MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen 1c JAARGANG No. 12 Abonnementen: f 0.75 per kwartaal VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG 2 FEBRUARI 1945 Prijs per nummer 6 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat 9, Tholen. ADVERTENTIËNf 0.10 per millimeter - Minimum f 2.00 SPIERINKJES tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer f 0.05 God, Nederland en Oranje. Beatrix Voor het eerst na vele jaren kan op 31 Januari een klein deel der Neder- laodsche bevolking openlijk de verjaar dag van Prinses Beatrix herdenken. Uitbundige vreugde zal er ook ditmaal nog niet zijn door de gedachte aan de velen die nog lijden onder den knoet van den dwingeland. In gedachten gaan wij terug naar dien schemeravond in Juni 1940 toen een klein groepje menschen in een En- gelsche haven de loopplank opging naar den Nederlandschen kruiser „Sumatra", met bestemming Canada. Het waren Prinses Juliana, Prins Bernhard met de kleine Beatrix op den arm, Freule Feith met Irene en drie Nederlandsche politie mannen. Weg uit Nederland, ja zelfs weg uit Engeland omdat ook daar het oorlogsgeweld hen kon overvallen. Juist voordat de loopplank zal worden inge haald komt Prins Bernhard de kajuit uit, waar hij van zijn kinderen afscheid nam. De Prinses gaat mee naar den valreep en neemt dan afscheid van den Prins, een afscheid dat door niemand der weinigen die aan dek vertoefden ooit zal worden vergeten. God geve, dat het Prinselijk Gezin zich spoedis op Neerlandsch bodem kan vereenigen. „Onderstaand artikel was voor het nummer van vorige week bestemd, maar moest wegens plaatsgebrek overstaan. Wat denkt U daarvan Nog geen 2 jaar geleden werd er be kend gemaakt, dat de landarbeiders, die voor arbeidsinzet naar Duitschland vrij stelling verlangden, zich moesten mel den bij de Plaatselijke Bureauhouders en op het Arbeidsbureau. Ik herinner me nog goed hoe druk het was in de Stoofstraat. Voor het personeel van het Arbeidsbureau was het haast niet moge lijk alles bij te houden, zoo druk liep het. En er werd maar gestempeld en ge registreerd. Ja, dat was het juist, men werd geregistreerd. Ze zwommen allen in het voor hen gespannen net: regi stratie voor uitzending naar Duitschland Vele jongens van de lichtingen 24, 23 en 22 moesten er voor boeten. Jammer lijk, dat ze toen storm liepen om zich te melden. En nu... we zagen het in ons vorig nummer, dat landarbeders en ambachts lieden zich weer moesten melden. Het Arbeidsbureau Stoofstraat was weer de aangewezen plaats. Maar nu is er geen net gespannen nu wordt het openlijk gezegd... het is voor registratie. Registratie En waarvoor dan nu weer? Wel, men moet weten hoeveel am bachtslieden er op het eiland wonen, opdat ze zoo snel mogelijk kunnen wor den ingeschakeld voor de opbouw. Men moet weten van welke beroepen er op het eiland te weinig zijn voor de op bouw en van welke teveel, opdat ze voor de eerste aan kunnen voeren en van de laatste over kunnen plaatsen, bijv. naar Zuid-Beveland of Walcheren. Maar nu stroomen ze niet naar het Arbeidsbureau, nu komen ze daar geen handen tekort, nu staat de Stoofstraat niet vol. Van de ruim 1000, die zich moesten melden waren er nog geen 400 geweest. Dat is toch eigenlijk een schan de, dat is van velen lafhartigheid. Nu er geen lokmiddel wordt gebruikt, nu er geen knoet achter hen staat, blijven ze thuis. Nu zijn ze bang, dat ze elders te werk zullen worden gesteld, dat ze voor een maand misschien van huis zouden moeten. Nu schijnen ze niet te begrij pen, dat er geen misbruik van hun krachten zal worden gemaakt, nu den ken ze er niet over, dat, mocht het noodzakelijk zijn, ze elders te werk te stellen, dit de opbouw van het Vader land betreft. Zou hun dit dan koud laten En de kans is maar uiterst ge ring, dat ze elders te werk zullen wor den gesteld, gezien het vele werk, dat er op ons eiland valt te doen. Maar al moeten ze elders gaan werken, dan is dit nog slechts duure plicht, tegenover die menschen, waarvoor gewerkt moet worden. Het is mogelijk dat ze afkeerig zijn van melden doo de propaganda van de laatste jaren. De tijd is echter wat dat betreft veranderd. Zelf geloof ik, dat de hoofdschuldige het 4 jaar lang ingevreten egoisme het is, waar door ze nu ook thuis blijven, omdat er een klein kansje bestaat (misschien heelemaal niet) dat ze elders te werk zullen worden gesteld. Als we van dat egoisme maar gedeeltelijk werden ge nezen, zou het er spoedig anders uit zien. En dan geldt voor iedereen: Be gin bij jezelfLees daar dit keer eens niet overheen. Zeg clit keer niet: ,,Ja, het is waar", maar past het eens toe in de practijk. Voor de bevolen aanmel ding: nog geen 400 van de ruim 1000. Wat dankt U daar van? En moet dat zoo Ik was vorige Zondag op een gemeente in ons eiland, waar veel soldaten oe- legerd zijn. Die soldaten hebben legering noodig en daarvoor moesten door den burgemeester huizen worden beschik- baargesteld van geëvacueerden. Het is niet prettig, maar noodzakelijk. Maar wat er van te denken, als je daar meis jes van 12, 13 en 14 jaar of ouder zoo maar binnen ziet loopen en dikwijls tot na 7 uur bij de soldaten blijven. De meisjes loopen onbeschaamd de huizen binnen van anderen. Ze hebben no^ niet voldoende verstand om alles te besef fen, maar doen het eenvoudig. Ik behoef niet in details over te gaan, maar dat is toch te erg. Als men dat zoo aanziet, nog wel op Zondag van meisjes„Op zoo'n manier zal er van de wereld niet veel meer terecht komen". Laten de ouderr nu alles maar doorgaan Omdat dit nu geallieerde soldaten zijn. omdat dit nu onze bevrijders en vrienden zijn (en dat zijn ze absoluut) wordt alles maar toegestaan door de ouders. In elk geval zoo weinig tegengehouden dat het doorgaat. Velen met mij zullen ^het toch wel onverantwoord vinden, als meisjes van genoemde leeftijd klakke loos die huizen van geëvacueerden bin nen loopen en bij de soldaten blijven tot zelfs na zevenen. Het is ook aj gebeurd, dat. wanneer de soldaten waren ver trokken, jongens en meisjes die huizen binnenliepen, waarbij dan later door den beheerder werd geconstateerd, dat er verschillende dingen vermist waren. Ouders en politie dienen dit zeker meer in 't oog te houden. Als het zoo door gaat zou het kunnen uitloopen op een zedelijke en moreele verwildering. Dus oudersmoet dat zoo Maar dat is oké U zou me misschien straks vöor de I voeten gooien..Deugt er nu niets meer op ons eiland Integendeel, maar de feiten moeten onder de oogen wor den gezien. En eer/ feit is het ook, dat er zich duizenden vrijwillig opgaven in bevrijd Nederland om te vechten tegen de vijanden, hetzij in Nederland, hetzij in Duitschland, hetzij in Indië. Daarvan is ook een groot percentage uit ons ei land. Een 40-tal zijn voor de Marine al gekeurd en ingedeeld. Begin volgen de maand is het vertrek vastgesteld. Een 80 man gaan in opleiding ergens

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1