daarvoor niet afhankelijk van geallieerden steun. We behoeven daar voor geen beroep te doen op het Mili tair Gezag, of op welke andere groot heid ook. We zijn daarvoor alleen maar aan gewezen op onszelf. Niet onze buurman, onze baas, onze chef, onze directeur, of wie dan ook, maar wij, gij en ik, wij moeten beginnen een tarwegraan te zijn. Wij moeten beginnen niet meer onszelf voorop te plaatsen, niet meer voor ons zelf uit alle dingen munt te slaan. Wij, gij en ik, wij moeten beginnen te leven voor elkaar, voor de gemeenschap. Wij moeten beginnen te leven voor God. Dan kan 't veranderen Dan zal 't veranderen Ge zegt: Dat leeren de menschen nooit Christus zegt: ,,Die in Mij gelooft, de werken, die Ik doe, zal hij ook doen." Hij is het ware Tarwegraan. Hij heeft Zichzelf geofferd aan het kruis. Maar de vrucht van dat offer is nu, dat Hij ons kan verlossen van de zelf zucht en dat Hij ons weer tot ware tarwegranen maken kan. Want Christus, de Gekruiste, is óók nu de verlossing van de wereld. Hij alleen. Th. H. J. S. «XXXXXXXXXXXXX5Q<XXXXXXXX>ööö 5 Wel heeren van het Stadsbestuur q Nu gij gezorgd hebt, dat het uur X X Op Uwen kloeken toren Aan ieder aangekondigd wordt X Door 't kijken naar het wijzerbord X X En thans ook door het hooren x O Zijn wij verblijd en 'k breng als tolk X Van het geheele Stadsche volk X X U dank voor deze zorgen x 5 Want ook al is het surrogaat O X Wij zijn er nogtans mee gebaat X X En weten ons belang x O Voor elke stand en rang Bij U zeer goed geborgen. X EEN LEZER. X OOööCXXXXXXX>ö<XXJO<X5<XXXXXXXX> Bekendmakingen. De Burgemeester van Tholen ver zoekt een ieder, die op de hoogte is van de ligging of bijzonderheden be treffende graven van geallieerde strijd krachten, voor zoover deze zich niet bevinden op begraafplaatsen, daarover met hem in contact te treden en daar bij de meest mogelijke inlichtingen te verschaffen. Tholen, 6 Maart 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1