MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Ie JAARGANG No. 9 12 JANUARI 1945 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen HET „ZWARTE GOUD". De winter in 't land, Nu zitten w'in de brand. Zonder brandhout bij de hand. Het typisch Hollands klimaat, wat momenteel een van de grootste zorgen is van de Geallieerde legers heeft ons tot hiertoe nog gespaard voor felle koude en vorst. Niettemin is het goed merk baar wanneer we de kamerdeur open laten staan, dat de winter in 't land is. En op de kalender zien we nog enkele wintermaanden voor de boeg. Hoe staat het nu met de kolen voorziening? Rooskleu rig is de toestand niet te noemen. Groote moeilijkheden zijn evenals bij de voedselvoorziening het transportwezen. Daarnaast zitten we in bevrijd Nederland nog geheel in operationeel gebied, waar dus alle oorlogshandelingen voorgaan. Dan heeft Nederland een zgn. ..ruilovereenkomst" gesloten, waarbij wij België kolen leveren voor Belgische streken O. van de Maas, en België een gelijke hoeveel heid aan Nederlandsche gebieden ten W. van de Maas. Deze hoe veelheid is dus direct afhankelijk van de productie, die onze mijnen dagelijks opleveren. Daarvandaan komen de eerste moeilijkheden. De productie is na de bevrijding belangrijk achteruit geloopen Dit kwam door verschillende oorzaken. Ten eerste moest een aantal ar beiders worden uitgeschakeld, zooals Duitschers, N.S.B.ers en ver dere ongewenschte elementen. Ten tweede, busvervoer van arbeiders naar de mijnen door het ontbreken van wagens was in het begin on mogelijk, waardoor velen gedwongen waren thuis te blijven. Dit vormde tesamen ongeveer 30 uitvallers. Hier kwam het gedaalde arbeidsvermogen nog bij door de bevrijdingsreactie en politieke spanningen. Ook werd dit geschaad door moeilijke voedselvoor ziening. Mijn arbeid is zwaar en een lege maag is niet bevorder lijk voor arbeidsprestatie. Daarbij komt nog een factor. Ondanks het feit, dat er minder geproduceerd wordt, moeten toch bijna alle installaties worden ge bruikt, zooals pompen, liften, enz. Hierdoor verbruiken de mijnen ruw geschat zelfs een derde van hetgeen zij produceeren. Dan wordt de voor het gebruik bestemde hoeveelheid voor de burger bevolking nog ingekrompen door het uitvallen van de Electr. cen trale te Geertruidenberg, waardoor nu op verschillende kleinere plaatsen centrales werken. Het overschot te verdeelen in een gebied wat nog .operatieterrein" is, brengt buitengewoon veel moeilijk heden. Het laagtepunt schijnt echter gepasseerd te zijn en men streeft er naar nog deze maand, onvoorziene omstandigheden voorbehouden pen toewijzing kolen voor eigen gebruik te doen plaatsvinden. En steeds komen we tenslotte maar weer terug op onze landgenooten boven de groote rivieren. Daarop ziende dalen onze moeilijkheden snel en zullen we er ons ook zonder morren, zooals rechtgeaarde Nederlanders thans betaamt, door heen slaan. Dit kunt U vasthou den: Men is dag en nacht voor U bezig. Wist U: dat in Engeland 41/^ millioen huizen door bommen zijn beschadigd? dat 22 millioen mannen en vrouwen (de helft van alle Engelsche vrouwen en meisjes) gemobiliseerd zijn voor leger, horaeguard en oorlogsindustrie? dat er in Amerika al boeken voor onze universiteiten worden ver- 1 zameld? dat in België door Engelsch sprekenden een wit sterretje gedragen wordt, om gemakkelijker door de Geallieerde soldaten te worden herkend? Bedenkt Ge: dat de Duitsche hiel nog steeds zwaar drukt op een deel van ons Vaderland. dat we niet kunnen rusten voor de laatste mof van ons grondgebied is verdreven. dat de Nederlandsche vlag weer moet gaan wapperen over onzen geheelen vaderlandschen bodem en ook over Indië. dat de Duitscher practisch elk onderdeel van het Nederlandsche rechtsleven van zijn pijlers heeft weggeslagen dat de tijdens de bezetting ingestelde regelingen t.a.z. van Distri butie, loon- en