Herinneringen ophalen aan internaat Maria-Oord Hansweert pagina 1 van 2 http://www.schuttevaer.nl/Berichten/9903/mariaoord.htm 11-7-2005 Herinneringen ophalen aan internaat Maria-Oord Hansweert BERGEN OP ZOOM(28 maart) - Het kostgeld bedroeg ooit 400 gulden per jaar, meldt een prospectus van het Internaat voor R.K. Schipperskinderen (voor jongens en meisjes) 'met continu-onderwijs' Maria-Oord te Hansweert. Kom daar nu nog maar eens om. Voor dat continu-onderwijs, bijles in onder meer Frans na de reguliere schooltijd, moest een extra toelage van drie kwartjes per week worden neergeteld. 'Waarom die bijlessen? Nou, schipperskinderen waren toen immers achterlijk', zegt Nelly den Boer met een licht sarcastische on dertoon. Zij was zaterdag een van de 107 oud-bewoners en oud- leerlingen, die in motel De Wouwse Tol nabij Bergen op Zoom een reünie van Maria-Oord bezochten. De derde reünie sinds het internaat vlakbij de sluis van Hansweert tijdens de Watersnood van 1953 wegspoelde. De vorige keer, tien jaar geleden, waren er door onbekendheid van het evenement maar een handjevol mensen. De initiatiefneemster van deze keer, Corry Kindt uitTerneuzen, heeft meer op de trom geroffeld. Zodoende zat zaterdag de zaal bomvol; er waren ook een stuk of zestig echtgenoten en echtgenotes meegekomen. Voor sommigen was het 46 jaar of langer geleden, dat ze elkaar voor het laatst zagen. Lang niet alle schipperskinderen van toen zijn gaan varen. Ze kwamen elkaar dus ook nooit meer op het water tegen. Met genegenheid Er wordt met genegenheid over de vroegere kostschool gepraat. 'Ik kan het ook niet helpen, maar ik heb er een heerlijke tijd gehad', zegt een van hen. 'Tegenwoordig schijn je aan je internaatstijd trauma's overgehouden te moeten hebben vanwege de rottigheid die daar moet zijn geweest. Maar in Hansweert was dat dus niet zo. In Maria-Oord en op school was het gewoon fijn, sorry hoor.' De bijval is ruim. 'Natuurlijk was je liever bij je ouders aan boord, maar dat kon nou eenmaal niet', zegt Nelly den Boer bijvoorbeeld. Zij was van de lichting 1946-'49 en noemt haar tijd in het internaat leuk. 'Ook de school was leuk. Tot 1949 gingen alle kinderen in Hansweert op de dorpsschool, naderhand alleen nog die hoogste klassen. De drie laagste klassen kregen les in de school bij de villa, het gebouw aan de andere kant van de sluis waar het internaat in die tijd naartoe verhuisde.' Het eerste internaat was gevestigd in een honderd jaar oude werkkeet uit de tijd van het graven van het Kanaal door Zuid-Beveland en in een eveneens oud, groot huis daar vlak naast. 'Zo lek als een mandje was het daar overal', vertelt Anny Biemans, die bij een van de eerste lichtingen hoorde. 'Als het regende, moesten we overal potten en pannen zetten.' Corry Kindt herinnert zich ook nog goed dat er in het eerste internaat geen verwarming was, amper een kachel. 'In de winter lag er een ijslaagje op je waskom en kregen we een hete bedsteen mee om ons onder de dekens warm te houden.' Negentig Zuster Alice Notermans, die vanaf het begin in 1938 op enige tussenpozen na alle jaren in Hansweert werkte, meestentijds als moeder-overste, zegt ronduit dat die eerste onderkomens zulke bouwvallen waren, dat het onverantwoord was er kinderen te huisvesten. Zuster Alice is negentig jaar, maar weet dat heel goed te verbergen. Alweer jaren in het moederhuis van de orde van de Dochters van Onze Lieve Vrouwe van het Hart verblijvend, aarzelde ze even om naar de reünie te gaan. 'Ik dacht: wat zullen de mensen er wel niet van vinden als ik, zo'n oud mens, zou komen. Maar ik wilde toch nog wel heel graag voor het laatst al m'n kinderen nog eens zien.' Van dat besluit had ze zaterdagmiddag geen seconde spijt. De oud-overste werd op handen gedragen. 'Ja, vroeger ook al', zegt een stevige zestiger. 'Al was ze zuster-overste, ze was niet streng. Van zuster Alice mocht nog wel eens wat.' Het reglement bepaalde bijvoorbeeld, dat de kinderen eens per maand bezoek mochten hebben van hun ouders en dat ze, als ze door de ouders werden gehaald, één nacht aan boord mochten blijven, 'doch alleen bij de ouders.' Ook bezoek na achten 's avonds was niet toegestaan. 'Al was het middernacht', zegt de oud-overste nu, 'de deur ging open voor ouders. Natuurlijk zeg, die kinderen moesten toch al zoveel contact met thuis missen. Of kwam een oom of tante ze halen, dan mochten ze van mij ook mee. En kwam er eentje overdag opgetogen roepen: "Zuster, zuster, m'n vader ligt in de sluis", dan liet ik ze ook gaan. Het zou toch wel zeer hardvochtig zijn geweest om dan nee te zeggen.' Vreselijk verdriet Zuster Alice weet nog goed hoe het allemaal begon. Haar orde vatte het plan op om een

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 1