MEDEDEELINGENBLAD yoor het Eiland Tholen Ie JAARGANGNo. 1 NOVEMBER 1944 Verschijnt iedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent RedactieG. Heijboer, Julianastraat 9, Tholen UitgeverFirma C. Dieleman, Oudelandschestraat, Tholen EILANDBEWONERS! Het doet ons genoegen U mee te kunnen deelen, dat, op verzoek van en in overleg met bevoegde autoriteiten, ons vergunning is verleend tot bovengenoem de uitgave. Momenteel moet dit nog zeer beperkt blijven tot de meest noodzakelijke bekendmakingen en berichten. We hopen hieraan zoo spoedig mogelijk uitbreiding te kunnen geven, zooals: uitvoeriger nieuws van de fronten, wetenswaardigheden in het algemeen en berichten voor ons eiland in het bijzonder. Voorloopig dient het blad te worden afgehaald iedere Vrijdag na 4 uur bij den Uitgever, waar U zich als abonné kunt laten inschrijven. Voor zoover de ruimte toelaat kunnen advertenties worden opgenomen. Zoo zullen wij trachten door middel van deze uitgave de herrijzenis van ons Vaderland en in 't bijzonder het herstel van ons eiland te bevorderen. Tholen, 14 November 1944. Firma C. DIELEMAN, Uitgever. G. HEIJBOER, Redacteur. Ter begeleiding. Bij de verschijning van dit blad een enkel woord ter begeleiding. Veel van hetgeen wij gekend hebben in de laatste jaren heeft opgehouden te bestaan en zal waar schijnlijk niet meer terugkeeren. Dit geldt ook voor verschillende dag-, week- en maandbladen. Allerwege verschijnen nu nieuwe bladen ter voorziening in de behoefte aan nieuws en mededeelingen, welke van be lang zijn ter kennis van het publiek te worden gebracht. Zoo wil ook dit blad trachten de bevolking van het eiland Tholen in zeer beknopten vorm het allernood zakelijkste mede te deelen. Zoodoende kan ook dit blad medewerken aan de groote zaak, waarvoor wij thans al onze krachten moeten inzetten, nl. de bevrijding van Nederland en de opbouw van ons Vaderland. Moge de redactie hierin ten volle slagen! De Regeeringsvertegenwoordiger voor het eiland Tholen, H. H. SCHULLER. Met diep leedwezen geven wij kennis van het sneuvelen van 2 onzer makkers C. FRANCKEN Bergen op Zoom en B. KOOYMAN - St. Annaland op 2 Nov. 1944, in de strijd bij Oud-Vossemeer Namens de N.B.S. Distr. Th. H. H. SCHULLER - D. C. Tholen, 15 November 1944 MOFFEN VERDRUKKING GEALLIEERDE BEVRIJDING. 27 Oct. '44: Spanning neemt steeds toe na die 4 lange jaren, waarvan ons eiland vooral het laatste jaar wist mee te praten, wat bezetting door Nazies betee- kende. Berichten en geruchten dien dag ontelbaar. Dan plotseling het bericht: „Tholen binnen 24 uur evacueeren Geallieerden nog 3 km. van Bergen op Zoom Brug gaat morgen de lucht in." Enkele uren later: „Tholen mag op eigen risico blijven." 2.30 uur werd een bidstond gehouden. Iedereen vroeg zich af. waar dit alles tenslotte op moest uitloopen. 28 October '44Bergen op Zoom bevrijd. Nog slechts 6 km. tusschen Moffenverdrukking en Geallieerde Bevrijdingdie 6 km. 29 Oct. '44Zwaar artillerievuur dien nacht op Halsteren en omgeving. Er werd heel weinig geslapen op ons eiland, terwijl de spanning schier van uur tot uur toenam. 30 Oct. '44: 2.45 uur klinken de misthoorns door Tholen, het teeken dat de vemielingszucht weer gevoed zou worden door het laten springen van onze brug Bevolking werd nog meer op de proef gesteld. Vele ruiten waren reeds uitgenomen, nog veel ramen en deuren werden geopend. Stilzwijgend wachtte men af binnen de huizen, verbitterd op de vijand, angstig om wat komen ging. Dicht bij de Brug bevonden zich een groepje mannen, tandenknarsend, tot het uiterste wachtend op het be paalde sein (hierover hopelijk later meer) dat echter niet kon komen. Woedend over het tevergeefs 2 lange nachten waken en toch nog te moeten toezien, dat de Brug de lucht in zou gaanLont werd uitgelegd nog 5 minuten.... 3.10 uur.... de knal en.... we wisten het....: Ons eiland was zelfs niet meer door een brug met het vasteland verbonden. Dan de reactie der be volking.... betrekkelijke opluchtingenorme stroom naar de Eendracht om te zien wat eens onze Brug was. 's Morgens omstreeks half elf enkele salvo's op Tholen kelders werden wederom opgezochtdan, de witte vlag op de toren; Met veel genoegen capituleerde Tholen onvoorwaardelijk voor haar bevrijders. 30 OCTOBER 1944 11 UUR. 3 Canadeezen aan de overkant.... Bootje werd uitgezet en een aantal personen, waarin o.a. Burgemeester H. H. Schuller, Districts Commandant der N.B.S. halen onze bevrijders in, die begeleid werden door M. Krijger lid der N.B.S. en Zaterdag uitgezonden met een bepaalde opdracht (ook hierover later meer). Enorme vreugde.... Geallieer den op Thoolsche bodem. Onmogelijk was het bijna de 3 Canadeezen die meerdere malen op ,,de plaat werden vastgelegd" naar hun bestemming te brengen. 4 jaar, 5 maanden, 14 dagen was het geleden dat de eerste Moffen ons eiland betraden. Al die tijd Moffenverdrukking nu 30-10-'44 GEALLIEER DE BEVRIJDING. Gode zij dank. Welcome Canadians!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1944 | | pagina 1