prijsstop, publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie, enz. voorloopig nog gehandhaafd blijven, dat van de 163.000 kilowatt electriciteit, die voor de aftocht der Duitschers ter beschikking stond, tengevolge van de vernielingen die deze aanrichten nog 2.000 kw. over is. dat er minstens een maand of 6 zal verloopen eer Geertruidenberg (Electr. centr.) weer op gang is. dat België ons veel hulp verleent bij het weder op gang brengen van die centrale door het leveren van machines en ander materiaal? dat U de weg vrij moet houden voor het Geallieerd verkeer, dat de ambtenaren er zijn voor de burgers en niet andersom, dat onze tijd niet alleen een behoefte heeft aan materieele opbouw, maar ook aan moreele en geestelijke waarden dat het Herrijzend Nederland een nieuwe en frissche politiek moet gaan voeren waarin geen plaats meer is voor slinksche kuiperijen, waarbij we dus voorop moeten stellen: „gelijke monniken, gelijke kapoen"; en de „kleine man" dus niet steeds aan het kortste eind moet trekken. dat het positief christendom het nationaalsocialisme ten val heeft gebracht en ook in staat zal zijn het communisme te bedwingen. WAAROM OORLOGSVRIJWILLIGER? OMDAT Nederland nu deel uitmaakt van het machtig blok der geallieerde naties en de daaruit voortvloeiende verplichtingen zonder aarzelen op zich moet nemen. Wie kan zich als Oorlogsvrijwilliger aanmelden Alle mannelijke Nederlanders en Nederl. onderdanen (ook dienst plichtigen) van 18-36 jaar. Wat verdien ik als Oorlogsvrijwilliger? De soldij bedraagt voor: Soldaat 1.25 per dag. Soldaat le klasse 1.50 per dag. Korporaal 1.75 per dag. Bovengenoemde bedragen worden verhoogd met 0.10 per dag voor elk vol dienstjaar. Na eerste opleiding bovendien een toelage van 0.15 per dag. Krijgt mijn gezin Kostwinnersvergoeding? Er wordt zeer goed gezorgd voor het gezin der o.v.w. Als basis der kostwinnersvergoeding geldt: 80 van het normale inkomen. Maximum 40.65 per week. Onder-officieren ontvangen jaarwedde voorloopig volgens schaal 1940. Gezin ontvangt zoo noodig kost winnersvergoeding. Officieren ontvangen voorloopig jaarwedde volgens schaal 1940. Hollandsche jongens laten anderen niet zorgen voor hun bevrijding, doch zorgen hier zelf voor door zich te melden als OORLOGSVRIJWILLIGER THOLEN. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 20 Jan. 1945, 12 uur ten Gemeentehuize aldaar, een hoop COMPOST publiek verkoopen. Inlichtingen bij den Gemeentebouwmeester. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat door hem tot tijdelijk wethouder is aangewezen dhr. A. J. A. Wagemaker. 2 Jan. 1945. De Burgemeester voornoemd, C. v. d. Berge. De Districtscommandant N.B.S. Tholen en St. Philipsland maakt bekend, dat alle uitgereikte nachtvergunningen, (dus ook de offi- cieele, voorzien van stempel en handteekening Mil. Commandant te Steenbergen) met ingang van heden zijn vervallen. Alle perso nen, die in het bezit zijn van genoemde vergunningen alsmede van de voorloopig uitgegeven nachtvergunningen door PI. Commandan ten, dienen deze bij Civil Affairs, gemeentehuis Tholen. in te leveren. De D.C. H. H. Schuller. Den Bestuurders van Postduiven-vereenigingen te Putte, Hooger- heide, Woensdrecht, Ossendrecht. Halsteren, Steenbergen, Dintel- oord, Nieuw-Vossemeer, Wouw, Huibergen en alle gemeenten van het eiland Tholen wordt door deze opgedragen aan den Comman dant van de le Comp. Bewakingstroepen der Binnenlandsche Strijd krachten, District Bergen op Zoom, per adres Markiezenhof, uiterlijk 18 Januari a.s. een lijst te overhandigen van alle leden, die duiven houden, met vermelding van het aantal duiven, eventueel met opgave van ringnummers. Bovengenoemde commandant heeft van de Field Security opdracht gekregen alle niet aangegeven duiven in beslag te nemen en te centraliseren. Bergen op Zoom, 8 Jan. 1945. De Ct. voornoemd, C. J. Kooman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1