denheid en saamhoorigheid, die in de bezettingsjaren onder hen is 'gegroeid, zich bewust van de verantwoorde lijkheid, welke in het bijzonder voortspruit uit de offers, die de gevallen kameraden brachten. En om naast en te- samen met gelijkgezinde Nederlanders mede te werken aan een vernieuwing van het geheele Nederlandsche Volk, in dankbaarheid en trouw aan Oranje, uitgaande van den eisch van een gezonden volksinvloed en op basis van de normen van Waarheid, Gerechtigheid en Naastenliefde. 22 leden werden aangenomen. Een bestuur van 5 per sonen werd gekozen. De gemeenschap „O.I.W. Neder land" neemt als leden op allen die om principieele rede nen gedurende de bezetting actief hebben deelgenomen aan het verzet tegen de door den bezetter uitgeoefende rechtsverkrachting en dwingelandij. Men wordt lid na ballotage op de in het reglement omschreven voorwaar den. Tevens werd als nevenorganisatie opgericht een af- deeling van de organisatie .Landelijk herstel". Overleg zal hierover ook gepleegd worden met de overige ge meenten op het eiland. Deze organisatie stelt zich ten doel hulp te bieden waar noodig is, te beginnen met de naaste omgeving. De daarvoor benoodigde gelden zullen worden ingezameld door middel van lijsten en collecte bussen. Zooals ieder jaar, was ook ditmaal de middag voor de Kerstvacantie voor de kinderen van de Chr. School be stemd voor de Kerstfeestviering. Het lokaal was versierd, overigens stond de Kerstfeestviering in het teeken van soberheid door de tijdsomstandigheden. Er werden Kerst liederen gezongen. Door mej. Hendrikse werd een Kerstverhaal verteld. Als versnapering werden appels en peren rondgedeeld, terwijl de leerlingen na de vacantie nog een aardige verrassing wacht. Op 2e Kerstdag werd in de goed bezette kerk van St. Annaland de Kerstzangdienst gehouden. Verschil lende Engelsche militairen gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Dhr. Koetsdijk sprak een wel komstwoord eerst in het Nederlandsch, daarna in het Engelsch. Teruggekeerde leden van het Kerkkoor zongen verschillende Oud-Hollandsche kerstliederen. De zang van het inderhaast gevormde Kinderkoortje viel bijzonder in de smaak. Ook naar de prachtige Kerstfantasie op het groote Kerkorgel door den Engelschen organist Parker, werd met veel aandacht geluisterd.' Ds. Batelaan, die tijdens de dienst St. Annaland passeerde en het verdere van den dienst bijwoonde sloot deze goed geslaagde middag. Maandabonnementen van het Brugbedrijf voor Januari 1945 kunnen ten kantore van den controleur Hoog straat 34 worden afgehaald Zaterdag 30 Dec. 1944 en Dinsdag 2 Jan. 1945, des morgens van 9-10 uur. In verband met de liquidatie van de O.D. welke plaats zal hebben op Vrijdag 29 December 1944 a.s. wordt een ieder, die vorderingen heeft (voor geleverd materiaal, huur, of anderszins) verzocht deze voor 10 Januari 1945 in te dienen Hoogstraat 35. Na dien datum kunnen geen uitbetalingen meer plaats hebben. De Districtscommandant Tholen en St. Annaland. Bij onzen Agent te St. Maartensdijk kunt U ook de boekjes Evacuatie en Inundatie van het eiland Tholen" bekomen (zie advertentie vorig nummer). Distributienieuws Schoenen. De Geallieerde autoriteiten zullen waar schijnlijk een aantal paren werkschoenen via de distri butieinstanties ter beschikking stellen van hen, die deze schoenen dringend noodig hebben. Het betreft hier ge bruikte en gedeeltelijk reeds gerepareerde doch prima werkschoenen. Zij, die in verband met hun beroep