Dienst Landbouwherstel SCHEURKALENDERS 1945 en 50 km breed. Zij waren toen de Maas bij Dinant tot op zes km genaderd. De Noord- en Zuidflank hielden echter stand en Woens dag kwamen berichten over vorderingen van onze bondgenooten in Luxemburg. Donderdag bracht het nieuws de keer in de operatics, de vijand was teruggeworpen bij Dinant. Bastogne werd uit haar omsingeling bevrijd en de vooruitgeschoven troepen bij Selle en Roche fort werden omsingeld. In Nederland heerschte Donderdag groote verkenningsactiviteit, de Duitschers waren vooral actief in het land van Maas en Waal en bij Maasijk. Boedapest is geheel omsingeld, en de Russen zijn weer 40 km verder westelijk opgerukt, terwijl patrouilles reeds tot op 70 km de Oostenrijksche grens zijn genaderd. In Italië is na de val van Faenza de opmarsch door de sneeuw vertraagd, hoewel de Duitschers er nog z.g. distancieerings-be- wegingen uitvoeren. In Birma naderen onze bondgenooten, Mandelay en Akyab, hier uit blijkt overtuigend welke groote vorderingen daar de laatsten tijd behaald zijn. Op Leyte in de Philippijnen is alle tegenstand gebroken, terwijl op Mindore goede vorderingen worden gemaakt. Het Lucht-offensief gaat in West en Oost steeds crescendo, hoe wel immer maar kleine berichtjes hierover worden vrijgegeven. Churchill en Eden zijn naar Athene gereisd, om de Grieksche kwestie te regelen. Naar verluidt is dit nog niet geheel in kannen en kruiken. Churchill zal de koning adviseeren een regentschaps- raad te benoemen. Bij zijn vertrek ontsnapte de Britsche premier ternauwernood aan de machinegeweerkogels der Grieksche opstandelingen; een zeer betreurenwaardig feit. De Minister van Financiën, Ir. J. van den Broek maakt bekend: Er zijn aanwijzingen, dat de kleine coupures papiergeld, vooral zil verbons uit de circulatie verdwijnen. Blijkbaar is men in sommige kringen van meening, dat de Nederlandsche Regeering voornemens is, dezelfde maatregelen te nemen ten aanzien van het papiergeld, dat in omloop is, als door de Belaische Regeering zijn genomen. Zulks is niet het geval. Welke maatregelen te zijner tijd wel geno men zullen worden kan nu nog niet worden gezegd om twee redenen: 1. de vijand luistert mee. 2. de Regeering zal de uiteindelijke regeling van de geldcir culatie in Nederland tot stand kunnen brengen na de volledige be vrijding. Wel echter kan ik U de verzekering geven, dat zij, die meenen. dat oppotten van kleingeld hun een voordeel zal verschaffen boven anderen, zich vergissen. De Regeering zal zorgen, dat zulks niet het geval zal zijn. Ik doe een beroep op alle landgenooten om onder geen omstandig heden meer contant geld in bezit te houden dan absoluut noodza kelijk is en in geen geval kleine coupures achter te houden. Door hieraan gehoor te geven, helpt U Uw land en U zeiven. Bewaar geen geld thuis en onttrek geen zilverbons of andere kleine coupures aan de circulatie. Dit is ten nadeele van het algemeen en dus ook van Uw belang. Verwanten van die zeevarenden-kostwinners die tijdens den oor log dienst hebben gedaan op koopvaardij- en visscherschepen ten behoeve van de geallieerde oorlogsvoering, gelieven zich onver wijld te melden bij de gemeentesecretarie, alwaar hen inlichtingen formulieren ter invulling zullen worden verstrekt. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk te geraken tot een regeling van de uitbetaling aan bedoelde verwanten, van bepaalde bedragen, te weten die bedragen, welke ingehouden worden op het loon van den zeevarende. Het betreffende formulier dient na invulling zoo spoedig mogelijk bij de gemeente-secretarie ingeleverd worden. De geallieerde autoriteiten hebben zich beklaagd over de thans heerschende gewoonte, dat wielrijders na een half uur na zonsonder gang rijden zonder licht. Dit levert een dergelijk gevaar op voor de veiligheid op den weg, dat aan dit