De Duitsche roof en terreur in bezet Nederland. •Via Utrecht is een belangrijke hoeveelheid brandweermateriaal van Utrecht en Amsterdam naar Duitschland weggevoerd. Te Rotterdam moet de R.E.T. 70 tramwagens leveren aan de Duitschers om naar Duitschland te worden getransporteerd. Het Rotterdamsche trammateriaal is sinds korte jaren geheel vernieuwd en loopt het snelst van de geheele wereld. In Rotterdam is voorts een seinhuisje op de Ceintuurbaan opgeblazen. Als represaille daar tegen werden alle huisjes van de volkstuintjes in die omgeving vernietigd. Te Opende is op een boerderij een compleet gevecht geleverd tusschen zes K.P.-ers, eenige onderduikers en acht S.D.-ers. Hoewel later hulp werd gehaald door de Duitschers en heel de boerderij werd omsingeld, wisten alle strijders te ontkomen. Een onderduiker werd gedood. De boerderij werd afgebrand. Te Zwolle zijn in de laatste vier weken 35 werkers uit de illegale beweging gearresteerd. Te Wierden moeten de menschen Zondags om één uur 's middags binnen zijn. Spitfires van de R.A.F. hebben Zondag ondanks sneeuwstormen, hun aanvallen tegen V2 startbanen in Nederland voortgezet. Het Ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat het weer zoo slecht was, dat de toestellen terugkeerden met een ijskorst op de kanonnen en op de romp. Luitenant T. C. Rigler, die het commando over een formatie voerde, verklaarde „Ik heb 280 aanvalsvluchten in alle soorten uitgevoerd, maar nooit heb ik een weersgesteldheid meegemaakt als die, welke van daag in Nederland heerschte. Geweldige sneeuwstormen vormden een ijskorst op de windschermen en wij vlogen in volledige duister nis. Wij moesten tot op een hoogte van 3.600 meter opklimmen om er uit te komen. Gelukkig was er een opklaring, toen wij in de nabijheid van het doel kwamen en wij hebben toen een duikvlucht uitgevoerd. Wij hebben een reeks lage gebouwen in de buurt van het doel getroffen. Dat waren waarschijnlijk opslagplaatsen en verzorgingsloodsen." Later hebben Spitfires een vrachtwagen in brand geschoten, welke raketten vervoerde. Er werden geen vliegtuigen vermist. THOLEN. BEKENDMAKING. Inzake passen om uit en in de militaire zóne te gaan, wordt het volgende bekend gemaakt 1Alleen in gevallen van dringende noodzaak kunnen passen uitgegeven worden 2. Niemand kan een pas krijgen tenzij hij persoonlijk verschijnt 3. Niemand wordt een nieuwen pas afgegeven, zoolang de oude niet is teruggegeven 4. Den Burgemeester onbekende personen kunnen geen passen krijgen; zij kunnen zich wenden tot Civil Affairs 5. Evenmin wordt een pas gegeven aan hen, die er een vervalscht hebben of de controle op een of andere manier hebben ontdoken; 6. Zoowel op den heen- als op den terugreis moet dezelfde controlepost gepasseerd worden 7. Er kan niet meer dan één pas voor een reis gegeven worden 8. Hij die het eiland wil betreden, moet daartoe enkele dagen tevoren een verzoek indienen aan den Burgemeester zijner woonplaats 9. Het reizen in militaire wagens zonder autoritaire toestemming is verboden 10. Aanvragen om een pas kunnen alleen geschieden des voor middags tusschen 9 en 12 uur ten gemeentehuize. Den anderen dag, des namiddags tusschen 2 en 4 uur kunnen de passen, voor zoover op de aanvragen gunstig is beschikt, worden afgehaald. Tholen, 17 Jan. 1945. De Burgemeester C. van den Berge. Mededeelingen Rijkslandbouw voorlichtingsdienst. Bij het weer in cultuur brengen van de geïnundeerde gronden is \de taak van de voorlichtingsdienst 1. het grondonderzoek op zoutgehalte. 2. het vaststellen van de grondbewerking. 3. het adviseeren van de te verbouwen gewassen. Het grondonderzoek is in vollen gang en wordt uitgevoerd naar igelang de polders droogvielen. Alle grondbewerking dient voor- loopig achterwege te blijven. Bij nat weer ook geen schapen op de perceelen die gedeeltelijk droog en gedeeltelijk overstroomd wer den. Dit ter voorkoming van structuur bederf. Aan de hand van het gronddonderzoek op zoutgehalte zal mee gedeeld worden of inzaai mogelijk is, en wat voor gewas geschikt is. Vanaf heden zal iemand van onze dienst op de beurs te Tholen en St. Maartensdijk aanwezig zijn voor het verstrekken van inlichtingen. Formulieren voor het indienen van het bouwplan 1945 zijn