MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Ie JAARGANG No. 5 15 DECEMBER 1944 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent Redactie: G. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen Uitgever: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen BERICHT. In opdracht van de Milit. Comm. v. d. Prov. Zeeland deel ik U mededat alle verschenen of nog te verschijnen artikelen, waaronder geen naam vermeld, van de redactie zelf zijn. ZUIVERING? We gaan weer terug naar een rechtstaat. Wat houdt dit in Ie. Dat iedereen niet klakkeloos wordt neergeschoten of opge hangen, zonder voor een bevoegd college terecht te hebben gestaan (dit was de Duitsche rechtstaat). 2e. Dat het bevoegd college vol doende bewijzen moet hebben om tot veroordeeling over te gaan. Wat houdt dit echter ook in Dat, om maar bij de politieke zuivering te blijven er bewijzen moeten zijn of komen om N.S.B.ers, enz. te kunnen berechten. En wat is er aan de hand Eilandbewoners praten er over, dat nog steeds elementen rond- loopen, die politiek schuldig zijn. Die bewoners hebben 4 jaar onder N.S.B.ers geleefd, hebben ze misschien wel vervloekt, in stilte ge dacht of openlijk gezegd„Je zult je daar en daarvoor moeten verantwoorden Nu is er gelegenheid om alle verzamelde bewijzen in te dienen en ze blijven thuis. Let wel: het gaat om recht. Geen persoon lijke veete's oprakelen, maar bewijzen omtrent onvaderlandsche gedragingen van de heulers met de vijand. Weet ook, dat hij, die de aanklacht of bewijzen indient er voor verantwoordelijk is. On gegronde aanklachten worden in een rechtstaat eveneens berecht. Pas daar dus voor op. Maar vaststaande feiten, ondervonden zoo mogelijk met getuigen, kunnen doorslaggevend zijn om een land- verradejr, die zonder die aanklachten vrij zou kunnen rondloopen, te arresteeren en te berechten. Die vaststaande feiten schriftelijk in dienen is onze groote plicht tegenover ons Vaderland in het alge meen, tegenover de gefusileerde gijzelaars, onze jongens in de concentratiekampen, de weggevoerden onder en nu vooral boven de groote rivieren in 't bijzonder, kortom voor de diepe ellende, waarin onze vijand (dus ook die er mee heulden) ons hebben gedompeld en nog dompelen. Geen wraak eischen wij, maar rechtvaardige berechting onherroepelijk. Werkt gij daar dan oók aan mee. JONGELUI. 4 jaar bezetting heeft velen van jullie moreel sterk gemaakt, heeft er echter ook moreel neergehaald. Tot die laatste groep een kort woord. De verleiding was sterk, de gelegenheid groot, voedsel, sigaretten, enz. gering. Door ouderen werd jullie misschien voor gehouden, dat je door zwarte handel te drijven, burgerlijke ver ordeningen te ontduiken, traag te werken ook ten bate van eigen landgenooten, saboteerde tegenover de Moffen. Was het toen afkeurenswaardig dat je genoemde praktijken uitoefende, nu zou het afgrijselijk zijn. Het komt nog voor, dat jongens, zelfs niet ouder dan 12 jaar 500 sigaretten, die ze ergens hebben gekocht of gekregen, zwart gaan verkoopen, dat ze loopen te slenteren, te bedelen bij de geallieerden. Dat is beschamend jongelui, dat zijn geen jongens van Jan de Witt. Dat moet veranderen. Te werken in verenigingsverband, zooals padvinderij e.d. is thans nog erg moeilijk, maar er is hier toch een bibliotheek. Zoek daar boeken uit over de Vaderlandsche geschiedenis, bestudeer Indië, daar zit heel wat meer in, dan sigaretten verkoopen en langs de straat slenteren. Pak aan. Gooi het laksche, minderwaardige van je af. Je komt er absoluut verkeerd mee uit, bewerkt je eigen onder gang. En is het ook niet beschaamd tegenover onze jongens aan de fronten, de z.g.n. „knokploegen", de jongens van de Prinses Irene Brigade, die 4 jaar ver van huis en haard waren, die laten zien, hoe diep jullie gezonken zijn, door gekregen sigaretten achter hun rug te verkoopen voor buitengewone prijzen Makkelijk kunnen jullie je er boven verheffen. Waar een wil is, is een weg. Het gaat er juist om, jullie moreel sterk te maken voor de opbouw van ons Vaderland, dus: Besteedt je duren tijd, van dagen en van nachten, terwijl je in je krachten, en onversleten slijt. KORTE PLECHTIGHEID. Zaterdag 9 December omstreeks 11 uur