Dichtbij 9 Markeren van zeespiegel zou schrik aanjagen en haard in 1953 De watersnoodramp van 1953 'Muziek op schoot' voor kinderen in Papendrecht RIBIZ^ AD www.AD.nl Geschiedenis DONDERDAG 31 JANUARI 2008 DS ik bang7 In 19S3 liep ook de Rijksstraatweg naar de Moerdijkbrug onder water. Inzet: Rie van der Ende. FOTO'S ANP/ RICHARD VAN HOEK De watersnood die 55 jaar geleden in de nacht van 31 januari op 1 februari een ravage aanrichtte op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden en in delen van West-Bra bant, wordt elk jaar herdacht. Herdenkingsbijeenkomsten en tentoonstellingen zijn op tal van plaatsen in het getroffen gebied. Het water overstroomde ruim 200.000 hectare vruchtbaar land en vernielde 45 procent van de in totaal 1100 kilometer zeewering langs de Zeeuwse en Zuid-Holland se eilanden. Er vielen 1835 slachtof fers. Ruim 100.000 mensen wer den geëvacueerd, 47.000 huizen, scholen en kerken werden ver woest of zwaar beschadigd. De schade bedroeg ruim 500 miljoen euro. De Dordtse journalist Ba rend Mensen (overleden in 1986), destijds redactiechef van het Dordts Dagblad en correspondent van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) meldde het eerste bericht over de ramp die zich die nacht voltrok. De noodklokken luidden en de sirenes loeiden in Dordrecht en wijde omgeving, maar de redactie van het ANP in Den Haag reageer de terughoudend. Toen het eerste bericht om 4.22 uur op de telex verscheen, vochten in het rampge bied al duizenden mensen voor hun leven. In Dordrecht kwamen twee mensen om. De Wieldrechtse Zeedijk hield het. Een dijkdoor braakbij 's-Gravendeel, waar 37 mensen verdronken, heeft Dor drecht waarschij nlijk voor erger behoed. Het zuidoosten van de Hoeksche Waard werd zwaar getroffen. In Numansdorp, buurt schap Schuring, verdronken 56 mensen, in Strijen 40. In Heinen- oord en in Papendrecht kwamen twee mensen om, in Sliedrecht verdronken zeven mensen, even als in Molenaarsgraaf. De meeste slachtoffers vielen op Goeree-Overflakkee en in Zeeland. In Oude Tonge verdronken 305 mensen, in Nieuwerkerk 288. Ook in West-Brabant werden sommige plaatsen zwaar getroffen, zoals Heiningen (76 slachtoffers) en Halsteren (68). DRECHTSTREEK Een streep op elke lantaarnpaal die het zeeniveau aangeeft, zou stedelin gen bewuster maken van overstro mingsgevaar, zegt dijkgraaf Jan Ge luk. Toch wil de hoogste baas van wa terschap Hollandse Delta niet met een pot verf door de Rijnmond trek ken. „Op Schiphol is ooit aangegeven dat de luchthaven zo'n vier meter on der de zeespiegel lag. Die aandui ding is al snel verdwenen, want toe risten schrokken zich rot." De dijkgraaf wil de bekendheid van zijn waterschap in de aanloop van de waterschapsverkiezingen dit jaar graag vergroten, maar geen 'angst creëren'. „We zullen netjes duidelijk moeten maken dat droge voeten in Nederland geen vanzelf sprekendheid is, net als de zuivering van rioolwater." Waar de watersnoodramp van 1953 op de eilanden ten zuiden van Rotterdam nog vers in het geheugen ligt en de inwoners in het centrum van Dordrecht ook nog wel bekend zijn met wassend water, lijkt in Rot terdam zich nauwelijks iemand drukte maken om overstromingsge vaar, merkt de dijkgraaf. „Vooral veel nieuwe Nederlanders weten niet beter dan dat zij hier volstrekt veilig zijn. Een organisatie als het waterschap staat heel erg ver van ze af." Hoe de bekendheid van het water schap 'netjes' te vergroten, weet hij nog niet precies. Wel is er vlak voor de waterschapsverkiezingen in no vember, waarbij een nieuw bestuur voor dit overheidsorgaan wordt ge kozen, een grote, landelijke rampen oefening gepland. Daarbij zalNeder- land ook zogenaamd overstromen. Volgens Geluk is die oefening 'toe val'. PAPENDRECHT. De Muziekschool in Papendrecht be gint volgende maand weer met het project 'Muziek op schoot'. Het is de bedoeling dat jonge kinderen via het project in contact komen met het publiek. De cursus is volgens de organisa tie 'een bonte verzameling van mu ziek- en spelactiviteiten'. Het is de bedoeling dat de deelnemertjes aan de cursus gaan zingen, spelen, dan sen, luisteren en zelf instrumenten ter hand nemen. Muziek, zo stelt de muziekschool Papendrecht, stimuleert de ontwik keling van een kind. Het zingen van liedjes draagt bij aan de taal- en spraakontwikkeling, bewegen op muziek draagt weer bij aan de moto rische ontwikkeling van jonge kin deren. Ook het samenzijn met leeftijdge nootjes is een belangrijk deel van de cursus. Op die manier wordt de so ciale en emotionele ontwikkeling ge stimuleerd. De cursus begint volgende maand en kinderen kunnen zich nog aan melden om deel te nemen. De cur susdag op de Papendrechtse muziek school is op de woensdagochtend. Overigens zijn de liedjes die op de cursus worden gebruikt 'eeuwen oude traditionele liedjes'. Die zijn 'van ouder op kind overgedragen en hebben de tijd overleefd'. Dat bete kent dat er op die manier ook nog een 'cultuuroverdracht' plaatsvindt. De cursus wordt gehouden in het zalencomplex De Palm aan de Van der Palmstraat in Papendrecht. Voor meer informatie, telefoonnum mer: 06-40959438. Register beroepsbeoefenaren individuele gezondheidszorg Registratie en Informatie Beroepsbeoefenaren in de Zorg Op grond van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg (Wet BIG) registreert het BIG-register artsen, tandartsen, apothekers, fysiotherapeuten, verloskundigen, psychotherapeuten, gezondheidszorg psychologen en verpleegkundigen. Alleen wie in het register is inge schreven, heeft het recht de door de wet beschermde titel te voeren. De gegevens uit het register zijn beperkt openbaar. Zo kan men vragen of een beroepsbeoefenaar met recht de titel voert en of er sprake is van een bevoegdheidsbeperking. Publicatie van de onderstaande bevoegdheidsbeperking vindt plaats op grond van het bepaalde in artikel 11, eerste lid, onder b, van de Wet BIG (Staatsblad 655, 1993) ern artikel 5 van het Registratiebesluit BIG (Staatsblad 558, 1995). Voorwaardelijke schorsing De inschrijving van de heer J.P. Griffioen te Gorinchem in het register van artsen onder inschrijfnummer 79040704101 is voorwaardelijk geschorst voor vier maanden gedurende een proeftijd van een jaar en 46 weken. De proeftijd is ingegaan op 16 januari 2008. De voorwaarde houdt geen beperking in van de bevoegdheid om het beroep uit te oefenen. Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met de heer mr. J.J. Luiten via telefoonnummer 070 - 340 65 92 ofj.luiten@minvws.nl.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2008 | | pagina 2