bij ons voorradig. Indienen van dit bouwplan is noodzakelijk voor het verkrijgen van bestelbonnen voor zaaizaad. De Ass. F. de Ronde. ST. ANNALAND. Loop der bevolking in de gemeente Sint-Annaland over het jaar 1944. Op 1 Januari 1944 bestond de bevolking uit 1339 mannen en 1242 vrouwen of 2581 inwoners. Vermeerdering in 1944 door geboorte 13 m. en 11 vr. 24 vestiging 132 m. en 135 vr. 267 145 m. en 146 vr. 291 Vermindering in 1944 door overlijden 16 m. en 14 vr. 30 vertrek 1288 m. en 1224 vr. 2512 1304 m. en 1238 vr. 2542 De werkelijke bevolking verminderde in 1944 met: 1059 m. en 1092 vr. of 2251 inwoners. Bevolking bestond op 1 Januari 1945 uit: 180 m. en 150 vr. of 330 inwoners. Aantal huwelijken 2. Uit het bovenstaande moet niet worden afgeleid dat op 1 Januari 1.1. de werkelijke bevolking uit 330 inwoners bestond. In deze ge meente verblijven thans 875 personen, welke echter niet allemaal zijn ingeschreven. Ter plaatse hebben zich eenige gevallen van diefstal van jonge boomen voorgedaan, die ter plaatse waren afgezaagd. De politie heeft de daders opgespoord en proces-verbaal opgemaakt. Men zij gewaarschuwd Daar er niet voldoende hout beschikbaar kan worden gesteld voor onderwijsdoeleinden, kan er gedurende de vorstperiode slechts 3 dagen per week school worden gehouden. Verschillende personen voelden zich teleurgesteld, omdat zij op de geldige bon 103 van de houtkaart hun rantsoen brandhout nog niet in ontvangst konden nemen. Door beperkte aanvoer had men nl. nog niet op alle bonnen 101 en 102 brandstof kunnen verstrekken. Nu moesten eerst bezitters van deze oude bonnen geholpen worden voor de aflevering op de nieuwe bon kon plaats hebben. Wel niet prettig voor hen, die verlegen zitten om stooksel, maar onbillijk is het zeker niet. ST. MAARTENSDIJK." Den Heer A. P. Bruinooge, Wachtmeester der Marechaussee, alhier, is met ingang van 22 Januari 1945 overgeplaatst naar 's Heer Hendrikskinderen. Den Heer Roorda, wachtmeester der Marechaussee te Goes, is met ingang van bovengenoemde datum overgeplaatst naar St. Maartensdijk. MELDINGSPLICHT. Voor Timmerlieden, Metselaars, Schilders, Loodgieters, Chauffeurs en Landarbeiders. 1. De Directeur van het Géwestelijk Arbeidsbureau Middelburg, handelende namens en ter uitvoering van een opdracht d.d. 25 Nov. 1944, van den Militairen Commissaris van Zeeland, draagt aan na te melden groep van personen op, na te noemen handelingen te verrichten 2. Alle Timmerlieden, Metselaars, Schilders, Loodgieters, Chauffeurs en Landarbeiders zijn verplicht om zich binnen drie dagen na de publicatie dezes te doen inschrijven op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of een der Bijkantoren. 3. Onder Timmerlieden worden verstaan al degenen, die in de burgerlijke utiliteits- of waterbouw, in de meubelindustrie, hout industrie, of andere industrie, hetzij als zelfstandige, hetzij in loon dienst timmerwerkzaamheden verrichten, dan wel in de laatste vijf jaren gedurende korteren of langeren tijd verricht hebben. 4. Onder metselaars, schilders en loodgieters worden verstaan al degenen, die hetzij als zelfstandigen, hetzij in loondienst als zoo danig werkzaam zijn, dan wel in de laatste 5 jaren gedurende korteren of langeren tijd werkzaam geweest zijn. 5. Onder Chauffeurs worden verstaan al degenen, die het be sturen van een vrachtauto of een personenauto als hun beroep uit oefenen of dit in de laatste vijf jaren gedurende korteren of langeren tijd gedaan hebben en als zoodanig in het bezit zijn of geweest zijn van een geldig rijbewijs. 6. Onder Landarbeiders worden verstaan al degenen, die de laatste 5 jaren gedurende korteren of langeren tijd als zoodanig in loondienst werkzaam geweest zijn. 7. Werkgevers zijn bevoegd de in hun dienst zijnde timmerlieden, metselaars, schilders, loodgieters, chauffeurs en landarbeiders te melden; deze zijn dan zelf van melding vrijgesteld. 8. Niet nakoming van de in artikel 1 gestelde aanmeldings plicht wordt als overtreding aangemerkt en ingevolge art. 26, eerste lid, van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboeten van ten hoogste twee duizend gulden. Deze verplichting geldt voor het gebied van het Gewestelijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 3