MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Ie JAARGANG No. 8 5 JANUARI 1945 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen 1944, ONTRUIMING, INUNDATIE, HERSTEL. Bij het teneinde spoeden van het jaar 1944 bezint een ieder zich over hetgeen het afgeloopen jaar is geschied en over datgene wat het nieuwe jaar brengen zal. Welk een realiteit voor de Oudejaars avond van het jaar 1944. In de provincie Zeeland kunnen we de „agrarische balans" op maken en deze ziet er niet rooskleurig uit. Van de 146.814 ha bouw- en weiland en tuingrond zijn circa 49.000 ha in het voor- en najaar geinundeerd en overstroomd, overeenkomende met circa 33 van de oorspronkelijke oppervlakte cultuurgrond. Hierbij is niet de oppervlakte gerekend, welke door de overvloedige neerslag van de afgeloopen maanden en de onvoldoen de loozings- en bemalingsmogelijkheden te kampen heeft met zeer veel wateroverlast. Uiteraard maakt het een groot verschil met welk water de gronden zijn overstroomd. Walcheren, Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland zijn te dien aanzien wel het zwaarste getroffen, minder Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Anderzijds is West-Zeeuwsch Vlaanderen wel het zwaarst geteisterd door de oorlogshandelingen van de afgeloopen maanden, volgens een voorloopige inventarisatie zijn niet minder dan 225 boerderijen aldaar totaal vernield en 500 zwaar en licht beschadigd. Meer dan 50 van al het vee is aldaar verloren gegaan. Zoo zouden wij door kunnen gaan. Het zij echter genoeg. De schade moet nauwkeurig worden geregistreerd, maatregelen moeten worden getroffen, om de geinundeerde gebieden te herstellen en definitief op te bouwen, de regeering uiteindelijk moet beslissen, welke geldelijke vergoedingen aan de gedupeerden kunnen worden uitbetaald, kortom de land- en tuinbouw moet weer op gang worden gebracht. Door de wetenschappelijke afdeeling van den Dienst Landbouw- herstel zijn onder leiding van Dr. Ir. de Waal en in samenwerking met den Rijksland- en tuinbouwvoorlichtingsdienst van de slechts kort geinundeerde gronden reeds monsters genomen, welke in het Instituut van Suikerbietenteelt in Bergen op Zoom op het zoutgehal te worden onderzocht, opdat in Januari en Februari a.s. kan worden vastgesteld, welke gewassen eventueel kunnen worden gezaaid en welke grondbewerking moet worden toegepast. Tevens worden gronden gekarteerd op het bodemprofiel om deze prognose juister te kunnen stellen. Hetzelfde jal geschieden voor de droogvallende gronden in Tholen en St. Philipsland, ook hier is het zoutgehalte en het bodemprofiel bepalend, in hoeverre kan worden ingezaaid. Men dient voor deze laatstgenoemde eilanden voor het komende voorjaar geen al te hooge verwachtingen te koesteren. Door het oliegebrek en de schaarste aan krachtstroom en de kolen kunnen de bemalings installaties in het geheel niet of op onvoldoende capaciteit werken. De landerijen zijn zoodoende te laat droog gekomen om van de overvloedige Novemberregens te kunnen profiteeren. of staan mo menteel nog onder water, zoodat de ontzilting dientengevolge in sommige polders nog van geringe omvang is, tengevolge waarvan de ..uitzaaigrens" nog niet is bereikt. Aan de boeren zal vroegtijdig worden bericht door middel van circulaires, wat mag worden ge daan en wat in elk geval moet worden nagelaten. Met de registratie van de schade zal op korten termijn een aan vang worden gemaakt. De plaatselijke Commissies, die hier onder leiding van de Districtscommissies (dit zijn de gecombineerde Com missies van den Prov. Voedselcommissaris en den Dienst Landbouw- herstel) mee zullen worden belast, wacht een zware en nauwgezette taak. Dit alles kan slechts geschieden, indien men er van doordron gen is, dat een redelijke schadevergoeding alleen kan plaatsvinden, gebaseerd op een schaderegistratie, die vertrouwen biedt, en die den toest der critiek kan doorstaan. Met het bouwen van noodstallen en noodschuren is in sommige zwaar geteisterde gebieden begonnen, helaas stagneert door het ma teriaalgebrek de aanbouw. Ten aanzien van een definitieve herbouw van boerderijen op korten termijn moet men niet te