"uwettb!t «n dbn ,jssel Raadsvoorstel van de gemeente Nieuwerkerk 1 juni 1951. Schielands Hoge Zeedijk tussen Nieuwerkerk en Capelle aan den IJssel staat ook wel bekend als de Groenendijk. Dit gedeelte van Schielands Hoge Zeedijk staat in de beginjaren vijftig regehnatig in de kritsiche belangstelling van de plaatselijke pers. De Groenendijk is in tegenstelling tot het overige deel van Schielands Hoge Zeedijk onverhard. Het Gemeentebestuur van Nieuwerkerk aan den IJssel neemt naar aanleiding van een Raads besluit van april 1952 contact op met het hoogheem raadschap van Schieland om de verharding van de Groenendijk te bepleiten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verlenen hun goedkeuring aan de verharding van de Groe nendijk, maar dan blijkt dat deze dijk niet overal op de juiste hoogte is, hetgeen voor Schieland reden is om zich voorlopig tegen de verharding uit te spreken. Al met al blijft de Groenendijk op de bestaande hoogte en verandert er evenmin iets aan de kruin. De alarmfase was aangebroken. Vanuit het Ge- meenlandshuis werd aan de burgemeester Vogelaar doorgegeven dat Schieland de dijk mogelijk niet zou kunnen houden. De voorbereiding en eventuele evacuatie van de bevolking moest serieus worden overwogen. Burgemeester Vogelaar liet de grote klok luiden, Nieuwerkerk was in nood, het gebeier verwaaide in de gierende storm. Naarmate het water steeg bleek waar het eerst ge vaar van overlopen zou ontstaan: de Ketensedijk, de Groenendijk bij het gemaal van de polder Esse, Gansdrop en Blaardorp en op twee plaatsen bij de Snelle Sluis. No, X1So A°hVOO"i W van Onderwerp* Schielands ge Zeedijk. AAN 5 njeu werkerk tPn. T 1 1951 Girooiunmci. 71809 ele/oon 200. De in deze gemeente gelegen buurtschappen K'lein-Hitland en Ver-Hitland zijn reeds sedert jaren van het overige gedeelte der gemeente afgesloten. Vooral de laatste tijd gaan krachtige stemmen op om deze gehuchten, waar volgens persartikelen nog "Middeleeuwse toestanden heersen"te ontsluiten en gemakkelijker toegankelijk te maken. Ons streven is er dan ook op gericht om de Hitlanden betere toe gangswegen te verschaffen. In engere zin te zien bestaat de mogelijkheid een aansluiting te maken op de s-G-ravenweg door overname van de Ouderkerkselaan c.q,. de Klsasklinkerkade, welke beiden oarticulier bezit zi, Deze oplossing zal grote kosten met zich meebrengen en niet meer vormen dan een voorlopige oplossing, In breder verband gezien, hebben wij ons afgevraagd mogelijkheid aanwezig is om Schielands Hove .jk te bestraten vanaf Canen» - waar de -L.VJU Ag - verpand gezien, hebben wij ons afgev of de mogelijkheid aanwezig is om Schielands Hoge Zeedijk te bestraten vanaf Capelle a/d IJssel (het punt, waar de bestaande verharding ophoudt) tot aan Kortenoord. Deze methode heeft ons inziens, ofschoon zij hogere kosten mee zal brengen dan de vorengenoemdi eenvoudiger oplossing, de volgende voordelen: le. de Hitlanden worden uit hun isolement verlost? 2e. de gemeente Ouderkerk a/d IJssel krijgt een betere verbinding met Rotterdam? 3e. de gemeente Capelle a/d IJssel ziet hierdoor het nog onverharde gedeelte van de Zeedijk in haar gebied bestraat, waardoor het belang van de in die gemeente gelegen industrie wordt gediend (directe verbinding met Gouda) en bovendien het toeristen» verkeer wordt bevorderd? 4e. het Hoogheemraadschap Schieland verkrijgt een verharding op de dijk waardoor de mogelijkheid wordt geopend bij eventuele calamiteiten of defecten spoedig met zwaar materiaal waar herstellingen moeten

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2008 | | pagina 4