MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen AMSTERDAMSCHE BANK n.v. THOLEN Ie JAARGANG No. 16 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 2 MAART 1945 Prijs per nummer 6 cent I Redactie: G. Heijboer, Nieuwstraat 494, St. Annaland Uitgever: Firma C. Dieleman. Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 fcJjjy Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De verdiensten van ons oude Kabinet. Het feit, dat kort geleden het Kabinet is afgetreden heeft aanleiding gegeven tot den noodigen stroom van speculaties en voorspellingen sommige dwaas, andere min of meer boosaardig, maar bijna alle waardeloos. Het is niet onze bedoeling om hier geruchten te ver spreiden of voorspellingen van twijfel achtige waarde te doen. We gelooven, dat het van meer nut en zeer zeker juister is om het een en ander te zeg gen over de diensten, die het thans afgetreden kabinet aan de burgerij van het Koninkrijk der Nederlanden heeft bewezen. In bepaalde kringen is den laatsten tijd de betreurenswaardige gewoonte ontstaan om de z.g. „uitgeweken" re geeringen met toegeeflijke en, op zijn best, geamuseerde minachting te be schouwen. Uit het oog verliezend, dat al deze „uitgewekenen" in bloed, zweet, geld en bezittingen, tot de oorlogsin spanning der Vereenigde Volken heb ben bijgedragen, zijn eenige beoor deelaars ongeduldig geworden omdat hun regeeringen haar souvereiniteit nu eenmaal niet op eigen bodem uitoefenen. De ministers van het Kabinet zijn afgetreden opdat de bevrijde gebieden in het Vaderland in de regeering hun stem zullen kunnen doen hooren. Zij hebben, in het belang van hun land- genooten, lang en geduldig tegen on metelijke moeilijkheden in gewors eld. Terwijl ze los stonden van Nederland en gedwongen waren om het werk der regeering voort te zetten, terwijl het Nederlandsche volk zuchtte onder de vijandelijke onderdrukking hebben zij hun taak goed verricht en zij verdienen daarom den dank van eiken Neder lander. Afgezien van oneenigheid over een bepaalde zienswijze ten aanzien van een politieke gedragslijn of wat dan ook, telt hier het vele goede, dat er gedaan is en niet de enkele dingen, die verkeerd zijn gedaan of nagelaten. Regeeren is moeilijk, zelfs onder de beste omstandigheden. En het wordt tientalen malen moeilijker door een be zetting en de nooden van den oorlog Datgene, waartoe een nieuw Neder- landsch Kabinet in staat zal zijn, zal in groote mate mogelijk zijn gemaakt door den langen en trouwen dienst van het Kabinet, dat thans is afgetreden. Neemt geen risico. Huurt een SAFELOKET in onze brand- inbraakvrije kluisinrichting Open en gesloten BEWAARGEVING Het water. Wat een oor- en voordeelen hebben we de laatste jaren al meegemaakt met het water. Velen zullen zich nog her inneren, hoe op 20 Februari 1944 de sluizen werden geopend, waardoor het zilte nat over onze vruchtbare gronden spoelde. Veel heeft het verwoest, ver schillende woningen totaal vernield, on telbare beschadigd. Aan de andere kant bleef ons eiland door het water gespaard voor beschieting, waar wel kans op was geweest als het drooggebleven en ster ker bezet was geworden. Wat een enthousiasme toen met „dolle Dinsdag" bijv. te St. Annaland de sluis werd geopend met bovenop de Ned. Driekleur en het water na bijna 7 maanden officieel in tegenovergestelde richting stroomde. Thans is het water practisch geheel afgevoerd, terwijl deze week de water leiding op alle gemeenten in ons eiland haar taak weer verrichte. Te Tholen en Oud-Vossemeer hebben de menschen daar niet veel last van gehad, maar in de andere gemeenten was de water voorziening tot op heden een moeilijk probleem. Heel zuinig moest er mee worden geleefd, terwijl sommigen het beetje, wat ze konden krijgen ver van hun woning moesten afhalen. Namens de eilandbewoners dan ook een woord van dank tot Directie en Personeel der Waterleiding Mij. die het herstel, zoo dra mogelijk, ter hand nam. Geachte Medeburgers. Toen wij ons zetten om een enkel woord, naar aanleiding van hetgeen wij beleefd hebben en nog beleven tot U te richten, dachten wij aan de woorden van Ps. 126 3. ,,De Heere heeft grote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij ver blijd". De inhoud dezer woorden wijzen al lereerst op een droevig verleden. Im mers geldt het hier Gods Verbondsvolk, dat om zijn snode afgoderij 70 jaren in Babels gevangenschap had doorge bracht. Evenzo zijn ook wij als Nederlands volk, waarmede God weleer Zijne bij zondere bemoeiingen gemaakt heeft, om onzer zonden wil in gevangenschap ge raakt, zodat vreemden over ons heers ten en over een groot gedeelte van ons Vaderland nog heersen. Of is het geen schrijnend leed, dat duizenden mannen, vaders en zonen in den vreemde zijn weggevoerd en onder harde dienstbaar heid moeten zuchten. Is het ook niet om onzer zonden wil dat ons vruchtbaar eiland en zo veel meer streken van ons Vaderland gestelt zijn tot een woesten en zouten grond. De woorden spreken ook van een gelukkig heden. Als een verrassend God had de Heere tegen alle schijnbare onmogelijkheid gegeven verlossing, zo dat het hun scheen een droom te zijn. Voor zover wij bevrijdt zijn, mogen ook wij daarvan spreken en heeft het God behaagt andere volken daartoe te ge bruiken. In deze woorden ligt ook een ootmoe- dige erkentenis. De dichter verloochent in deze ontboezeming alle hulp van men sen en eindigt hij met de weldaden in de fontein van alle tijdelijke geestelijke en eeuw ge zegeningen. Wij erkennen en waarderen zeer gaarne de hulp dier mensen, die God ons ter verlossing toeschikt, doch de bewegende, verdienende en toepassende oorzaak is God. Ook getuigen deze woorden van een zoete vrucht „Dies zijn wij verblijd". Zien wij hoe diep wij de aanvanke lijke verlossing verbeurd hebben, zo, dat indien God naar het recht met ons zou gehandeld hebben, Hij ons met land, stad, huis en erf als een Sodom had kunnen omkeren, dan past het ons allerminst zonde tot zonde te doen, en zo elkander door nijd, twist en partij schap te verteren, en den alouden weg weer in te slaan, nog ons zaad op te offeren aan den God dezer eeuw, in zonderheid onze minderjarige meisjes zoveel vrijheid te laten, gelijk onze ogen allerwege aanschouwen. Dan past het ons meer acht te geven op de heiliging van Gods dag ons te beijve ren van te laten, hetgeen den Aller- hoogsten tot toorn verwekt als mede te beoefenen wat Hem behaagt, het welk is deugd, kennis, matigheid, God zaligheid, lijdzaamheid, broederlijke liefde en liefde tot allen. En zouden wij niet, waar Hij diepe erkentenis voor Zijne weldaden, ons bewezen, van ons verwacht, te meer ook, waar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1