'Een zondvloed? Welnee man, je bent gek!' ouwen Cees Arensman 56 jaar na dato over watersnoodramp 1953 in 'zijn' Stad aan 't Haringvliet TSpypp Vreselijke ramp met ingrijpende gevolgen 'orrrneisdiïlc Middel h arn ;3 Rotterdam Hellevoet Vlcc.'d Mo'lc. «vet S Stad aan 't Haringvliet. Weinigen zullen deze naam kennen. Cees Arensman uit Dirkshorn werd 71 jaar ge leden geboren in dit toen zo'n duizend zielen tellen de dorpje op het oostelijk deel van Goeree Overflak- kee. Hij maakte er de wa tersnoodramp van 1 februa ri 1953 mee, dit weekend dus precies 56 jaar geleden. door richard zut Arensman was vijftien jaar oud ten tijde van de ramp. Hij en al zijn familieleden overleefden het, maar verloren wel hun hele hebben en houwen. De familie Arensman verhuisde een jaar la ter in april '54 naar Dirkshorn waar zijn vader een kleine boer derij mocht overnemen. Voordat hij zijn ervaringen deelt, eerst nog wat feiten over de gevolgen van de historische ramp die zich voltrok in de vroe ge ochtend van 1 februari 1953. Een vreselijke ramp, die zich - zonder dat iemand daar enige notie van had - al aandiende op zaterdagavond 31 januari. Zwaarst getroffen De zwaarst getroffen gemeenten in het rampgebied waren Ou- werkerk (91 doden op 656 inwo ners), Nieuwerkerk (in Zeeland) met 288 doden op een inwoner tal van 1858 en Oude Tonge op Goeree Overflakkee, waar 305 doden te betreuren waren op een bevolking van 3088 zielen. Circa 72.000 inwoners uit het zuidwestelijke rampgebied moesten voor langere tijd wor den geëvacueerd. Er werden drieduizend woningen en drie honderd boerderijen verwoest en meer dan 40.000 woningen en 3000 boerderijen beschadigd. Bijna 200.000 hectare grond kwam onder water te staan. Ge schatte materiële schade: ruim anderhalf miljard gulden. Cees Arensman kan de slaap in hetzelfde huis als waar hij met vader en moeder, broer Jan en zus Nel in 1954 kwam wonen, nog altijd moeilijk vatten wan neer er een storm over de Kop Cees Arensman met boek over ramp: „Opeens brak de dijk bij Den Bommel door." foto hdcmedia/richard zut van Noord-Holland raast. „Dat is het enige dat ik eraan over ge houden heb. Al zal ik natuurlijk nooit vergeten wat ons toen is overkomen." De Arensmannen woonden nog maar pas in een nieuwbouw huis aan de Vrouwtjesweg in Stad aan 't Haringvliet. „Een dorp dat bestond uit een dijk met daarop én aan weerskanten huizen. Haaks op de dijk een weg, om laag de polder in richting nieuwe huisjes met elk een halve bunder land om te voorzien in eigen be kostiging." Springtij Het relaas van Cees Arensman: Zaterdag 31 januari 1953,20.00 uur: „Er staat een keiharde storm, het is volle maan én springtij, 's Middags bij hoog wa ter stond het water al twee meter hoger dan normaal. Ik ga met wat vrienden naar het dorp aan de dijk. Het is daar nog lang geen hoog water, maar het staat al 2,5 meter boven de rand van de ha ven. Het is het gesprek van de avond in de snacktent." 31 Januari, 21.30 uur: „Ik kom thuis met het verhaal over de hoge waterstand. Vader zegt: 'Niks aan de hand. Het water heeft wel meer hoog gestaan." 1 Februari, 02.00 uur: „We worden met veel kabaal gewekt door dé buurman. We moeten direct vluchten naar hoger gele gen gebieden. We brengen mijn moeder, en m'n jongere broertje en zusje naar een oom en tante die verderop hoog op de dijk De watersnoodramp van 1 fe bruari 1953 had directe en dik wijls ingrijpende gevolgen in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Polders liepen onder en dijken braken, veel mensen verdronken, huizen werden vernietigd. In totaal verloren 1835 men sen het leven. Op 1 en 2 februari 1953 ver dronken 1795 mensen. Nog eens 40 mensen overleden la ter, als gevolg van de ontbe ringen waaraan ze tijdens de ramp waren blootgesteld. Van de eerste 1795 slachtoffers vielen er 864 in Zeeland, 677 in Zuid-Holland en 247 in Noord-Brabant. In de rest van Nederland eiste de storm ze ven doden. wonen. Vader en ik gaan naar de haven. Het water slaat al over de buitendijk heen, het dorp in. Het blijft maar stijgen. Er staan wel tweehonderd man op de dijk. Sommigen worden bang. Er wordt gebekvecht: 'Een zond vloed? Welnee, je bent gek!" „Als door een wonder zakt het water een halve meter. Wordt tijd ook, want er ontstaat al een groot gat onder straat achter de dijk. Maar opeens komt het water van de andere kant. Namelijk vanuit de polder! Snel staan we óp de dijk een halve meter in het water. De dijk bij Den Bommel is door gebroken en daarna ook de dijk naar ons Stad. Binnen de kortste keren wordt de linkerkant van het dorp één watermassa van wel drie meter hoog!" Dijkdoorbraak „Niet alleen de polder is onder gelopen, maar een véél groter ge bied! Het wordt tijd om de fami lie op te zoeken. Als we het huis van mijn oom tot op honderd meter genaderd zijn, blijkt dat de dijk doorgebroken is. Een gat van vijfentwintig meter. We kun nen niet verder en moeten terug naar het dorp om een boot te re gelen. Die zijn allemaal in ge bruik om mensen van daken en zolders te redden." „Pas nadat iedereen naar dro gere delen is overgezet kunnen we per boot richting onze fami lie. Iedereen is ongedeerd. Alle inwoners van Stad aan 't Haring vliet hebben de ramp overleefd. Wij hebben geluk gehad. Helaas zijn amper vijf kilometer verder op in Oude en Nieuwe Tonge wel heel veel slachtoffers gevallen." Kaart met Goeree Overflakkee vlak na de ramp met rechtsonder Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2008 | | pagina 1