God laat zich niet bespotten. Tholen. Bekendmaking. Terugkeer. oooooooooooooooooooooooooocS Stavenisse. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De Boter- en Vleeschpositie De manschappen defileerden nog voor de aanwezige officieren en mar cheerden af om nog tijdelijk naar de stellingen terug te keeren. Dezelfde plechtigheid had om 4.30 u. te St. Philipsland plaats. Het verheugt ons zeer, dat vooral de waardeering van den Mil. Comman dant op ons eiland zoo groot was. Het publiek heeft over het algemeen wat sceptisch tegenover de Bewakings troepen gestaan, heeft ook nooit gezien hoe onze jongens 's nachts in soms bittere koude op post stonden, in stik donkere nachten in de eerste linie. Ze hebben ze nooit terug zien komen met doornatte voeten om dan een paar uren te rusten in een bunker, waarin werd gekookt, gegeten en geslapen, met on voldoende luchtverversing. Ze hebben ze nooit naar buiten zien stormen, wan neer „alarm" werd gemaakt en nooit zien liggen in het natte gras. als er ge rapporteerd werd, dat Duitsche pa trouilles in aantocht waren. Ze wisten ook de critieke oogenblikken niet rond Nieuwjaar, hoe het toen op kantje af geweest is, terwijl onze jongens ondanks alles in de stellingen bleven. Maar we zagen thans met voldoening dat er groote belangstelling was bij de hier boven genoemde plechtigheid, die ge zien, de vele niet-militairen (de toe schouwers die in dienst zijn geweest zullen ze er zeker hebben uitgehaald) toch prima is verloopen. Ook in de toe komst, al is het zonder waardeering, bijten we door, doen onze plicht, mis schien met veel gebreken, maar met de ijzeren volharding van het vroegere Óndergrondsche leger. Voor Koningin en Vaderland. 1 Febr. '45 werd op het Compagnies bureau der Bewakingscompagnie Tholen een „Roode Kruis bus" geplaatst. Thans is reeds een bedrag van f 265.83 over gedragen aan de Provinciale afdeeling Zeeland. Dit bedrag werd bijeengebracht door de jongens van de Compagnie. Het is gemakkelijker de toestand in bevrijd gebied onbevredigend, onrustig en zorgwekkend te noemen, dan de juiste oorzaak er voor aan te geven. Kon de krant ons allen plaats geven voor een ingezonden stukje, dan zou blijken hoe ver de meeningen uiteenloopen, hoe vaak ze ook botsen. De een zou op komen tegen grove onrechtvaardigheid de ander zou hetzelfde een overmijdelijke noodzakelijkheid achten. De een zou verontwaardigd zijn over een dictatori aal bestuur: de ander zou klagen over een te slap optreden. Zoo komen we met de handen in 't haar te zitten en vragen ons af: „Wat willen we nu toch? Wat is nu krom en wat recht? Waar zit de fout? Ontbreekt het ons soms aan een grondprincipe? Moeten we niet begin nen met de juiste richtlijnen vast te stellen Op welk fundament moet Nederland Herrijzen?" De Kerk antwoordt: „Gods Woord geeft U het grondbeginsel. Gods Woord wijst U den weg om juist te handelen, te besturen en op te voeden, Gods Woord schenkt U een hecht en onwankelbaar fundament!" Direct wil ik Uw tegenwerping op vangen, dat dat alleen voor de Kerk geldt, maar niet voor de praktijk des levens. Gods wil is zeer duidelijk voor de praktijk des levens. Zijn eisch komt recht op den man af; er valt niet mee te schipperen en er valt niet mee te spotten. Hij eischt, dat wij Zijn geboden zullen houden, Zijn Naam zullen eerbiedigen, Hem boven alles zullen liefhebben en onzen naaste als onszelven. „Dwaalt niet, God laat zich niet be spotten want zoo wat de mensch zaait, dat zal hij ook maaien" (Gal. 6 7). Dan denken we niet in de eerste plaats aan den onderdrukker, die nu zelf thuis gaat krijgen, wat hij ons aandeed. Maar we zien op onszelf. Bindt het Bestuur in het bevrijde land zich