daarvan afscheid te moeten nemen. En daar tegenover staan nog flinke jonge mannen, die 4 jaar half om half zijn geweest, die nu weer loeren op een mooi baantje dat vrijkomt door een Oorlogsvrijwilliger. Kunnen die jonge mannen een Oorlogsvrijwilliger in de oogen zien Kun nen die nog over straat als de vrouw van een Oorlogs vrijwilliger aan het hout hakken is Er moeten mannen achterblijven, er zijn nu eenmaal instanties waar ze niet gemist kunnen worden, maar zeker voor jonge mannen moet het toch beschamend zijn als ze gehuwden zien vertrekken als Oorlogsvrijwilliger en zelf het veilige burgerlijke geldschraperige zaakje of baantje behouden. Soldaat het is noodzakelijk voor ons Vaderland, daarom moet hem ook de eer worden gegeven die hem toekomt. Ook door de Nederlandsche soldaat komt het dat het volgende bekende gedicht werd geschreven Dankt allen God en weest verblijd, Omdat gij Nederlanders zijt Dien naam, die Eer, dien Zegen Hebt gij van Hem verkregen. Die Naam, bekend van Noord tot Zuid, Schiet als een ster zijn stralen uit, Een licht, wat wende of keere, U voor op 't pad der eere. Die Eer, het erfdeel van uw bloed, Verheft uw hoofd, verhoogt uw moed. Der Vaadren goed mocht minderen Hun glorie kroont de kinderen. Als kindren van een groot gezin, Bindt u de band der broedermin Laat scheuren dam en dijken, Die band zal niet bezwijken Dankt allen God en weest verblijd. Omdat gij Nederlanders zijt Laat nooit het bloed der Vaderen Verbastren in uw aderen Voert, voert der Vaadren eer in top. Richt marmerzuil en standbeeld op Maar dat uw laatste zonen Zich hunner waardig toonen Ons blad. Van verschillende kanten hooren we„Je blad is te klein". Er moet meer oorlogsnieuws, maar plaatselijk nieuws, enz. in". We moeten het volkomen toegeven. Het blad is te klein. Er kan te weinig in. Het plaatselijk nieuws moet het er, evenals het nieuws van de fronten, verschillende malen bij inschieten. Als redacteur moest ik er wel mee beginnen, daar anders een ander die plaats had ingenomen, maar eigen lijk eischen momenteel andere zwaardere plichten veel tijd van me. Dit neemt echter niet weg, dat er nog ver scheidene artikeltjes klaar liggen, als er maar plaats voor was, dat ik weliswaar te weinig tijd heb al het plaatselijk nieuws van de verschillende gemeenten na te gaan en er nog niet op elke plaats een correspondent is, maar dat er toch zeker meer plaatselijk nieuws in zou komen, als er ruimte beschikbaar was. Bovendien moeten we verschillende verordeningen op last van autoriteiten afdrukken. Dit neemt ook z'n ruimte weer in. Dan is er ook nog een moeilijkheid met de bonnen, die ons door verschillende oorzaken niet tijdig bekend kunnen worden om ze in ons blad op te nemen. Zoo vermoedelijk ook deze week weer, daar de toewijzingen eerst Vrijdag middag uit Goes zullen komen. Tenslotte moeten we niet uit het oog verliezen, dat het een „weekblad" is. De papierschaarschte is de hoofdschuldige. Niet ieder treft het zoo als enkele uitgevers, dat ze direct een flinke partij papier hebben van uitgevers, wier bladen zijn verboden. We zullen echter probeeren reeds nu om de 2 of 3 weken 4 pagina's uit te geven. Zoo is het ook dit keer en U kunt meteen zien, dat dan ook het nieuws uitgebreider is. We moeten ons voorloopig nog behelpen en ver trouwen dat onze lezers die moeilijkheid onder oogen zien en billijken. Onder de Schijnwerper. (Anep-Aneta Vrij Nederland Radio Oranje) De „nieuwe orde". De Japanners klagen, evenals de Duitschers dat hier deden, ook al dat de menschen in Ned. Indië maar niets willen begrijpen van hun „nobel streven" en zich maar niet willen interesseeren voor de zegeningen die de „gemeenschappelijke welvaart" daar brengt Ze begrijpen het maar niet. Geen oogenblik denken ze er aan, dat er iets niet in orde is met hun militaire en burgerlijke