V.O.O.V. de Vereniging van Onderofficieren en oud-Onderofficieren van het Wap... pagina 6 van 10 http://www.voov.nl/html/body_water53.htm 10-7-2005 gingen ook 10 radiotoestellen SCR-300 en WS-31 mee. Een Collins TCS-12 radio was bestemd voor het maken van verbinding met Utrecht. De reis verliep niet voorspoedig. Pas om 15.40 uur stak de ploeg, zonder voertuigen, vanuit Rotterdam met een boot over naar Middelharnis. Tijdens het verblijf op het eiland voor dijkbewaking en -herstel bleek dat het detachement niet uitgerust was voor een langer verblijf. Veel verzoeken over de radio, later de telefoon, voor steun volgden. Radio's werkten niet, frequenties en roepnamen van andere stations waren soms onbekend, aggregaten gingen kapot en monteurs waren niet aanwezig, er was tekort aan drinkwater, opscheplepels, hooikisten en medicamenten, enzovoort. Ook was er een tekort aan vervangende kleding voor de ongeveer 25 man die bezig waren met het ruimen van kadavers. Verder bleek er dringend behoefte te bestaan aan een "goede sergeant majoor instructeur" en een "foerier met bruikleenlijsten". Utrecht trachtte alle verzoeken zo snel mogelijk te honoreren. Het transport van het gevraagde leverde dikwijls de meeste problemen op. Op 7 februari keerde majoor Vader met 186 man van zijn detachement terug in Utrecht op de 8e 's middags gevolgd door nog eens 100 man onder commando van kapitein Dammers. Er hadden zich, op enkele lichte verwondingen na, geen persoonlijke ongelukken voorgedaan gedurende de inzet. De kadaverruimers werden na terugkeer nog eens extra medisch onderzocht. Majoor Vader stelde luitenant Ruygrok, die ook tot het detachement behoorde, al spoedig ter beschikking aan de sectorcommandant te Dirksland. Zijn taak omvatte het coördineren en initiëren van verbindingen op het eiland. Hij slaagde er al spoedig in geïsoleerde dorpjes, zoals Oude Tonge, Ooltgensplaat en Ouddorp in radionetten op te doen nemen zodat ook hier meer doelgerichte hulp mogelijk werd. DE BIJDRAGE VAN SOLDAAT1 PILLE Zondag 1 februari 1953 hoorde Jan Pille, thans aoo b.d., te 11.30 uur thuis in Rotterdam de oproep om zich bij zijn onderdeel te melden. Hij ging zo snel mogelijk, militairen konden gratis met de trein reizen, via Den Haag naar Utrecht waar hij om ongeveer halfvijf arriveerde. Pille was dienstplichtig soldaat I in opleiding bij de Kader Compagnie Verbindingen (KCV) op de Knoopkazerne. Na aankomst kreeg hij opdracht om onmiddellijk zijn spullen te pakken en, met soldaat I Herman van de Ende, een radio WS-31 met toebehoren op te halen. Samen met luitenant Huygens, pelotonscommandant bij de monteurs, reden ze diezelfde avond nog in een Willy jeep naar Ouderkerk aan de IJssel. Hij meldde zich daar op het gemeentehuis waar kapitein Van Tiel inmiddels een commandopost had ingericht. In een "Heavy Utility Wireless" (HUW), een 3/4 ton radiowagen opgesteld in het dorp, bevond zich het netcontrolestation van een bestaand radionet. Van de Ende ging naar dit voertuig en Pille bleef achter op het gemeentehuis met de WS-31. Het was zijn taak om bij de HUW binnenkomende berichten, die van het voertuig naar hem werden doorgezonden op de WS-31, door te geven aan personeel van de gemeente. Op een bepaald moment verplaatste de commandant zijn radiowagen voor het beter kunnen ontvangen van berichten. Dat was maar goed ook want kort na de verplaatsing ontstond er op de plek waar het voertuig had gestaan een enorm gat in het wegdek. Woensdags gingen Pille en Van de Ende terug naar de kazerne in Utrecht omdat de opleidingen prioriteit kregen en het gevaar rond Ouderkerk geweken was. BERICHTENKANTOORPERSONEEL Het grootste berichtenkantoor (BK), dat van NTB, was zondagsmorgens om halfelf al volledig bezet en in bedrijf. Het personeel behandelde daar vele duizenden telegrammen meestal met de classificatie "Niet Geheim" maar wel dikwijls met de voorrangsaanduiding "(zeer) dringend". In de eerste week verwerkte het BK al meer dan 8000 telegrammen. Veel daarvan kwamen van of waren bestemd voor het Amerikaanse Hoofdkwartier in Heidelberg. Ze handelden voornamelijk over geniesteun, verzending van zandzakken, graafwerktuigen, rubber-vlotten, bootjes, enzovoort. Op diverse plaatsen in het rampgebied is personeel ingezet voor BK-werkzaamheden. Waar veel verbindingen samenkwamen was dikwijls BK-personeel aanwezig. DE BIJDRAGE VAN LUITENANT BURGEL Luitenant Burgel, werkzaam bij het le RVbdT, vertrok 1 februari 's avonds naar de Juliana Kazerne in Den Haag met een AN/GRC-26A (HF radiotelex groot vermogen; ook wel TOR - telex over radio - genoemd) Hij kreeg opdracht om een telex- dan wel een radiotelegrafieverbinding te maken met het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten te Heidelberg. Na opstellen van de antenne en het in bedrijf stellen van de apparatuur lukte het direct om een verbinding tot stand te brengen. Via het station, dat de hele periode van Militaire Bijstand functioneerde, zijn talloze telegrammen verzonden

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 6