MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen REACTIE. Predikbeurten. Ie JAARGANG No. 4 8 DECEMBER 1944 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen Vier jaar verdrukking bracht spanning, laatste momenten enorme spanning Daarna kwam de bevrijding en de reactie. De zenuwen te zwaar op de proef gesteld om direct tot rust te komen. Vijanden waren niet meer actief in Tholen, wat er nog kwam was weerloos. In Oud-Vossemeer was er nog wel actie, maar dat was weer te gevaarlijk. Wat moesten die geprikkelde zenuwen nu zoeken om tot rust te komen? Het lag maar voor het grijpen: De Onder- grondsche. Die trad nu plotseling op de voorgrond. In het begin nog even zwijgen, want er was nog een situatie te Oud-Vossemeer, welke dezelfde Ondergrondsche probeerde op te knappen, waar toch nog wel een tikje moed voor noodig was. Maar zoodra dit achter de rug was, kwamen ze los: „Die O.D. dit en die O.D. dat. Daar wordt men teruggestuurd en ginds mag je niet over en allemaal door O.D. En wat moet die kwajongen in O.D. doen en wat doet dat clement er eigenlijk in." Zoo roddelde men op hoeken en kanten, in kapperszaken, enz. Men zocht en vond vanzelfsprekend. Er werd veel werk verricht door O.D.. massa s werk, alles moest in korten tijd gebeuren. Wie werkt maakt fouten. En het publiek zag enkel die fouten. Het zag, dat er niet altijd voorbeeldige personen werden aange nomen. Het zag. toen er een situatie op Oud-Vossemeer ontstond die wat verwarring bracht, dat er „jongetjes" met jachtgeweren liepen. Het zag enz. Wat ik heb gezien: (details mogen nog niet openbaar komen). Dat reeds maanden tevoren een kern aan het werk was, in nacht en ontij met doorloopend levensgevaar. Dat wapens werden opge zocht op de meest onmogelijke plaatsen, vanwege de inundatie. Dat jongens werden verborgen, radiotoestellen gehaald en weggebracht, persoonsbewijzen vervalscht, bonkaarten verstrekt, ausweizen nage maakt. En openlijk: dat er gevochten werd te Oud-Vossemeer. Dat diezelfde „jongetjes met dat jachtgeweer het huilen nader stond dan het lachen toen hun door D.C. en PI. C. het geweer werd afge nomen, daar zij geen verantwoording konden dragen voor die flinke maar te jeugdige personen." Dat er een patrouille van 8 man naar Oud-Vossemeer ging, toen volgens berichten 25 Duitschers waren overgekomen. Dat er verscheidene van die „zieners", die het nu zoo goed weten, toen in de kelder zaten. Dat mannen als Fran ken en Kooyman hun leven lieten voor hun land, en dus ook voor de „zieners" van hierboven. Dat van Gerven verwond, al die anderen verkleumd en doornat in de stellingen te Oud-Vossemeer bleven, om toch die eene pont neg te behouden, en de moffen van het eiland te houden, daarbij hetzelfde risico loopend als de drie ge noemde slachtoffers. Dat er personen werden aangenomen, omdat de toestand Vossemeer de kern opeischte en er niet genoeg ervaren O.D. leden overbleven om de burgerlijke zaken vlot te regelen. Dat ze nu al 5 weken wachtjes kloppen, gedurende meest regenachtige nachten, in burgerkleeren, op ongeschikt schoeisel. Dat burgers teruggestuurd worden zonder vergunning op last van Militair Gezag, waarvan de handhaving bij de N.B.S. (dus O D.) berust. Dat zag ik. We kunnen ons indenken, dat die overspannen zenuwen iets noo dig hebben om tot rust te komen. We stellen ons boven die afbre kende van eene kant bekijkende