optimistische verwachtingen koesteren, dit zal nog wel eenige tijd op zich laten wachten. Overtollig rundvee en paarden worden uit Walcheren overge bracht naar zwaar geteisterde gebieden, o.a. West Zeeuwsch Vlaanderen en sommige deelen van Brabant. De veetransporten, onder leiding van den Dienst van den Provincialen Voedselcom missaris, trekken bij velen de aandacht. Dit is geen „uitlevering" maar noodzaak, eenerzijds om hét vee, en de paarden van den hon gerdood te redden, anderzijds om ze naar die streken over te bren gen, waar ze dringend noodig zijn. Hetzelfde geldt voor de momen teel niet productieve landbouw inventaris, die eveneens verschoven moet worden naar de streken, waar hieraan gebrek is vanwege de oorlogshandelingen van den afgeloopen herfst. In het bovenstaande spraken wij over het opmaken van een balans. Inderdaad materieel gezien, voor velen totaal negatief, een nadeelig saldo. Het is de uitdrukkelijke eisch van de regeering, dat de geld circulatie zooveel mogelijk wordt beperkt. Wij kunnen ons echter in denken, dat er gedupeerde land- en tuinbouwers zijn, die dringend geld noodig hebben. Zij kunnen een voorschot op hun schadever goeding verkrijgen, maar moeten daarvoor een aanvraag indienen bij den P. B. H. De aanvraag zal worden beoordeeld en indien deze gerechtvaardigd is, zal hierin worden voorzien. Wij moeten in het jaar 1945 met een stalen veerkracht aan het werk om de landbouw in Zeeland in den ruimsten zin des woords wederom op te bouwen. Mogen wij allen, de boeren en tuinders, die hieraan moeten medewerken en al degenen, die aan deze opbouw leiding moeten géven, kracht ontvangen om deze taak te kunnen verrichten. De inspecteur voor Zeeland van den Dienst Landbouwherstel. Ir. S. HERWEIJER. WAAROM OORLOGSVRIJWILLIGER? OMDAT Nederland nu eindelijk zijn kans krijgt om de wapenen weer op te nemen en wij die kans met beide handen moeten aan grijpen. Kom Ik na aanmelding spoedig in dienst? Alles wordt gedaan om de opname zooveel mogelijk te bespoe digen. Overigens dient te worden bedacht, dat Nederland nog in oorlog en zelfs nog operatieterrein is. Daarom is voor de geallieerde legerleiding de aanvoer van benoodigdheden voor de instructie van oorlogsvrijwilligers niet steeds mogelijk, zeker niet in het tempo dat vele goede vaderlanders wenschen. De oorlog stelt nu eenmaal niet te negeeren eischen. Hollandsche jongens beschikken gelukkig over nuchter verstand, begrijpen deze situatie, wachten daarom kalm hun tijd af en bereiden zich intusschen voor op hun taak. Het feit, dat vele oorlogsvrijwil ligers moeten wachten, vindt zijn verklaring niet in laksheid of amb tenarij, doch in onvoorziene oorlogsomstandigheden. Hollandsche jongens laten anderen niet zorgen voor hun bevrijding, doch zorgen hier zelf voor door zich te melden als Oorlogsvrijwilliger! Cursus E.H.B.O. Deze cursus is al goed op gang. Het aantal deelnemers bedraagt 65. Vanaf a.s. Zaterdag zullen de lessen in de U.L.O. school worden gehouden des n.m. van 4-5 en van 5-6 uur. De Districtscommandant N.B.S. Tholen en St. Philipsland maakt bekend, dat alle uitgegeven voorloopige nachtvergunningen door Plaatselijke Commandanten vanaf 4 Januari 1945 ongeldig zijn. Volgens de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" heeft Friesland reeds 25.000 evacuees opgenomen, reden waarom nu men- schen naar Groningen en Drente zullen worden gezonden. Twaalf duizend zullen in het Noordelijk deel van Groningen worden onder gebracht, op 10 November zijn de eersten reeds aangekomen. Drente zal 3.000 op moeten nemen. Uit „Vrij Nederland". BURGERLIJKE STAND THOLEN. Geboren: Marinus Johan z. v. J. Baay en N. M. Schot. Petrus Jacobus Maria z. v. C. A. Steijns en P. J. van Dijke. Dingenus Petrus Adrianus z. v. A. C. E. van Treijen en van Oefelen. Pieternella Barbara d. v. G. de Kok en J. P. Vinjé. Cornelia Maria d. v. B. van Iwaarden en M. A. Heijboer. Johannes Pieter Bart z. v. W. C. Baay en C. Qusit. Maria Johanna d. v. M. M. Bijl en M. Deurloo. Overleden: Klement Meeuwsen 29 jaar. Johanna Boogerd, 77 jr. Wed. van D. v. d. Sande.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1945 | | pagina 1