honoreerd zal kunnen worden. Volgens mededeeling van Geallieerde zijde zijn de partijen, die onderweg zijn, ruim schoots voldoende voor alle aangewe zen bonnen. Het vleeschrantsoen is ingaande 18 Febr. gehalveerd. In de vorige periode werd er boven de normale rantsoenen haring verstrekt. De mededeeling, dat deze haring ter aanvulling van het in deze periode optredende vleeschtekort moest dienen, bereikte het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoor ziening eerst nadat deze haring reeds in distributie was gebracht. Tijdige waarschuwing was in dit geval niet meer mogelijk. De Alg. Commissaris voor de Voed selvoorziening maakt aan huurders van vlasland en aan andere telers van vlas bekend, dat niet geschroomd zal worden tegen excessen, zooals die zich thans reeds voordoen bij het huren van vlas land, t.z.t. op te treden door het toe passen van de daartoe strekkende maat regelen. Bij beschikking van de Ministers van Justitie en van Landbouw, Handel en Nijverheid van 12 Jan. 1945 is m.i.v. dien datum tot Tuchtrechter voor de Prijzen in het arrondissement Middel burg benoemd, Mr. J. D. Vink. Zuiveringscommissie Polders en Waterschapspersoneel. Door den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland is een commissie van advies ingesteld voor zuivering van het personeel, werkzaam bij de polders en waterschappen op de eilanden Tholen en St. Philipsland, bestaande uit de heeren: W. C. van Nieuwenhuijzen te St. Philipsland, voorz.,* J. L. Groenewege te St. Maartensdijk en C. J. J. Kooyman te St. Annaland. Eventueele klachten omtrent houding en gedragingen van genoemd personeel tijdens de bezetting in te dienen vóór 1 Maart a.s. bij bovengenoemde com missie. Zoo moet het absoluut niet. pl.m. 20.000 kg kolen in beslag genomen. Over den heerschenden kolennood behoeven we al heel weinig meer te vertellen. Gezonde menschen hebben er al meer dan hun handen vol aan om zooveel stook in huis te krijgen, dat zij eten kunnen koken en 's avonds als het geheele gezin bij elkaar is een beetje warmte in huis te kunnen hebben. Dus laat staan wat zieken en gebrekkigen met deze schaarschte te kampen heb ben. Wat nu te zeggen van een kolenhan- délaar te Breda, die voldoende voorraad had maar zelfs weigerde deze af te leveren aan zieken en a.s. moeders. De bedoeling van deze weigering is volkomen duidelijk. In den zwarten handel dacht hij er vermoedelijk een dikken prijs van te kunnen maken. En in dat egoïsme stoorde de man zich niet eens aan het lot van menschen, voor wie warmte in huis een allereerste vereischte is. Goddank echter hebben ambtenaren van de prijzencontröle een streep door de rekening van dit a-sociale element gehaald. Zij kwamen dit geval op het spoor en hebben prompt den voorraad kolen, bestaande uit: 19485 kg anthraciet, 90 H.L. gascokes, 35 H.L. brechcokes en 8 H.L. sintelcokes, in- beslaggenomen en via het Rijksbureau aan de bevolking ten goede doen komen. Tegen den kolenhandelaar werd proces verbaal opgemaakt. 7500 vrachtauto's. De Engelsche minister van Staat, Richard Law verklaarde in het Lager huis, dat sedert D-dag 7500 vracht auto's naar Frankrijk, België en Neder land werden verzonden. (A.A.) NIEUWS IN HET KORT. Oostfront: De troepen van Koniev ondernemen weer krachtige aanvallen aan de Neisse ten Oosten van Berlijn, over een 100 km breed front. Bij Kölitz woeden hevige gevechten. In Noord Polen worden vorderingen gemaakt in de richting Danzig. Bij Koningsbergen zijn de Duitschers nu zoo samengeperst, dat de Russische artillerie hen onder vuur kan nemen. 