naar Singapore en daarna naar Thailand gezonden werden, waar zij aan den spoorlijn van Thailand naar Birma werkten gedurende 18 maanden. Daar na keerden zij naar Singapore terug en werden naar Manilla gezonden. Het schip waarin zij naar Japan ge zonden zouden worden verliet Manilla in September 1944 maar het werd ter hoogte van de baai van Manilla door Amerikaansche bommenwerpers tot zin ken gebracht. Vier bommen troffen het schip dat binnen drie minuten zonk. De overlevenden moesten op vlotten dan wel zwemmend de kust in de Baai van Subic zien te bereiken. Zij waren vijf uren lang te water waarna zij door gewapende Japanners met de Britsche en Amerikaansche schipbreukelingen werden ingerekend. Klein, Meuleman en van Diggelen werden naar een ge vangenkamp bij Cabanatuan getrans porteerd terwijl 13 andere Nederlan ders naar een kamp te Bilibid gebracht werden. De Nederlandsche krijgsgevangenen waren uiterst nieuwsgierig naar nieuws over Europa aangezien zij slechts ge ruchten hadden vernomen van een of fensief der geallieerden op Luzon. Zij waren in lompen gehuld en hadden geen schoenen aan. Na het honger- dieet der gevangenkampen smaakte het maal bestaande uit vleesch, eieren, brood boter en koffie dat men hun in een evacuatiecentrum bereid had, overheer lijk. Zij ontvingen evenals alle andere geredden een complete Amerikaansche legeruitrusting en alle gerief van het Amerikaansche Roode Kruis. Zij ver klaarden, dat, toen zij het schieten hoorden bij den aanval op hun gevan genkamp zij meenden, dat het de Ja panners waren en zij hadden geen idee dat hun bevrijding zoo nabij was. Zij konden moeilijk beseffen dat zij nu weer vrij waren. Thans rusten zij uit in een veldhos pitaal, waar generaal Mac Arthur de bevrijden bezocht en zich met velen onderhield. (A.A.) Goebbels over de zondvloed. Dr. Goebbels schreef vorige week in „Das Reich" Het lot wil, dat wij den harden lijdensweg tot het einde gaan. De vijand bezet thans Duitsch grondgebied dat een belangrijke rol speelde in onze oorlogsberekeningen, zoowel wat betreft de industrie als de voedselvoorziening. De dagen waarin wij nog in staat waren, een ruim gebied te gebruiken voor onze oorlogsdoel einden zijn voorbij. Het verlies van elk dorp, van eiken akker, van eiken stad en van elke fabriek is een rechtstreek- sche vermindering van ons oorlogs potentieel, en dan houden wij nog geen rekening met het onmogelijk lijden van ontelbare Duitschers. De duistere horden trekken door de oostelijke en zuidoostelijke provincies van ons land. Zou er werkelijk iemand kunnen ge- looven dat het Duitsch opperbevel zijn volk lijden, ellende en onrust zou op leggen, zoo het niet een ander middel bezat om aan de naderende bedreiging te ontkomen? De zondvloed, die uit de woeste vlakten van Rusland komt, zal eerst tot staan gebracht worden als hij een hoogtepunt zal bereikt hebben, dat voor een ieder zichtbaar wordt. Tot zoolang moeten wij onze koelbloedigheid be waren en voet bij stuk houden, zelfs als wij uit duizenden wonden bloeden. (A.A.) De Nederl. Luchtstrijdkrachten. Een Ned. Spitfire-escadrille heeft een zeer geslaagden aanval op het kasteel de Ruiterberg bij Doorn ondernomen. Vaft het kasteel stonden na den aanval nog drie mufên overeind. De rest van het gebouw is volkomen ingestort. Een piloot, een der beste onder-officieren, stortte door den luchtdruk van een der ontploffende bommen, neer. De Ned. Mitchells hebben in de week van 28 Januari tot 4 Februari o.a. een spoorbrug bij Zwolle met succes aan gevallen. De Mitchells werden door Ned. Spitfires vergezeld. Alle vlieg tuigen keerden behouden op hun basis terug. (A.A.) Onder de Schijnwerper (Anep-Aneta) Ofschoon de geruchten aanhouden, dat Roosevelt een bezoek aan den Paus zou brengen, verklaren verantwoorde lijke godsdienstige