euvel ten spoedigste een einde moet worden ge maakt. De politie heeft daarom opdracht gekregen, aan de bestaande voorschriften streng de hand te houden en tegen overtreders proces verbaal op te maken. Er is van geallieerde zijde reeds meermalen op gewezen, dat aan burgers niet kan worden toegestaan met militaire auto's mee te rij den, aangezien hierdoor het voor de oorlogvoering noodzakelijke verkeer wordt belemmerd. De Militaire Commissaris voor de provin cie Zeeland is er thans toe overgegaan, een uitdrukkeliik verbod in dien zin uit te vaardigen. Iedere burger, die zich op, in of aan een militair voertuig bevindt, kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. Het verbod geldt niet voor personen, die in dienst van de geallieerden zijn. In zeer bijzondere gevallen kunnen ontheffingen van het verbod worden verleend door het bureau „Civil Affairs" of door den Town Major. In beginsel wordt een dergelijke ontheffing alleen verstrekt ten behoeve van overheidsinstellingen. De termijn, binnen welken vreemd papiergeld moet worden aan gegeven ter registratie en, voor zoover het vijandelijk papiergeld betreft, moet worden ingeleverd, is verlengd in dier voege, dat een en ander moet geschieden vóór 31 December 1944. ADVERTENTIES Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte in het ziekenhuis te Bergen op Z. van een dochtertje Wij noemden het JACOBA AALTJE M. J. Polderman-Duynhouwer 24 Dec. 1944 - St. Annaland In plaats van kaarten Verloofd: M. J. VAN AST en J. A. Q. TAZELAAR Tholen, Oudelandsche straat 35 Stavenisse. Voorstraat A 9 31 12-44 Verloofd LEENTJE v. d. BERGE en WIM MANNEKE Postweg 31, Tholen^ Walstraat 28, Tholen 1 Januari 1945 Heden overleed tot onze diepe droefheid na langdurig lijden, onze geliefde Moeder. Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, JOHANNA BOOGERT, weduwe van D. v.d. San de, in den ouderdom van 77 jaar en 10 maanden Uit aller ngam, Fam. v. d. SANDE Tholen, 25 December 1944 Voor de vele blijken van medeleven bij het overlijden van onze zoo innig geliefde en on vergetelijke dochter, zuster en behuwdzuster KEETJE betuigen wij onzen hartelijken dank. j. p. hage j. j. hage-noom f. g. gaakeer-hage a. gaakefr St. Maarten.'dijk. Dec. 1944. Centrale Landbouw Onderlinge Eiland Tholen Leden worden beleefd verzocht hunne loonlijsten over hèt jaar 1944 zoo spoedig mogelijk in te leveren bij den Secretaris N. Polderman St. Maartensdijk Alle deelhebbers der Onderlinge Veeverzekering Mij v h Eiland Tholen (O V.T worden beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk het aantal Paarden en Rundvee, dat nog in hun bezit is, op te willen geven aan den Directeur D. W. KLOMPE - Tholen. Gevraagd 1 3 H. A. BOUWLAND te koop of te huur Bur. v. d. Blad Te koop gevraagd een in goeden staat zijnde houten tweepersoons ledikant Aanb. Bureau v. d. blad Gevraagd tegen 1 Februari EEN NET MEISJE voor dag of dag en nacht, bij Mevr. DUINKER Hoogstraat 48, Tholen Wie ruilt Meisjeslaarzen zwart leder maat 35 tegen een ander schaars te krijgen artikel. Inlichtingen, a. p. goedegebuure Tuindorp 357 - St. Annaland. District Tholen Te koop Stobben ad f 1.50 per stuk Takkenbossen ad fO.10 p.b. Aanvraag indienen voor 6 ]an. 1945 op het kantoor van bovenvermelde dienst Ve r1o r e n een zilveren armband Tegen bel. terug te bezorgen Bur. v. d. blad Wie ruilt een vooroorl. Kinderwagen prima veering, met chroom bewerkt, voor damesrijwiel Bakkerij TAZELAAR - Tholen Nog beperkt voorradig HEIJBOER A 494 - St. Annaland HORLOGERIE W. H. v.d. Tol OPTIEK Verplaatst van Markt 6 naar Stoofstraat 17 Wegens verhuizing gesloten tot en met 5 Januari 1945 Al t\ Levert bij ons een lege azijnflesch in, 'J dan ontvangt U een volle. Doet Uw voordeel, koopt bij C. v.d. JAGT k 57w Levensmiddelenbedrijf Markt 19 Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 3