8 Dichtbij slapen WATERSNOOD Dubbeldamse Rie van der Ende verloor huisl Bij aanschaf Pullman boxspring combinatie Herdenking watersnoodramp met bijeenkomst, tentoonstelling en lezing Noordzee leunde' tegen de kust wvm.AD.nl AD m De dijk was op drie, vier plaatsen weg. Ontstaan Textiel pakket cadeau t.w.v. 495,-* Watersnood MATRASSEN OP MAAT bij ROBERTS 2 dagen levertijd DS DONDERDAG 31 JANUARI 2008 'Als het hoogwater werd, was JANROBBEMOND DORDRECHT Precies 55 jaar geleden, in de stormnacht van 31 januari op 1 februari 1953, braken de dij ken en werd een deel van ons land overspoeld door het water, met dramatische gevolgen. De Dubbel damse Rie van der Ende blikt terug op de ramp. Op de tafel ligt een klein album met foto's van de watersnood die op 1 fe bruari 1953 haar huis en heel haar hebben en houden van de aardbo dem heeft weggevaagd. Bij de foto's zijn opmerkingen geschreven zoals 'Troosteloos', 'Eén watermassa', 'Wat een rommel', 'De resten' en 'Coraan 't vissen'. „Niet naar vis, maar naar onze spullen," vertelt Rie van der Ende (89) in haar appartement in De Gra- venhorst aan de Vijverlaan in Dub beldam. „Wij waren alles kwijt en liepen eigenlijk altijd te zoeken naar wat verloren was gegaan." Zij woon de samen met haar man Cor en hun dochtertje van 8 in een arbeiders huisje achter de boerderij in de Nieu we Beerpolder bij de buurtschap Willemsdorp, als het ware aan de voet van de Moerdijkbrug. De boer bij wie haar man werkte, klopte middenin de nacht van 31 ja nuari op 1 februari aan en zei tegen de Van der Endes: „Je moet hier weg. Het water komt hoog." Rie van der Ende: „Mijn man moest helpen met het plaatsen van planken. En wij trok ken in bij de boer en zijn gezin. De boerderij stond hoger, op een terp. Wij wisten dat het hoogwater was, maar we dachten dat het wel weer zou zak ken. Er was dijkbewa king, want er stond heel de dag al een storm, maar wij konden niet voorzien hoe erg het zou worden. Het was afschuwelijk, wij werden uit ons huis gehaald en waren de an dere dag alles kwijt." Het korteter- mijngeheugen van Rie van der Ende is niet meer je van het, maar de ver schrikkingen van de ramp komen weer heel dichtbij als zij haar ver haal vertelt. „Wij hadden laarzen aan gedaan en we hadden onze pa pieren in een tasje gedaan, 's Mor- De watersnoodramp van 1953 ont stond door een noodlottige samen loop van omstandigheden: - Boven de Noordzee woedde een storm met orkaankracht. - Langs de Schotse kust werden wind snelheden gemeten van 35 tot 50 meter per seconde. - Die storm met orkaankracht stuwde het water op in de trechter die wordt gevormd door de kusten van België, noord Frankrijk en zuidoost Engeland. - Het nauw van Calais dat het gat vormt van die trechter, kon het water niet meer verwerken. - De bodem van de Noordzee wordt ondieper naar het zuiden. De zee kwam als het ware scheef te liggen en 'leunde' tegen de kust van zuidwest Nederland, waar vervallen en verwaar loosde waterkeringen niet bestand bleken tegen het natuurgeweld. gens vroeg stond mijn man naar ons huisje te kijken. Toen riep hij me en zei: 'Rie, kom eens kijken, er zit een gat in de muur.' Toen ik bij hem kwam, was het huis weggespoeld. Je vraagt je dan af waar dat allemaal blijft. Op de Tweede Tol zijn spullen van ons gevonden." Rie van der Ende had geen idee dat de watersnood haar zo hard zou treffen. Ze beseft dat ze nog geluk heeft