critiek. Maar we raden U toch even aan: Bekijkt het van alle kanten. Gooi het op een weegschaal en dan zal die ondanks de fouten zwaar doorslaan naar de goede kant. En hebt U te klagen. Komt dan naar het Bureau van D.C. of PI. Commandanten. Maar roddel niet op hoeken en kanten. We zijn bevrijd, niet om elkaar in 't haar te zitten, niet om „de zaak af te kammen," maar om in eendrachtige trouw de zuivering uit te voeren, de gegeven bevelen van Geallieerde zijde te handhaven en op te volgen, op te bouwen wat vernietigd werd. En dan willen de Ondergrondsche van vroeger, nu leden der N.B.S. geen baantjes jagers worden, niet de baas spelen over eigen burgers, maar, on danks dat velen nog ongeschoold zijn, de bevelen uitvoeren. We kunnen beter denken aan onze nog bezette landgenooten, die kreu nen onder het juk, dat met den dag in barbaarschheid toeneemt, daarvoor te bidden, te werken (door middel van ondersteuning Roede Kruis o£ anderszins! gezamenlijk hen straks van ons weinige nog iets aanbieden. AANPAKKEN en niet RODDELEN. De PI. Commandant N. B. S. te Tholen maakt, in op dracht van de Milit. autoriteiten, bekend, dat het een ieder ten strengste verboden is, eigendommen van de Geallieerde Strijdkrachten of deelen van neergekomen vliegtuigen op te nemen, te verplaatsen of mee te nemen. De PI. Ct. N. B. S. Tholen J. M. C. Elenbaas. Het Bureau PI. Commando Tholen is verplaatst van Stoofstraat 7 naar Hoogstraat 35. Zaterdag 2 December werd op de begraafplaats te Tholen de verongelukte Australische piloot teraardebe- steld. Door leden der N.B.S. is deze week ƒ160.ver zameld om wat bloemen op het graf te leggen. Dhr. Bij- levelt zal zorgen deze bloemen te koopen. Eind deze week of begin volgende week zal dan een korte plechtig heid op het graf plaats hebben. Voorloopige benoeming: A. J. Bierens te St. Annaland tot wnd. Burgemeester van St. Annaland. Voorloopige benoeming: F. M. Boogaard te St. Anna land tot wnd. Burgemeester van Stavenisse. Het Postwissel verkeer in en tusschen de plaatsen van bevrijd Nederland is met ingang van 1 December her steld. Op de strooken van de postwissels niet afkomstig van of bestemd voor Overheidsinstanties mogen uitslui tend naam en adres van den afzender, alsmede het be drag worden vermeld. Elke andere aanduiding is voor deze postwissels verboden. De opbrengst bus P.T.T.-kantoor voor het Roode Kruis tot 18 November bedraagt ƒ141.66. Zondag 10 December 1944. THOLEN. Ned. Herv. Gem.: vm. Ds. Batelaan; nm. Ds. van Oost, Doopsbediening. Geref. Kerk: vm. 10 uur en nm. 3 uur Ds. Swierts. Geref. Gem.: vm. 10 uur en nm. 2.30 uur Leesdienst. Vrije Geref. Gem.: vm. 10 uur en nm. 2.30 uur Ds. W. Baaij. ST. MAARTENSDIJK, vm. 10 uur Leesdienst, nm. 2.30 uur Ds. de Bres. ST. ANNALAND. vm. 10 uur Ds. de Bres, nm. 2.30 uur Leesdienst. Burgerlijke Stand, over November 1944. THOLEN. Geboren: Pieternella Cornelia, d. v. J. L. J. v. d. Berge en T. M. Coomans. Maria Kornelia, d. v. H. M. Bal en A. W. SleutelAnna Maria, d. v. J. H. Bal en A. M. v. d. StelDavid, z. v. C. van der Velde en T. van Dijke Marinus z. v. J. Jansen en R. C. PootJan Leendert. z. v. J. den Boer en E. J. Goud zwaard Hendrik Arie, z. v. P. Roggeband en M. Geluk Marinus David, z. v. L. Deurloo en J. S. IsthaPhilippus Petrus Johannes, z. v. M. Verduit en J. C. A. de Wit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 1