V.O.O.V. de Vereniging van Onderofficieren en oud-Onderofficieren van het Wap... pagina 9 van 10 http://www.voov.nl/html/bodyjwater53.htm 10-7-2005 Radioteams gingen met hulpdetachementen mee of kregen opdracht zich ergens met hun apparatuur te melden. Waar de plaatsen niet bereikbaar waren over de weg of het water werd het personeel met apparatuur per helikopter ingevlogen. Belangrijke lange afstandsverbindingen kwamen tot stand tussen Den Haag, Vught (3 MA), Rotterdam, Steenbergen, Zierikzee, Dordrecht, Bergen op Zoom, Stavenisse, enzovoort. In diverse plaatsen in het rampgebied organiseerden de daar aanwezige verbindingsofficieren weer lokale radionetten. Behalve teams met apparatuur werden ook separaat telegrafisten naar bepaalde plaatsen gezonden om apparatuur te bedienen of taken over te nemen. Er kwam een nauwe samenwerking tot stand met de Bijzondere Radiodienst van de PTT, het radioamateurnet noodnet en de in het gebied opererende (buitenlandse) eenheden. Dat was mede nodig om de interferentie te beteugelen die ontstond door de onderlinge beïnvloeding van de radioverbindingen. Radioset Collins TSC-12 DE BIJDRAGE VAN LUITENANT P.J. KOENE De le luitenant P.J. Koene (infanterie) maakte deel uit van de sectie G2 van HKGS. Het werk van de zogenaamde "calamiteitenstaf", waar ook Koene deel van uitmaakte, werd in de loop van de zondag overgedragen aan NTB. Op de maandag bleek dat er erg weinig betrouwbare informatie beschikbaar was over de toestand op Schouwen en Noord-Beveland. Koene kreeg toestemming om daar zelf op verkenning te gaan en via de radio verslag te doen van zijn bevindingen. Verbindingssteun kreeg hij van de SROV in de vorm van een radioteam bestaande uit luitenant Van Oosten en de sergeanten Drijver en Bakker. Het team nam een radiowagen met een Collins TSC-12 radioset, een losse Collins- set en een aggregaat mee. Sergeant Drijver richtte met het voertuig een radiopost in op het terrein van de Onderzeedienst in Rotterdam en organiseerde een telefoonverbinding met Den Haag. Luitenant Koene stapte met Van Oosten en Bakker te 15.30 uur aan boord van de lichter A978 die hen naar Zierikzee moest brengen. 's Avonds rond tien uur liep de boot vast op een zandbank bij Dintelsas en kon pas 's morgens bij hoog water 08.00 uur haar tocht voortzetten. Na aankomst in Zierikzee richtten Van Oosten en Bakker een radiopost in met de Collins en het aggregaat op de zolder van het gemeentehuis. Op verzoek van Koene kwam daar ook een mobilofoonsysteem van de politie te staan. Koene ging vervolgens op verkenning; te voet, met de lichter, een rubberboot of de politieboot RP 75. Door onderweg droppingveldjes te markeren maakte hij directe hulpverlening uit de lucht mogelijk. Koene vestigde zelf zijn commandopost in de pastorie van dominee Van Dale in Colijnsplaat op Noord- Beveland. Hij gebruikte daar ook een mobilofoon van de politie waarmee, via Middelburg, contact met luitenant Van Oosten mogelijk was. Omdat de elektriciteit was uitgevallen haalde Koene accu's uit landbouwtractoren die in het ondergelopen gebied stonden. Met gedropte aanvullende apparatuur wist hij de geïnstalleerde mobilofoonsystemen aan de praat te krijgen en te houden. Gestaag breidde het net zich uit door toevoeging van mobilofoonposten en met door militairen bezette radio's (zie afb 5). Koene keerde 9 februari in Den Haag terug. In genoemde periode heeft Van Oosten ongeveer 500 berichten verzonden ondertekend met Koene. Die ondertekening hield in dat de berichten geëvalueerd waren en onmiddellijk werden doorgezonden naar belanghebbende staffunctionarissen. AFBOUWEN VAN DE MILITAIRE BIJSTAND Niet ingezette parate eenheden kregen met ingang van zaterdag 7 februari negen uur opdracht de opleidingseenheden successievelijk af te lossen. Dat gold dus ook voor het personeel van het le en 2e RVbdT. De opleidingen moesten worden hervat en op "menskundige" wijze de discipline weer op

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 9