werd op de begraafplaats te Tholen een korte plechtigheid gehouden op het graf van den gesneuvelden Australischen piloot. Aanwezig waren o.a. Kapitein Thomas van Civil Affairs, met gevolg, Districts- en PI. Commandant Tholen, een eerewacht van N.B.S.leden belangstellende burgers en N.B.S.leden, die het van een of ander hadden vernomen, daar geen algemeene ruchtbaarheid was gegeven. Eerst sprak de Districtscommandant Mr. H. H. Schuller in 't Hollandsch, daarna in 't Engelsch ongeveer dezelfde hieronder volgende woorden „Als leden van de N.B.S. zijn wij hier gekomen om hulde te brengen aan wijlen sergeant-vlieger Parker. Deze postume huldiging heeft de bedoeling een teeken te zijn van onze waardeering en dank baarheid voor alles wat hij heeft gedaan om mede te werken aan het verheven doel, waarnaar de Geallieerde volkeren streven, n.l.: het winnen van deze 2e wereldoorlog en het opbouwen van een ordelijke Maatschappij daarna. Natuurlijk heeft de overledene ge weten, dat zijn medewerking hieraan, het verlies kon beteekenen van zijn leven, maar zonder eenige aarzeling bracht hij het grootste offer, dat een mensch in staat was te brengen en viel als slacht offer van zijn plicht. Wij beseffen dat zijn zelfopoffering ook was bedoeld voor de bevrijding van ons Vaderland en daarom over stelpt door een diep gevoel van bewondering en dankbaarheid leggen wij een krans op z'n graf met de eenvoudige welgemeende woorden: „Moge hij rusten in vrede." Moge God zijn nabestaanden troosten voor het ontzaglijk verlies, dat zij hebben geleden." Bij het leggen van de krans, bracht de eerewacht een eeresaluut aan de gevallene. Vervolgens sprak kapitein Thomas een woord van dank voor de warme belangstelling en het oprechte medeleven bij het sneuvelen van een lid der Geallieerde Strijdkrachten, bracht de gevallene nog een laatste groet, waarmee de korte plechtigheid, die niettemin bij velen ontroering verwekte, was afgeloopen. We laten niet na dank te zeggen aan dhr. Bijleveld, die bijzonder veel moeite heeft gedaan de bloemen te verzamelen en de leden van de N.B.S. en de gemeente-opzichter voor hun medewerking. Op Sinterklaasavond werd door de op St. Annaland gelegerde Engelschen een avond georganiseerd voor de schoolkinderen. De kinderen zongen Oranjelieden en het Engelsche volkslied. Glunde rend ontvingen ze de laatste jaren voor hen ongekende versnaperin gen en werden om 8 uur door de Engelschen zelf thuis gebracht. Our thanks British Friends. Men verzocht ons te willen meedeelen, dat de onderzoekingen aan het Consultatiebureau voor zuigelingen te dezer plaatse wegens kolennood, geen doorgang kunnen vinden. Hoewel dit de leiders ten zeerste spijt, kunnen zij hieraan ook niets veranderen. De Auto-Bevrachtingsdienst (A.B.D.) maakt bekend, dat, op last van Militair Gezag, alle niet-bruikbare accu's en autobatterijen ingeleverd dienen te worden. Voor Tholen bij Garage Duine. Voor St. Maartensdijk bij Garage J. Hage; voor andere plaatsen in het eiland bij de PI. Commandanten der N.B.S. Namens de A.B.D. De Ambtenaar belast met registratie automateriaal A. P. NOORLANDER. De PI. Commandant N.B.S. te Tholen wijst er nogmaals met nadruk op, dat verzoeken of klachten betreffende de NJ3.S., enz. niet bij hem thuis, maar op het Bureau Hoogstrart. moeten worden ingediend van 910.30 uur. Nederlanders, Helpt elkander. Rijksbureau van Textiel wil inzameling doen van textielgoederen ten bate van zwaargetroffen gemeenten. Inl. te bekomen bij den Burgemeester Uwer woonplaats. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat gedurende 3 maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de op heden vastgestelde verordening tot aanvulling der Algemeene Politieverordening. Tholen, 12-12-'44. De Rijksontvanger te Tholen maakt hierbij bekend, dat hij zijn normale werkzaamheden heeft hervat op zijn oude kantoor, nl. Villa Gizelina aan de Postweg. Betalingen voor de Directe Belastingen worden alleen aangenomen op Maandag, Dinsdag en Zaterdag, telkens van 9.30 tot 12 uur. Belastingschuldigen wordt in hun eigen belang aangeraden zoo spoedig mogelijk hun achterstallige schuld aan te zuiveren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 1