MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Meditatie over Johannes 6 vers 68: Heere, tot wien zullen wij heengaan? Behouden Vaart en Goede Wacht. THOLEN lc JAARGANG No. 14 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 16 FEBRUARI 1945 Prijs per nummer 6 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES: tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 't Woord hierboven vermeld is 't antwoord van Simon Petrus, een van Jezus discipelen op Diens vraag: „Wilt gijlieden ook niet weggaan?" Heel veel menschen komen toch wel ontgoocheld uit met hun godsdienst! Hebben zij daarom nu hun plicht zoo trouw waargenomen, om vandaag aan den dag met leege handen, berooid- en beroofd van have en goed in een ver woeste wereld te staan, waar het de eerste jaren ongetwijfeld een toer zal zijn de kost te verdienen en het hoofd boven water te houden Of deze tijd de menschen dichter bij God heeft gebracht? We behoeven 't antwoord niet eens aarzelend te geven maar moeten ronduit bekennen: neen! Verbittering, ontnuchtering, teleurstel ling hebben we te boeken als we de godsdienstige balans opmaken. En als nu de grootste spanning voor ons in bevrijd gebied geweken is en we op een kale bodem aan het ploeteren moeten voor een schamel bestaan, zullen we dan nog de kerk en de dienst in eere houden of radicaal breken met al 't vrome vertoon, om voortaan in eigen kracht, naar eigen inzicht van 't leven te maken, wat er nog van te maken valt? 't Lijkt er wel verdacht veel op, dat we in Nederland, voorzoover bevrijd, die kant uitkoersen. Precies te definieeren is het nog niet, maar een zekere onver schilligheid, losbandigheid ligt over onze menschende jeugd schijnt 't stuur kwijt te zijn en de ouderen brengen 't er al niet veel beter af. Sla de dagbladen maar op en er is bijna geen nummer bij of er staan klachten in over: 't gedrag van onze meisjes, de onwil van de mannen bij 't werken, ontevredenheid der vrou wen over de voedselvoorziening. Er gist iets, er broeit iets onder de menschen. 't Gaat maar om de lucifer bij 't kruitvat en grooter ramp treft ons volk dan tot nu toe. De in de vooroorlogsche jaren diep ingevreten ontkerstening van ons volk, tijdelijk afgedamd door 't oorlogs gebeuren, gaat, te oordeelen naar wat we zien en hooren, nu met verdubbelde snelheid voort. Om hiertegen te waarschuwen, om met elkander te leren Simon Petrus' antwoord over te nemen, willen ver schillende predikanten van Tholen op toerbeurt een korte overdenking plaatsen in dit bladwant één ding is zeker „Waar zullen we het anders zoeken, bij Wien, dan bij Jezus Christus, voor de naaste toekomst?" Wanneer we ons verstand gebruiken, zullen we tot de conclusie moeten komen, dat we 't zonder God niet ver gebracht hebben, de voortschrijdende goddeloos heid is Nederland duur te staan ge komen. Zullen we 't nu weer zonder God probeeren voor de toekomst? Wil Nederland herrijzen, worden wat 't eens was in de gouden eeuw, dan geldt voor ons land in Gods kracht aan de opbouw begonnen. Ds. Batelaan. Het was ontroerend toen Zondagmor gen, nadat Ds. van Oost een afscheids woord sprak tot een 100-tal oorlogs vrijwilligers, de gemeente hen toezong Psalm 121 4, terwijl na den dienst het le en 2e couplet van het Wilhelmus werd aangeheven. Vele mannen onder de gemeente voelden er op dat moment veel voor zich ook aan te sluiten. Dinsdagmorgen vingen een 16-tal mannen, ingedeeld bij de Koninklijke Marine, de reis aan 1 naar hun opleidingskamp. Prachtig mannen! De beste wenschen van alle goedgezinde Nederlanders vergezellen U. Enkele oorlogsvrijwilligers, die reeds zijn vertrokken werd, nota bene door personen, die zich tijdens de bezetting allesbehalve -als „Nederlander" hebben j gedragen, nog in de schoenen gescho ven, dat het een schande was te vertrek ken terwijl ze een gezin achterlieten. Ze meenden, dat ze weggingen om eigen pleizier te zoeken. De jongens tegen wie het werd gezegd, werden wit van woede. Ik kan het me indenken, het zou niet te verwonderen zijn, dat ze bij een dergelijk iemand een machine pistool op de borst zetten en er een salvo doorjaagden. Rapalje Nee, wat dat betreft moest het heel anders zijn. En dit gaat dan misschien een beetje te ver, omdat ,,de goeden het met de kwaden moeten bekoopen", maar het was toch beter, dat de jongelui, die thuis blijven met de vinger werden na gewezen, omdat ze het voorbeeld van de 16 hierboven genoemden niet volgen en een ander de kastanjes uit het vuur laten halen". Nee, laten die allesbehalve „goede" Nederlanders nu hun mond dicht houden, blij zijn, dat ze niet in Ellewoutsdijk zitten, waar ze eigenlijk thuis hooren. Genoeg hierover. Een groep mannen is vertrokken, we zien ze in gedachten in hun opleidingskamp, lang niet altijd plezierig, stevige training maar er wordt uitgehaald wat er in zit. We zien ze straks in de praktijk de zee bevaren, frisch en gezond aan boord, dobberend over de groote Wereldzeeën, als beveiliging voor convooien, nee, nog maals lang niet altijd plezier, want ook als commandotroepen om den Jap te lijf te gaan, om mee te helpen zooveel in hun vermogen is het bezette Insulinde vrij te maken. We zien ze staan bij de valreep en hoog in de mast onze gelief de driekleur, we hooren ze uit volle borst zingen „O schitterende kleuren van Neder- landsch vlag, wat wappert gij fier langs de vloed, hoe klopt ons het harte van vreugde en ontzag wanneer het Uw banen begroet Ontplooi nu, waai uit nu, bij nacht en bij dag Gij zijt ons het teeken, o heilige vlag. Van trouw en van vroomheid, van vroomheid en moed Van trouw en van vroomheid en moed Mannen, we hebben respect voor jul lie en wenschen je van harte „behouden vaart en goede wacht". De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat degenen die willen corres- pondeeren met verwanten of familie leden in bezet gebied of buitenland, zich kunnen melden ter Gemeentesecretarie (v.m. Distributiebureau), onder opgaaf van namen en adres. Het ligt in de bedoeling dat aan hen die zich melden, vanwege het Kring bureau van het Roode Kruis regel matig iedere maand een formulier wordt toegezonden met envelop voor terugzending aan dat Bureau, dat dan tevens voor verdere afwikkeling zorg draagt. Tholen. 12 Februari 1945. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat door hem tot leden der Zuiveringscommissie Gemeenteperso- neel zijn benoemd, de heeren: Dr. L. D. A. Looijsen, arts, Ir. C. Wagtho, directeur der N.V. Waterleidingmaatschappij „Tholen" C. Bierens, Dijkgraaf v.h. Waterschap De Vrije Polders onder Tholen. Tholen, 13 Februari 1945. De Burgemeester voornoemd. C. van den Berge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1