maatregelen. Telkens opnieuw verzinnen ze andere verordeningen, schoon klinkend als bij de Duitschers, maar ze willen er niet in. Het ligt in de bedoeling speciale internaten in te richten voor kinderen wier ouders gestorven, gedeporteerd of verdwenen zijn. Op 16 November 1.1. hadden zich te Nijmegen 1700 vrijwilligers voor militairen dienst opgegeven. Op 5 October is het postkantoor bij het station te Rotterdam leeggeplunderd. Er is 1.150.000 gestolen. De eerste groep van 500 Nederlandsche kinderen zal, naar ver wacht wordt, begin Februari naar Engeland vertrekken, waar zij in een groot kamp zullen worden ondergebracht. In totaal zullen uit het thans bevrijde Nederland 2000 kinderen naar Engeland worden gezonden, voorloopig in de leeftijd van 10 tot 14 jaar. Per 25 man gaan 2 geleidsters of geleiders mee, voor het meerendeel bestaande uit onderwijzend personeel, bijgestaan door verpleegsters, jeugdleiders, enz. Seys Inquart erkende in een radiorede, dat er in het bezette deel van Nederland een groote chaos heerscht. Deze verwarring, zeide hij, is te wijten aan den geallieerden opmarsch in het Westen, aan de bombardementen op Duitschland en aan de activiteit van de Ned. verzetsbeweging. Hij erkende dat de rantsoenen voedings middelen in bezet gebied onvoldoende zijn. Dit zeide hij, komt door de verbroken verbindingen met Duitschland, spoorwegstaking en stilliggen van de binnenscheepvaart. In Haarlem moet men zegels hebben om warm water te ver krijgen. Warm water wordt slechts afgeleverd aan moeders die zeer jonge kinderen of zuigelingen hebben. Er is gas noch electriciteit voor de bevolking. In Dordrecht betaalde men vorige week 10.voor een kaars. Men verwachtte binnenkort geen water meer te hebben. Wat doet het Vrouwen Hulp Korps Zij helpen in de verwoeste gebieden van Zeeuwsch-Vlaanderen, in het verdronken land van Walcheren, in de ruines van Nijmegen, in noodhospitalen, in evacuatiekampen, in ambulances. Het is lang geen eenvoudige taak, welke de vrouwen en meisjes van het Korps op zich hebben genomen, doch ieder van haar vindt er een groote voldoening in. Hoe populair zij reeds zijn, blijkt wel overduidelijk uit het feit, dat honderden vrouwen en meisjes in bevrijd gebied vragen: „Mogen wij meehelpen Kunnen wij bij het Korps komen Het Ned. Mitchell Escadrille maakte in de afgeloopen 14 dagen 100 vluchten om steun te verleenen aan de operaties in de Ardennen. 200 ton bommen werden afgeworpen. 1 toestel ging verloren, waar bij alleen de boordschutter het leven liet. In België is de haringvangst in volle gang sedert 15 December. De eerste 14 dagen kwam er meer dan 6 millioen kg aan de markt. De Transportvliegdienst der R.A.F. heeft thans meer dan 14.000 ton militaire goederen vervoerd, naar Frankrijk, Nederland en België en meer dan 50.000 gewonden naar Engeland teruggebracht, on geveer 50.000 valschermspringers achter de vijandelijke linies neer gelaten en circa 14.000 soldaten naar het front vervoerd. Volgens radio Parijs zal de Fransche romanschrijver Henri Béraud gefusilleerd worden. Zijn verzoek om gratie werd verworpen. Op 5 Augustus 1944 (de verjaardag van Prinses Irene) kwam tot de eerste groep van de „Prinses Irene Brigade", die 4 Augustus onder bevel van Majoor Jhr. Henri van der Wijck was ingescheept, het bevel: „varen". Majoor v. d. Wijck was een jaar tevoren uit Nederland overgekomen. De troepen kwamen behouden over en betrokken een sector tusschen de Normandische kust en Falaise. Eén der merkwaardigsten uit deze Brigade is wel een in Egypte woonachtigen Turksche Jood, wiens voorouders omstreeks 1750 Nederland verlieten, doch steeds hun Nederlandsche nationaliteit behouden hebben. Hij spreeks 9 talen, alleen geen Nederlandsch. Niet mindder dan 29 talen kan men in deze Brigade hooren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 2