Herdenking Watersnoodramp 1953 Historische achtergrondinformatie door Leo U... pagina 2 van 3 In de nacht van 1 op 2 Februari 1953 werd Scheveningen gewaarschuwd dat het op 137 m (een golflengte waarop normaal door het kuststation niet geluisterd wordt) werd aangeroepen door de "May Be", hetwelk een luxe jacht bleek te zijn, liggende in het Voornse kanaal, aan boord waarvan zich het amateurradiostation PAOXX bevond. In verband hiermee, werd aan het zendstation te Scheveningen verzocht, met spoed een zender beschikbaar te stellen op 137 m. Door de reservetelefoniezender voor deze golf in te richten, kon vanaf 3 uur ook op deze golflengte worden gezonden. Evacuatie Deze provisorisch ingerichte 137 m zender werd echter door het schip slechts matig ontvangen. Op 3 Februari 9.00 uur werd daarom met een met spoed vervaardigd ander kristal in de zender geplaatst en de zender opnieuw afgestemd, waarna de verbinding veel beter werd. Vanaf dit moment stond Scheveningen Radio permanent op 137 m in contact met de "May Be" en vele andere posten in het rampgebied, zoals: de "Jacob UK 141", het hospitaal kerkschip "De Hoop", de "Horizon", Oltem PAOZZ, het kabelschip "Poolster", de schepen "Van der Steng", "Willem I "Gusto", "Willem II "Crescendo", "Audacia", "Avontuur III- Sch 65", "Hendrik en Jan- 6-70", "Amazone", "Shipdock 9", "Poolster Ijm-11", "Donald Duck", "Vier Gebroeders-Go-2", Nederland-VI Kw- 37", "Verwachting Hd-7", "Vriendschap", de militaire post te Steenbergen, de politiepost te Vlaardingen, de radiostations "Middelburg" en "PAOSMK", enz. Vele van deze schepen waren normaal niet met radiotelefonie uitgerust, doch waren van een noodtelefonie installatie voorzien. Een stroom van berichten uit het noodgebied naar diverse officiële instanties zoals Ministerie van Binnenlandse Zaken, Regerings Voorlichtingsdienst, Radio Omroep, Bijzondere Radio Dienst, Provinciale Griffie Den Haag, Chef Staf te Vught, Onderzeedienst Rotterdam, enz. en omgekeerd werd op deze wijze overgebracht. In de loop van 6 februari was de evacuatie van de overstroomde gebieden vrijwel voltooid en gingen verschillende stations sluiten, mede in verband met het geleidelijk beschikbaar komen van andere verbindingen (mobilofoons enz.). Met de "May Be" werd afgesproken, dat Scheveningen Radio verder op de 137 m. onafgebroken geopend zou zijn van 8.00 uur tot 23.00 uur en 's-nachts ieder uur om xu 15, doch voor dringende gevallen de gehele nacht op 166 m. bereikbaar zou zijn. In de nacht van 6 op 7 Februari ging ook de "May Be" buiten dienst en droeg zijn taak over aan de "Jacob Uk 141waar een militaire commandopost aan boord was. Met dit station werd het contact gedurende de nachturen (23.00 - 8.00 uur) op dezelfde wijze onderhouden als met de "May Be". Om 8.35 uur op 7 Februari deelde de "Jacob" aan diverse schepen mede, dat hun diensten niet langer meer nodig waren onder dankzegging namens Z.K.H. Prins Bernhard, de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke file://C:\Documents and Settings\Ria\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.. 26-1-2009

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2009 | | pagina 2