MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen BIJ DEN OVERGANG Ie JAARGANG No. 7 29 DECEMBER 1944 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent Redactie: G. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen Uitgever: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen Het wentelend rad der tijden loopt onvermoeid en onverpoosd zijn vastgestelden baan. En hoe schijnbaar traag de wijzers van de klok zich voortbewegen, rijgen de seconden zich aaneen en vormen dag, maand en jaar. In weerwil van de jachtige haast, waardoor zich het leven kenmerkt en op alles haar stempel drukt, waardoor zelfs in breede kringen een snelle afloop van den grooten wereldstrijd werd voorzien, staan we nu al, ongedacht, voor de vijfde maal gereed om den drempel van het oude naar het nieuwe jaar te overschrijden. Onwillekeurig leent het wegsterven van een jaarkring zich tot het op maken van een overzicht, waarvan de meest belangrijke gebeurtenissen opnieuw aan onzen geest voorbij trekken. Nu dit jaar op 30 October met de bevrijding een nieuwe periode is aangebroken gaan wij zelfs onwillekeurig terug tot 17 Mei 1940, toen het Duitsche weermachtsbericht vermeldde, dat het eiland Tholen zich had overgegeven. Na die tijd leek het leven nog meer een spiraal, waaraan op het eind al meer en meer windingen voorkwamen. De gebeurtenissen, waarvan de een al opwindender was dan de ander, volgden elkander steeds sneller op. We hadden in al die jaren het oorlogsnieuws, dat met meer of minder spanning, hetzij via radio, hetzij via illegale of legale drukpers, werd gevolgd. We namen kennis van allerlei nieuwe instellingen als Winterhulp, Nederland- sche Volksdienst, Landstand, Arbeidsfront en andere fronten. We kregen een begrip van „nieuwe kuituur", in 't kort gekenschetst met begrippen als productieslag, vreugde en arbeid, Arische afsamming, levensruimte, lotsverbondenheid, persoonsvereering. We ondervonden vrijheidsbeperking in woord, geschrift en handeling. We zagen ons beroofd van onze radiotoestellen. We zagen de wegvoering in krijgsgevangenschap van oud-militairen, het defileeren van W.A. en Jeugdstorm in onze dorpen en het opsluiten van „goede werkers" in concentratie kampen. We hebben gekend de jacht op goederéh, dieren en zelfs menschen. We kregen de verbanning uit ons eiland, de onderwaterzetting van ons vruchtbare land.We zagen in de Eendracht verschillende schepen aan de ver nielzucht prijsgegeven, we hoorden de slag, die de brug vernielde. Al deze voorvallen troffen ons meer of minder, naarmate wij er direct of indirect door getroffen werden. Maar toch zal de 30ste October wel het meest merk waardige tijdstip zijn, dat op levendige wijze in onze her innering terugkeert. Immers, toen mochten we 't beleven, dat de bevrijding van de vreemde bezetting een heuge lijk feit was geworden. Niet te vergeefs wezen we er ech ter reeds op, dat dit geenszins eene verademing over het gansche land beteekende, want men is nog niet aan het einde van het donkere pad. Voor onze gemeente werd de bevrijding weliswaar uitbundig ontvangen, maar ze bracht ook door de algeheele afsluiting van het verkeer een nood toestand te weeg, die tal van problemen schiep. Evenwel: „moeilijkheden zijn er om te overwinnen" en dat is ook aan ons geopenbaard. We denken aan ons brood, dat nu gelukkig in substantie verbeterd is. Bot* of kaas-surro gaat misten we toch al geruimen tijd, zoodat we ons al aan andere preparaten hadden aangepast. Melk moesten we zelfs eenige tijd geheel ontberen, maar weldra kon in verschillende vormen en overeenkomstig de aard van een doelmatig gebruik op diverse leeftijden het kostbare zuivelproduct rechtmatig worden verdeeld. Aan vleesch wordt wekelijks wel niet een groot rantsoen verstrekt, maar het is toch voldoende om de smaak althans niet aan de vergetelheid te ontrukken. Water, electriciteit en gas werden aanvankelijk niet of mondjesmaat toebedeeld, maar thans kunnen we weer grootendeels tevreden zijn. Groente en fruit komen onder ieders bereik. Het verkeer over het veer wordt geleidelijk beter, zoodat we ons over dit alles, daarbij in de eerste plaats dat we nog leven, dankbaar gestemd gevoelen voor zooveel wat ons nog geschonken is, dat elders in ons vaderland zal ontbreken. De schitterende medewerking van Geallieerde zijde, zoo door de ruime toezending van enkele levensmidde len, als door de hulpvaardigheid, meermalen betoond bij het verkeer over de Eendracht, stemt tot groote blijd schap, niet alleen om het feit zelf, maar ook om de inlos sing van een eens gegeven woord. We blikken ook nog terug naar de gebeurtenissen, welke nooit meer goed gemaakt kunnen worden. In diepen ootmoed herdenken wij hen en hun lijden zij onze trotsch. Wij denken ook aan hen, die zich nog in handen van onze vijanden bevinden en bidden God, dat zij de noodige sterkte mogen vinden in de voor hen nog zoo moeilijke tijden. Wij moeten kracht putten uit hun lijden en wij handelen in hun geest, indien wij ons in 1945 met volle kracht werpen op het werk dat voor ons ligt. Het „Soli Deo Gloria" zij ons aller parool bij het afscheid van het oude en voor allen, zoo volk. Vorsten huis en Vaderland Gode's heil en zegen, het Schibboleth bij de intrede van het nieuwe jaar. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de ingezetenen zich op Oudejaarsavond tot 9 uur buitens huis mogen bevinden. Tholen, 28 December 1944. De Burgemeester voornoemd, C. van den Berge. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de personen, die zich destijds hebben laten registreeren op het Distributiekantoor, zich thans voor vestiging in de gemeente Tholen ten spoedigste kunnen melden ter gemeentesecretarie des voormiddags tusschen 9 en 12 u. Tholen, 28 December 1944. De Burgemeester voornoemd C. van den Berge. Vrijdag 22 December werd te Tholen opgericht een afdeeling van de „Gemeenschap Oud illegale Werkers Nederland". Het algemeen doel hiervan is de krachten der Oud illegale Werkers zoowel van hen die in lan delijk verband georganiseerd waren, als van hen, die in kleinere groepen of op zichzelf actief verzet pleegden te coördineeren voor den wederopbouw van ons land. Om voortwerkende in den geest van vertrouwen, verbon-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 1