Van Tetterode maakte eerste ontwerp beeld Jan Wolkers pagina 5 van 5 daar twaalf jaar niet over kunnen praten. Pas toen ik erover geschreven had, in 'Een roos van vlees', kon ik erover praten. Dat meisje heeft dus de heetwaterkraan opengedraaid terwijl ze in de vaste wastafel zat. Ik zie Maria nog zo weggaan met dat kindje in een... Nou ja, goed." Wat Wolkers nog steeds moeilijk kan vertellen, heeft hij opgeschreven in 'Een roos van vlees': 'Er komt geen eind aan, nooit. Ze blijft dat kindje uit de wastafel halen, uit het hete water. Haar vingers zakken weg in het vlees. Ze blijft van de voordeur naar de ziekenauto lopen met het meisje in een deken in haar armen. Haar hand heeft ze om een prop geklemd. Het lijkt een natte krant die ze in elkaar heeft geknepen, maar dat is het niet, nee godverdomme, nee dat is het niet. Ik weet wat het is. Ik wist wat het was toen ik in de douche het vel van haar handje vond.' Het kinderhandje is een terugkerend motief in het boek. 'Tiny little finger prints. Het was van chocoladepasta. Ze had allebei haar handjes tegen de muur gedrukt. Misschien heb ik haar er wel een standje voor gegeven. Ik probeerde ze weg te wassen nadat ze was doodgegaan. Het ging niet.' Voor het beeld heeft Maria de Roo in 1956 geposeerd, vertelt Wolkers, met op haar arm het kind waarvan ze twee maanden na de watersnood was bevallen. "Dat heeft natuurlijk sterk te maken met dat andere kindje. Daarom heeft het zoiets echt triests gekregen. Het kwam echt uit mijzelf, anders had ik wel een vrouw met zo'n Zeeuwse kap op het hoofd gemaakt, zoals ze ook bij de onthulling van het beeld stonden. Ik had dit beeld nooit kunnen maken als dat ongeluk niet gebeurd was." http://members.home.nl/tettero/ZuidHollandAVolkers.htm 10-7-2005

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 5