- 52 - Toen kwam de bemanning van de WR 86, te weten Simon Kooy, Jan Kooy en Klaas Stadig, een jongen uit Bruinisse tegen die hetWieringer schip herkende en hen vroeg of ze met hem naar Nieuwerkerk wilde varen om naar zijn verloofde te zoeken. Dirk Marees en Koos Roossien gin gen ook mee aan boord en op aanwijzing van de jongen voeren ze met de platbodem door het gat in de dijk de polder binnen naar Nieuwerkerk. Je zag niet meer waar je voer, er was water zover als het oog reikte. Ze zetten de boot vast aan een perenboom bij een boer op het erf. Met een klein bootje zijn twee bemanningsleden de mensen, die bang en moeilijk te overtuigen waren, gaan ophalen. Hoewel ze bij een kerk stonden, konden ze tot heel dichtbij varen. Er konden maar vier of vijf evacués tegelijk mee naar boord. De veer boot van Schiermonnikoog, met aan boord do minee Kuin, die getrouwd was met de Wieringse Trieneke de Haan, lag ook in Nieuwerkerk. De bemanning van de veerboot hielp de Wieringers met evacueren, omdat de kotter door het zakken de water snel terug moest. Er was een tijverschil van circa drie meter. Op de terugweg naar de wal hadden ze 68 evacués aan boord, in het ruim za ten 40 mensen op koffers en in het vooronder waren er 28. Tevens was er een kinderwagen met een baby aan boord. De vissers hadden veel verantwoording voor zo veel mensen, je moest deze onderneming toch tot een goed einde brengen. De mensen vertrouwden Hulpschepen bij Bruinisse Een indruk van de verwoesting door het water je en ze hadden al zo veel meegemaakt. Maar het werd voor schipper Simon Kooy nog heel moei lijk, want het schip liep door de lage waterstand vast en zou kunnen kapseizen. Dat zou vreselijk zijn voor de slachtoffers die net een ramp had den overleefd. Ze hadden het geluk dat het schip weer vlot kwam te liggen. Maar ze hadden wel een zwarte bladzijde van de ramp meegemaakt. De mensen aan boord zaten stil en praatten niet, alleen was er het verhaal van een postbode die vertelde dat hij veel dakpannen van zijn dak had geschopt in de hoop dat het dak dan misschien ging drijven. Nadat ze door het gat in de dijk weer terug waren gevaren, lag daar een kruiser van de marine. Er werd door een grote megafoon geroepen: Wieringersbreng die mensen hier maar aan boord." Maar ze wilden het nu niet meer uit handen geven, dit wilden ze zelf afma ken. In de haven van Wemeldinge op Zuid- Beveland stonden de burgemeester en poli tie hen al op te wach ten. Maar om daar te komen was nog een hele klus. Zo moesten de mensen over twee brede planken van wel twintig meter lang om hoog lopen. Een oude mevrouw werd op een stoel over de plank ge dragen en er was een moeder die haar kind je niet wilde afgeven. Uiteindelijk kon Dirk Marees zittend over de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 2 - 2009

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2009 | | pagina 4