en/of arbeid voor een paar werkschoenen in aanmerking meenen te komen moeten tusschen 27 Dec. 1944 en 6 Jan. 1945 een aanvraagformulier M.D. 333-04 bij den distributiedienst inleveren. Dit geldt tevens voor hen, die reeds een aanvraag voor werkschoenen indienden en nog geen bon ontvingen. Niet in aanmerking komen zij die in 1944 een bon voor werkschoenen of voor rubberknielaarzen ontvingen. Zij die nog in het bezit zijn van oude werkschoenenbonnen, afgegeven na 1 September 1944 kunnen zich voor in lichtingen wenden tot den Distributiedienst. Hout. Bon 104 van de houtkaart der gem. Tholen is geldig van 27 Dec. t/m 30 Dec. 1944, voor het koopen van 50 kg hout bij de erkende handelaren. Mededeelingen voor Winkeliers. Alle oude Jam- en Havermoutcoupures zijn thans ongeldig en moeten voor 7 Januari 1945 bij den Distributiedienst worden ingeleverd. Voor deze artikelen zijn uitsluitend geldig de noodcoupures met groenen ondergrond. Dekens. Personen, die tengevolge van oorlogshande lingen hun dekens hebben verloren en zij, die om andere redenen over geen dekens beschikken kunnen onder overlegging van een verklaring van den burgemeester of andere officieele instantie vóór 7 Januari 1945 op het distributiekantoor te Tholen een aanvraagformulier af halen en indienen. Petroleum voor verlichting. Hoofden van gezinnen en alleenwonenden, die voor huisverlichting uitsluitend zijn aangewezen op petroleum kunnen zich op Vrijdag 29 December van 9.3016.00 uur en Zaterdag 30 Dec. van 9.3011.00 uur ten distributiekantore te Tholen vervoegen voor het aanvragen van een petroleumkaart. Alle stamkaarten medebrengen. Van deze petroleumkaart is op 29 Dec. 1944 tot nader aankondiginq geldig bon 227-1 voor EEN liter petroleum De leider van den Distributiedienst Tholen. Predikbeurten. Zondag 31 December OUDEJAARSDAG. Tholen: Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. van Opst, n.m. 7 uur Ds. Batelaan. Ger. Kerk, v.m. 10 uur. en n.m. 3 uur Ds. Swierts. Vrije Ger. Gem.: v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur. Ds. Baaij. Oud-Vossemeer: Ned. Herv. Gem.: n.m. 2.30 uur. Ds. Batelaan St. Annaland: Ned. Herv. Gem.: n.m. 2.30 uur, Ds. van Oost. Stavenisse: Ned. Herv. Gem.: Leesdienst. St. Maartensdijk: Ned. Herv. Gem.: n.m. Ds. de Bres. Scherpenisse: Ned. Herv. Gem.: v.m. Ds. de Bres. Poortvliet: Ned. Herv. Gem.: n.m. Ds. Vroegindewey. Maandag 1 Januari 1945 NIEUWJAARSDAG. Tholen: Ned. Herv. Gem.: v.m. 10 uur, Ds. van Oost. Tegelijk bidstond voor de nood van ons land. Dinsdag 2 Jan. geen bidstond. Geref. Kerk: v.m. 10 uur, Ds. Swierts. Vrije Ger. Gem.: v.m. 10 uur. Ds. Baaij. Van andere gemeenten in het eiland waren geen predikbeurten voor Nieuwjaarsdag bekend. Wij zijn ongetwijfeld de tolk van ouden van dagen, zieken en behoeftigen van de verschillende kerkelijke ge zindten in onze gemeente, als wij namens hen, hartelijk dank zeggen voor de verrassende geschenken in velerlei vorm, welke zij ontvingen ter gelegenheid van Kerstfeest 1944. Ook aan allen dank, die hieraan hun medewerking verleenden. De blijheid op aller gelaat weerspiegelde duidelijk hun groote erkentelijkheid. Nieuwsberichten in 't kort. De twee voornaamste wiggen welke de Duitschers, na ruim een week van hun offensief, hebben gedreven in de geallieerde stellingen van het Amerikaansche eerste leger n.l. in België en Luxemburg waren Dinsdag verenigd tot een front van ongeveer 60 km lang

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 2