ONDER DE SCHIJNWERPER. Turkije in den oorlog. Prins Bernhard beëedigde officieren. Een rapport voor Mussolini. Onze Landbouw. NIEUWS IN HET KORT. predikbeurten. gediend des voormiddags van 11-12 uur. De rekeningen moeten behoorlijk voor voldaan geteekend en vóór 15 Maart a.s. worden ingeleverd. St. Annaland, 27 Febr. 1945. De Burgemeester voornoemd, A. J. Bierens, wnd. Burgerlijke Stand over Febr. 1945. Geboren 6 Febr. Cornelia Elizabeth, dt. van Pieter Moerland en van Wil- lemina K. van Luyk. 10 Febr. Cornelia Jannetje Johanna, dt. van Klaas Gerrit Neef en Catharina Kodde. GehuwdGeene. OverledenGeene. Ingeschreven 136 mannen en 160 vrou wen. Vertrokken Geene. Tot en met heden zijn geldig ver klaart de bonnen 101 t.m. 106 van de houtkaart en de bonnen 101 en 102 van de toeslag-houtkaart voor de gem. St. Annaland. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de reisvergunningen op den dag volgende op dien van af loop der geldigheidsduur ter gemeente secretarie moeten worden ingeleverd. Londen, 19 Febr. (Anep-Aneta). Associated Press heeft het volgende relaas gepubliceerd dat door vrijwel alle Londensche bladen is overgenomen: „In de Tower te Londen bevindt zich iemand onder arrest wiens naam en nationaliteit niet genoemd worden, maar die er van beschuldigd wordt aan de Duitschers te hebben meegedeeld, dat de geallieerden van plan waren een offensief met behulp van lucht landingstroepen bij Arnhem in te zetten. In verband met bovenstaande bericht geving heeft de Regeerings Voorlich- tings Dienst het volgende gemeld: „De R.V.D verklaart, dat de ge vangene, die zich naar de berichten vermelden in de Londensche Tower zou bevinden nimmer toegang had tot be langrijke militaire inrichtingen en geen vertrouwensman was der Geallieerde militaire autoriteiten in verband met de operaties te Arnhem. Zijn arrestatie was te danken aan de waakzaamheid van de Nederlandsche veiligheidsdienst op het vasteland. De gevangene wordt verder ten on rechte beschreven als een „Nederlandsch officier". Hij was officier, noch soldaat bij de Nederlandsche strijdkrachten, noch is hij ooit in de Londensche Tower gevangen gezet. De betrokkene deed zich voor als een ondergrondsch werker." Turkije heeft per 1 Maart de oorlog verklaard aan Duitschland en Japan. Na de stemming in de Turksche Natio nale Raad hield de Minister van Bui- tenlandsche Zaken een rede, waarin hij o.m. zeide, dat Turkije als belligerent betere diensten aan de geallieerden kan bewijzen dan als neutrale mogendheid. Nadat Amerika en Engeland weigerden oorlogsmateriaal aan Turkije te leveren verbrak dit land op 2 Aug. 1944 de betrekkingen met Duitschland en op 3 Januari 1945 met Japan. In April 1944 werden reeds de chroomleveranties aan Duitschland stopgezet. Op 20 Februari j.l. is Prins Bernhard voor de eerste maal officieel ontvangen als Bevelhebber der Nederlandsche Bin- nenlandsche Strijdkrachten en wel in Hulst, voor het beëedigen van een aan tal officieren. Voor de beëediging hield de Prins een korte toespraak, waarin hij vooral de nadruk legde op de beteekenis van den eed n.l. trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, onder werping aan de krijgstucht. Vervolgens verklaarde Z.K.H. dat de tijd, waarin het slechts noodig was om een 5-jarige HBS-diploma te bezitten om officier te worden voorbij is. In het nieuwe Neder landsche leger zullen nieuwe en juistere maatstaven gelden. Na deze toespraak las de Adjudant van den Prins de Koninklijke benoemin gen voor, waarna van iedere officier af zonderlijk de eed werd afgenomen. Na op het bordes van het raadhuis de parade van de troepen te hebben afgenomen verliet de Prins de stad langs een