gehad dat ze geen geliefden heeft verloren. „Ik ben niemand kwijtgeraakt. Maar ik had zo de zenu wen dat ik verder ner gens erg in had. Ik kon wat er was gebeurd niet goed verwerken. Je moet zoiets een keer afreageren. Dat viel niet mee. Ik had na enkele maanden helemaal geen fut meer en ik had nergens zin in. Achteraf was ik in een soort shock geraakt. Ik ben die zomer, in 1953, zes weken in een rusthuis geweest in de buurt van Breda. Ik weet niet meer waar precies." Het fotoalbum kreeg zij van de boer ter gelegenheid van haar 12,5 jarig huwelijksfeest. Er staat een idyllische foto in van het huisje dat is verdwenen. Ook staat niet geldig op lopende aanbiedingen newtonweg 18 4207 hk gorinchem i telefoon (0183) 61 99 11 topmerken in slaapcomfort Poliform Hülsta Auping VI spring Tempur Pullman Sand Swissflex Fischbacher Gant er een foto in van het houten nood- huisje waarin de Van der Endes drie jaar hebben gewoond en van het nieuwe arbeidershuis dat bij de boerderij werd gebouwd. „Wij heb ben daar 33 jaar gewoond en ge werkt. Dat nieuwe huis was wel een verwennerij. Daar zat een douche in. Tot die tijd wasten wij ons in een teil. Hetwasookruimen we hadden altijd logés." Op één foto staat een ta fel verlaten op een stukje dijk. Bij de foto staat: 'De tafel houdt de wacht'. Het gezicht van Rie van der Ende versombert: „Sommigen geloven niet hoe erg het was." Ten zuiden van de Wieldrechtse Zeedijk stond alles onder water. „De dijk was op drie, vier plaatsen weg. Er zijn meer huizen weggespoeld, ook bij de Straatweg. Daar woonde iemand die de Kil in de gaten moest houden. Zijn vrouw kwam ook van Dubbel dam, die kende ik." Rie van der Ende heeft jaren no dig gehad voordat zij over haar angst heen was. „Als het hoogwater werd, was ik bang. Dat was in 1953 al weer na enkele dagen. Ook het jaar daarop was het weer gevaarlijk en aan het begin van de jaren 60. Als het stormde had ik het niet meer, want dan kwam het water nog ho ger. Water is zo sterk, dat sleurt je mee, daar kun je niet tegenin zwem men." In de buurtschap Schuring (Nu- mansdorp) is op vrijdagavond 1 februari om zeven uur een korte herdenking bij het monument aan de Korte Boomweg. Daarna is er een samenzijn op de begraafplaats aan de Hallinxweg, waar de ge- denktegels liggen met de namen van de 56 slachtoffers van de ramp. In het Strijense museum 'Het Land van Strijen' aan de Kerkstraat wordt van 2 februari tot en met 29 maart een expositie gehouden over de watersnood. Met een groot aantal panelen, waarop honderden foto's te zien zijn, worden de gevol gen van de ramp voor de inwoners van Strijen en omgeving in beeld gebracht. De expositie heeft als titel 'Strijen, dorp in het water'. De expositie wordt zaterdag om 10.30 uur geopend. De openingstij den van het museum zijn: vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs vanaf 17 jaar is €1,20. "Watersnood in Papendrecht' heet de lezing die op dinsdagavond 5 februari om acht uur wordt gege ven door de Stichting Dorpsbehoud Papendrecht. Dit gebeurt in de bibliotheek waar ook een kleine foto-expositie is te zien. Toegang twee euro (1,50 voor leden). Bijvoorbeeld: Wiegmatrasjes, bootmatrassen en caravanmatrassen In elke vorm en maat Vakkundig gemaakt in eigen atelier Voorstraat 230 Dordrecht Telefoon (078) 6133228 www.robertsmatrassen.nl

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2008 | | pagina 1