2600 Eng. krijgsge vangenen zijn door de Russen bevrijd. Correspondenten melden dat de in woners van Berlijn den indruk hebben dat de hoofdstad verloren gaat. De vele deserteurs, wier aantal nog steeds toe neemt, helpen de verwarring vergrooten Westfront: De Amerikanen zijn ten Noorden van Saarburg deSaar over gestoken. Saarburg zeifis van Duitschers gezuiverd. 32 dorpen werden veroverd. De Duitsche tegenstand is volkomen gebroken. Tusschen Maas en Rijn vorderen de Canadeezen en Engelschen nog steeds. Er werd melding gemaakt van vorderin gen van Geallieerde parachutisten. In een gebied van 80.000 km2 werden luchtaanvallen ondernomen. Worms, een spoorwegknooppunt werd gebombar deerd door de Engelsche Luchtmacht, terwijl de Amerikanen met 2200 toe stellen boven Duitschland in actie waren. Berlijn werd tweemaal gebombardeerd. Italië: In de buurt van Bologna werden de Duitschers verdreven van een 1000 M. hoogen heuvel. Verre Oosten: Op het eiland Iwosjimo werden hevige Japansche tegenaanvallen afgeslagen. De opmarsch naar het vliegveld is weer hervat. De berg Soerrabakni werd bereikt. 385 Jappen sneuvelden en 4100 werden gewond. De Amerikaansche vloot heeft tijdens een Japanschen luchtaanval schade op- geloopen. Op Corregidor zijn de Jap- panners thans zoo goed als buitenge vecht gesteld. In Antwerpen zijn 5 Belgen terechtgesteld, die in Duitschen militairen dienst en bij de Gestapo werkzaam zijn geweest. Predikbeurten. Tholen: N.H. Gem., Zond. 25 Febr., 2de Lijdensweek, 10 u. Ds. van Oost, 2.30 uur Ds. Batelaan. Dinsdag 27 Febr., 4.30 uur, Wekelijk- sche bidstond voor den nood van ons land Ger. Gem., Zond. 25 Febr., v.m. 10 u. Avondmaal, n. m. 2.30 uur Doopsbed. Ds. v. d. Berg, Krabbendijke. Vrije Ger. Gem., Zondag 25 Februari, v. m. 10 uur en n. m. 2.30 uur Ds. Baay. Gereform. Kerk, Zondag 25 Februari, v. m. 10 u. en n. m, 3 u. Ds. Swierts. St. Maartensdijk: Ned. Herv. Gem., Zondag 25 Februari, v. m. Leeskerk, n.m. Ds. de Bres. Bidstond. ScherpenisseNed. Herv. Gemeente, Zond. 25 Febr., v.m. 10 u., Ds. de Bres. Oud-Vossemeer: Ned. Herv. Gem., Zond. 25 Febr., v.m. 10 uur Ds. Vroeg- indeweij, Bed. H. Avondmaal, n.m. 2.30 uur Leesdienst. Gereform. Kerk, Zondag 18 Februari, 2 maal Ds. Vreugdenhil. St. AnnalandN. H. Gem., Zondag 25 Februari, v.m. 10 uur Ds. Batelaan. StavenisseN.H. Gem., Zond. 25 Feb., 2 Leesdiensten. Poortvliet: N.H. Gem., Zond. 25 Febr., n.m. 2.30 uur Ds. Vroegindeweij. Distributiedienst Tholen. Bonnenlijst van 18 t/m 24 Febr. Brood, 9A en 9B, 400 gram per bon. 9 Beschuit, 100 gr. brood p. b. Aardappelen, bon 9, P/a kg. per bon. Melk, 9 „Melk", 13/4 liter of 1 blikje. Taptemelk, 9 „Taptemelk" 0.2 kg melk poeder. Vleesch, 9A 100 gr. p.b., 9B 25 gr. p.b. Margarine of vet, 6A „Boter", 125 gr. margarine of 100 gram vet. Zout, bon 78 Algemeen, 100 gr. p.b. Koffie, bon 71 Algemeen, 50 gr. p. b. Peulvruchten, A13, B13 en C13 „Res.", 250 gram per bon. Suiker, bon 70 Algemeen, 250 gr. p. b. Jam, 75 Algemeen, 125 gram per bon. De bonnen voor Zout, Koffie en Jam zijn geldig tot 3 Maart. Voor inleveringsbonnen Eng. Bloem, Dl5 en El5 „Reserve", 490 gram per bon. Eng. Biscuits, 69 Algemeen, 250 gr. p. b. Eng. Zeep, 79 Alg., 1 stuk ca. 225 gr. (verschillend fabrieksnij-gewicht). Chocolade, C9, D9 en E9, „Versna peringen", 1 tablet ca. 56 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonkaart 3e periode zorgvuldig moet worden bewaard. Vischhandelaren moeten bon 62 Alg. op het distributiekantoor inleveren op 26 Februari a.s. Het restant haring terugleveren aan Fa. v/h Wed. B. G. Kegge. (M. van Halst). Bonnenlijst van 25 Febr. t/m 3 Maart. Brood, 10A en 10B, 400 gram per bon. 10 „Beschuit", 100 gr. brood p.b. Melk, 10 „Melk", 13/4 liter of 1 blikje. Taptemelk, 10 „Taptemelk", 0.2 kg. poeder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3