MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen EENDRACHTIGE TROUW. Verordening betreffende hout. Ie JAARGANG No. 2 24 NOVEMBER 1944 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent Redactie: G. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen Uitgever: Firma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen Daar is op 30 October van dit jaar een onstuimige trilling door ons gegaan bij het aanschouwen der eerste Canadeezen binnen onze veste. We beschouwden het als het daadwerkelijke symbool onzer bevrijding; het afgewentelde juk der dienstbaarheid van onze Oostelijke naburen. Toch wil dit geenszins zeggen, dat ons gansche Vaderland van dezen zwaren last is ontheven. Integen deel: men moet zich nog op een zwaren strijd voor bereiden, die zich niet alleen bepaalt tot de oorlog voerende machten, maar waarin ook het niet-combattante deel van ons volk op verschillende wijzen niet onbelang rijk zal worden betrokken, gelijk zoovelen in het reeds bevrijde gebied gevoelig getroffen zijn, ongeacht de ver woesting en vernieling van tal van maatschappelijke en cultureele werken. De herhaaldelijke betuiging van bescherming dier kostbare volkswaarden, waarvoor mede gestreden werd en waartoe, onder het verlokkend gefluit van den voge laar, tot deelname ook aan dien strijd, werd opgewekt, is weer eens te meer gebleken een waardeloos woord te zijn geweest. Inmiddels heeft de toenemende verdrukking velen in stil verzet te saam gebracht, maar helaas niet allen met eenzelfde doel voor oogen. Zal eensdeels, waarbij we een categorie van mal contenten, die alleen hierom naar den ouden toestand terug verlangen, om weer naar hartelust te kunnen „kankeren", buiten beschouwing laten, bij tal van recht geaarde Vaderlanders de terugkeer der Oranjes op den alouden troon het hoogtepunt der bevrijding zijn, ander deels wil men de gelegenheid te baat nemen om naar de macht te grijpen. Dit laatste zou strijdig zijn, strijdig aan het drievoudig snoer ,,God, Nederland en Oranje", strijdig aan ons volksbestaan Dat zij een legioen tegen over zich mogen vinden, die pal staan voor Oranje; een onoverwinnelijke borstwering vormend tot bescherming en behoud van dien roemruchten Stam. Maar dan ook allen, schouder aan schouder,, in eendrachtige trouw ons gegeven voor Oranje, opdat we Haar een Nederland kunnen aanbieden ,,van vreemde smetten vrij". Dat geve God. De Districtscommandant maakt bekend, dit in verband met verschillende vragen, dat enkel tot arrestatie of inter- neering kan worden overgegaan, wanneer schriftelijk, duidelijk onderteekende en gegronde beschuldigingen worden ingediend. De Districtscommandant maakt aan een ieder die leveranties aan de N.B.S. (O.D.) gedaan heeft, bekend, dat aan het einde van deze maand, rekeningen met bij- behoorende vorderingsbewijzen ingediend kunnen wor den op het Districtsbureau Hoogstraat 35 Tholen. ATTENTIE: Tijd dat men zich niet buitenshuis mag bevinden: Voor het geheele eiland van 19 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Lijsten van het Roode Kruis van diverse plaatsen, voor zoover ontvangen, liggen dagelijks ter inzage van 10.3012 uur, aan het loket P.T.T. kantoor te Tholen, alwaar ook een bus voor giften ten behoeve van het Roode Kruis is opgesteld. Het Hoofd van de Nederlandsche Binnenlandsche Strijdkrachten in het District Tholen, tevens tijdelijk Regeeringsvertegenwoordiger voor het eiland Tholen; in aanmerking nemende dat in verband met hunne politieke gezindheid verschillende personen hunne woonplaats hebben verlaten zonder opgave van eenig adres, dan wel in verband met de oorlogsomstandigheden ondanks bekendheid van hun adres onbereikbaar zijn, dan wel zich in verzekerde bewaring bevinden dat het van belang is dat van deze personen de rechten en be langen worden waargenomen en behartigd, mede omdat nader moet worden afgewacht of hunne zaken te zijner tijd al dan niet door den Staat zullen worden geconfisceerd, zoodat ook het staats belang vordert dat in deze eenige controle wordt toegepastver klaart, zoowel in het algemeen belang als ter waarneming van de belangen der hierboven bedoelde personen en van andere betrokken personen en lichamen dat alle zaken en rechten zoo roerende als onroerende welke de vorenbedoelde personen als eigenaar, bezitter, houder of onder welken anderen titel ook, dan wel zonder titel, hebben of onder zich hebben, door of namens hen zullen worden beheerd en geadmini streerd tot hieromtrent nader zal zijn beschikt van staatswege dat hij behoudens nadere aanwijzing dat beheer en die administratie opdraagt aan den Heer Teunis Dijkslag, koopman, wonende te Tholen, Doelweg 37, met last a. aan allen die het aangaat: om onverwijld na kennisneming dezer aan genoemde Heer Dijkslag schriftelijk opgave te doen van alles wat zij onder welken titel ook, dan wel zonder titel onder zich hebben van de in hoofde dezer bedoelde personen; en b. aan genoemde Heer Dijkslag om alle maatregelen te treffen teneinde tot eene behoorlijke registratie en administratie van alle hiervoor bedoelde zaken en rechten te geraken. Tholen-, 20 November 1944. Het Hoofd der Ned. Binn. Strijdkrachten in het District Tholen, tevens tijdelijk .Regeerings vertegenwoordiger voor het eiland Tholen, Mr. H. H. Schuller. De wnd. Directeur van het Rijksbureau voor H out, Kantoorhoudende te Eindhoven, Floralaan 174, daartoe benoemd door den Chef van den Staf Militair Gezag, Generaal Majoor Kruis, brengt ter algemeene kennis: 1. Alle verordeningen en bepalingen betreffende het artikel Hout blijven onveranderd van kracht. Onder Hout valt al hetgene wat onder de definitie van de Hout beschikking 1941, No. 1 valt dus b.v. hout op stam, geveld hout, stobben, stronken, brand hout al dan niet gezaagd naaldhout en loofhout, triplex, fineer, vezelplaten (boards) e.d. 2. Alle voorraden, onverschillig van welke soort of af metingen en waar ook liggende, zijn vanaf heden geblokkeerd mogen mitsdien ook niet worden ver plaatst, verhandeld of verwerkt resp. verzaagd zonder

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 1