niet aan Gods Woord, dan bouwt het een huis op zand, dat zeker zal gaan wankelen en eindelijk ineen zal storten. Zoo ons volk met mooie woorden en als in heilige ver ontwaardiging klaagt en schande roept, maar tegelijk zelf voortgaat met daden, die voor God niet kunnen bestaan, dan vergaat ons volk. Roepen wij om zui vering en vergeten wij God te bidden óns eigen hart te zuiveren, dan gaan we toch ten onder. Zoekt de jeugd geld en genot en kan ze God best missen, dan gaat de jeugd verloren. God laat niet met zich spotten, o, mensch, die zoo kan opkomen voor eerlijkheid en recht, en die in Uw eigen hart de grootste ongerechtigheid en huichelarij voedtGod laat niet met zich spotten, o, opstandigen, ontevre denen en egoïsten, die vergeet God te danken, dat Hij U nog niet deed naar Uwe zonden, maar U boven vele an deren groote genade beweesGod laat niet met zich spotten, o, mensch, die alles zélf zoo goed kunt, zoolang God er maar buiten blijft „Die in den hemel zit zal lachen. Hij zal U bespotten". En wat is nu onze conclusie? Is 't nu, den mensch kennende, hopeloos Ja zegt ge, zoo ge Christus niet kent. Neen, zegt het geloof, dat den Heere kent, die het Licht der wereld is, Die de macht van de duisternis heeft over wonnen. Neen, niet hopeloos !*ïn Hem vindt het geloof een vaste hoop. In Hem is de zwakke sterk! Maar roept ge nu met Uw mond Hosannah en kiest ge met Uw hart voor Barabbas (hebt ge die immers niet noodig voor Uw praktijk des levens?), weet dan wel: God laat niet met zich spotten Ds. van oost. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat tegen Donderdag 1 Maart 1945 gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van Privaatpiitten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den Reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 20 Febr. 1945 De Burg. voornoemd, C. v. d. Berge. De Directeur van het Bijkantoor van het Gew. Arbeidsbureau te Tholen maakt bekend, dat het kantoor geopend is op werkdagen van 8.30—12 uur. Voorts zal iedere Woensdag n.m. zit ting worden gehouden te St. Annaland van 24 uur en iedere Donderdag namiddag van 2—4 uur te Sint Maar tensdijk. De wnd. Directeur L. v. d. Graaff. Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, wordt er hard aan gewerkt alle landbouwers zoo spoedig mogelijk naar hun woonplaatsen terug te laten keeren. Voor de gemeenten St. Anna land en Stavenisse zal echter voorloopig nog eenige beperking worden aange houden. cpooQOCOQOGOoc&ooQoooooocoo# O Wel, heeren van het Stadsbestuur, q X Waarom zorgt gij niet dat het uur, x Op Uwen kloeken toren, q Aan ieder klaar verkondigd wordt, 'g X Niet enkel door het wijzerbord 0 Maar zeker ook door 't hooren. 6 q Want weet gij niet dat nu en dan, X De klepel zich niet roeren kan x O En dat verhoogt de narigheid Van den gesperden avondtijd. X Doch gij zijt altijd zeer paraat, x O Op uw belofte volgt de daad O !~i Zoo is 't met eerbied, dat wij vragen X Toont ons de tijd door klokkeslagen 0 X Een lezer. x Den Heer P. C. H. van Oost is met ingang van 16 April a.s. benoemd als adjunct Commies aan de Prov. Griffie van Zeeland te Middelburg. Deze datum valt juist samen met zijn 25 jarige be noeming als Gemeente Ontvanger te Stavenisse. De gehouden collect^ in de N.H. Kerk alhier heeft opgebracht f 59.50. Gezien de weinige inwoners is het toch een mooi bedrag. Daar er steeds meer inwoners terug- keeren zal, indien er een predikant komt, godsdienstoefening gehouden wor den in de N. H. Kerk. De Leesdienst vindt echter nog plaats in de consistorie. van 18 Febr. t/m 3 Maart. Het is te verwachten, dat de nieuwe boterbon de eerste week nog niet ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 2