kringen, dat er geen stappen gedaan werden om deze his torische ontmoeting voor te bereiden. De Duitsche legerleiding zou besloten hebben de bevoorrading v. de garnizoe nen, die aan de kust van de Atlantische Oceaan omsingeld zijn, geheel stop te zetten, aangezien de voor dit doel ge bruikte vliegtuigen thans dringend noo- dig zijn voor het Oost-front. A.A. NIEUWS IN HET KORT. Oostelijk front: Maarschalk Kon- jew's troepen rukken dagelijks snel op. Zij staan, na de Bober te zijn over gestoken, op 80 km. van Dresden. In 't Zuiden aan de rand der Sudeten en in 't Noorden op 120 km. van Berlijn en sluiten zich aan bij de legers van Zjoekov, met dit verschil, dat ze de Oder reeds achter zich hebben. Westelijk front: De Canadeezen hebben bij Emmerik de Rijn bereikt, Kleef is veroverd en de Engelschen bevrijden Kessel, terwijl thans over het riviertje de Niers tanks in actie zijn. Vanuit Luxemburg blijft het 3de Ame rikaansche leger krachtig aanvallen. Luchtvaart: In de laatste 24 uur zijn de aanvallen op Duitschland met kracht voortgezet. Meer dan 14000 ton bommen is door 1300 vliegtuigen ge worpen. Vooral Dresden en Chemnitz zijn zwaar getroffen. Het verreOosten: De machtigste vloot, die de wereld ooit aanschouwd heeft, is thans in actie tegen Japan zelf. Gisteren is b.v. Tokio aangevallen door ruim 1200 vliegtuigen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Op Luzon nadert het einde der georganiseerde tegenstand. In de zuidelijke buitenwijken van Manilla worden de laatste Jappen uitgeroeid. De conferentie te Jalta: Ruim een week zijn Churchill, Roosevelt en Stalin bijeen geweest. Hetgeen zij hebben gepubliceerd, was belangrijk, maar wat wij willen weten, n.l. de behandeling van D. na den oorlog, hierover is nog steeds het stilzwijgen bewaard. Predikbeurten. Tholen: N.H. Gem., Zond. 18 Febr., Eerste Lijdensweek, 10 u. Ds. Batelaan (Bed. H. Doop) 2.30 uur Ds. van Oost. Dinsdag 20 Febr., 4.05 uur, Wek. Bidst. Vrije Ger. Gem., Zondag 18 Februari, v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur Leesdienst. Gereform. Kerk, Zondag 18 Februari, v.m. 10 u. en n.m, 3 u. Ds. Swierts. St. Maartensdijk: Ned. Herv. Gem., Zondag 18 Februari, v.m. Leeskerk, n.m. Ds. de Bres. ScherpenisseNed. Herv. Gemeente, Zondag 18 Februari 10 v.m. uur Leesd., n.m. 2*30 uur Ds. Vroegindeweij. Oud-Vossemeer: Ned. Herv. Gem., Zond. 18 Febr., v.m. 10 uur Leeskerk, n.m. 2 uur Ds. Batelaan, Voorbereiding H. Avondmaal. Gereform. Kerk. Zondag 18 Februari, 2 maal Ds. Vreugdenhil. St. Annaland: N.H. Gem., Zondag 18 Febr. 10 u. Ds. de Bres, n. m. Leesd. StavenisseN.H. Gem., Zond. 18 Feb., 10 uur v.m. Ds. v. Oost, n.m. Leesdienst. Poortvliet: N.H. Gem., Zond. 18 Febr., v.m. 10 uur Ds. Vroegindewey. St. PhilipslandN.H. Gem., Zondag 10 Februari, n.m. 4 uur Ds. Batelaan. Door de Synodale Urgentiecommissie van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk in bevrijd gebied kwam het ver zoek binnen om op Zondag 18 Febr. in de morgendienst een bizondere kansel- boodschap voor te lezen en tevens die Zondag een bidstond te houden voor de nood van ons volk. Distributiedienst Tholen. Bonnenlijst van 19 t/m 24 Febr. Brood, 9A en 9B, 400 gram per bon. 9 Beschuit, 100 gr. brood p. b. Melk, 9 ,,Melk", l3/4 liter of 1 blikje. Taptemelk, 9 „Taptemelk" 0.2 kg melk poeder. Haring, Bon 62 Alm. t/m 24 Februari voor Va kg haring. De haring af te halen bij den winkelier waar bon 68 werd ingeleverd. Geldige bonnen tijdv. 11 t/m 17 Feb. '45 Brood, 8B en 8B, 400 gram per bon. Brood, 8 „Beschuit", 100 gr. per bon. Melk, „Melk" 8, l3/4 liter of 1 blikje gecondenseerde melk. Taptemelk, „8 Taptemelk", 1 s/4 liter of 0.2 kg. taptemelkpoeder per bon. Aardappelen, bon 8, 1V3 kg. per bon. Vleesch, 8A en 8B, 125 gram per bon.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3