SCHOUWEN-DUIVELAND - Actueel! Nog altijd zit er een groot gat in de dijk bij het dorpje Serooskerke. Honderden meters breed is het. Het is de enige dijkbreuk in Zeeland die in 1953 niet gedicht kon worden. En daarna ook niet. De dijkenbouwers kunnen er nog geen baas over. In de maanden na de watersnoodramp is het gat door de werking van eb en vloed minstens 500 meter groot geworden. Als een zaag gaat het getij er telkens doorheen. De bodem schuurt ter plekke uit tot 30-40 meter diepte. Dat kunnen we niet dichten, zeggen de Nederlandse dijkenbouwers. Graat het niet zoals we gewend zijn, dan maar anders, denken ze. Aan de binnenkant zal rond het gat een ringdijk van een paar kilometer aangelegd worden. Zo wordt in augustus 1953 de zee buiten gesloten, hopelijk voor eeuwig en wordt het achterliggende Schouwse land weer teruggewonnen op de zee. Vanaf de ringdijk van de Schelphoek is het gat in de zeedijk nog goed te zien. Aan de zeezijde van de Schelphoek-ringdijk duwen twee sportvissers vanaf de trailerhelling hun bootje in het water. Even later tuffen ze, hopend op vis, het dijkgat van de Schelphoek uit. Ze realiseren zich de gevoeligheid niet. Ze zien de bres in de dijk als een natuurlijke havenuitgang, de poort naar hun visgrond. Voor de mensen achter de dijken is die gapende breuk nog altijd een pijnlijke herinnering aan 1953. Het gat werd nooit gedicht. Veel wonden ook niet. 'Zwaar beproefd, maar niet gebroken' is de tekst op een aangrijpend standbeeldje van een moeder met kind, dat bij de zuidelijke ingang van de Zuidhavenpoort in Zierikzee staat. De stad werd tijdens de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 zwaar getroffen. Vloedplanken voorkwamen voordien altijd dat het water naar de lagergelegen stadsdelen vloeide, als de haven weer eens overstroomde. Maar in 1953 was er geen houden aan. De zee viel de stad binnen als een dief in de nacht, alsof er geen planken waren. Vandaag de dag hangen er nog steeds vloedplanken, tegen een laag muurtje aan de overzijde van de witte ophaalburg. Plus een bordje met uitleg. 8

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2008 | | pagina 8