eindelooze rij van juichende men- schen. (A.A.) Italiaansche patriotten hebben een rapport afkomstig van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, bestemd voor Mussolini, onderschept. In dit rapport zeide de ambassadeur: De hulpelooze financieele crisis heeft zoowel de dekking van als het geld zelf waardeloos gemaakt. De desertie uit het leger is schrikbarend hoog. Hitier heeft nog slechts formeele macht. Rondom hem sturen diverse groepen hun eigen richting. O.a. hopen groepen uit het Duitsche leger door middel vah een putsch nog iets te redden. De toestand in Berlijn is tragisch. De Duitschers zijn zoowel lichamelijk als geestelijk vol komen uitgeput. Tenslotte dringt de ambassadeur er bij Mussolini op aan deze feiten onder het oog te zien en hieruit met het oog op de toekomst van Italië zijn conclusies te trekken. (A.A.) De waarnemend directeur - generaal van den landbouw, Ir. J. Steenbergen heeft verklaard, dat in de met zout water geinundeerde gebieden voor vijf jaren met een oogstdepressie rekening moet worden gehouden. De eerste rap porten over het zoutgehalte van deze gronden waren echter niet ongunstig. Op het eiland Tholen kan reeds dit voorjaar worden ingezaaid weliswaar mag niet op een beteekenende oogst opbrengst worden gerekend, maar wel zal daardoor de grondstructuur ver beteren. (A.A.) B.B.C. Her. Ned. West front: Het le Amerikaansche leger staat nog 8 Km. van Keulen, dat door de artillerie onder vuur wordt genomen. Troepen en tanks stroomen over de Erft. De Duitsche tegenstand neemt hier toe. Over de vorderingen van het 9e Amerikaansche wordt het stilzwijgen bewaard. Ook Dusseldorf ligt onder artillerievuur. Het 3e Amer. leger bedreigt Trier, en is hier nog 3 Km. ten Z.O. van verwijderd. Er wordt thans reeds in de buiten wijken van Munchen-Gladbach ge vochten. Aan het Westfront werden reeds totaal 60.000 gevangenen gemaakt. Berlijn is reeds 9 nachten achtereen gebombardeerd. Oostfront: Ten N.W. van Breslau wordt hevig gevochten. In Breslau zelf werd een voorstad veroverd. De troepen van Rokosowski maken vorderingen in de richting van de Oostzee, terwijl de troepen vanuit Pommeren eveneens snel de kust van de Oostzee naderen. Neu- Stettin is veroverd. Alle troepen ten Oosten hiervan worden met isolatie bedreigd. Verre Oosten: Op het eiland Iwosjima is het 3e vliegveld bereikt. Er sneuvelden 5000 Jappen, terwijl er slechts 18 werden gevangengenomen. In Birma vorderingen op verschillende fronten. President Roosevelt heeft rapport uitgebracht over de conferentie te Jalta. De conferentie had een tweeledig doel n.l. le. maatregelen te treffen om Duitschland te verslaan, 2e. grondslagen te leggen voor de komende vrede. In tegenstelling tot de conferentie van Teheran, waar de strategische plannen werden besproken, werden te Jalta plannen besproken voor een tactische samenwerking. De oplossing was een stemmig. Over Polen zei de President, dat dit land een nieuwe gereorganiseerde Pool- sche regeering moest krijgen. Een sterk en onafhankelijk Polen is noodzakelijk voor een nieuwe wereldvrede. Inzake de grenskwestie zeide de president dat de Curzonlijn, reeds sedert 1919 als de eenige juiste grens moet worden aan genomen. Frankrijk zal een deel van Duitschland bezetten; het zal het 4e lid zijn van den Raad van Toezicht op Duitschland. Het rapport besloot o.a. met de mededeeling, dat Amerika voorbereid moet zijn op een lange en kostbare strijd tegen Japan. Tholen: N.H. Gem., Zond. 4 Maart. 10 u. Ds. Batelaan, 2.30 u. Ds. v. Oost. Dinsdag 6 Maart, 4.30 u. Wek. Bidst. Gereformeerde Kerk, Zondag 4 Maart, 2 maal Ds. Swierts.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3