Van Tetterode maakte eerste ontwerp beeld Jan Wolkers pagina 3 van 5 maakte. Nadat een was afgewezen, maakte hij Wolkers is veelvuldig geroemd om de manier waarop hij het leed van de watersnoodslachtoffers wist vorm te geven. In werkelijkheid verbeeldde hij een persoonlijke tragedie, zes jaar voordat hij het verhaal vastlegde in zijn roman Een roos van vlees. Wolkers was in 1956, toen de gemeente Kruiningen hem de opdracht verstrekte voor een monument voor de watersnood, een onbekende maar veelbelovende kunstenaar. De gemeente was op zijn spoor gezet door P. J. 't Hooft van het Middelburgse architectenbureau Rothuizen 't Hooft. De theoloog Gerard Rothuizen was Wolkers' zwager. Hij was getrouwd met een zus van Maria Lena de Roo, met wie Wolkers in 1947 was gehuwd. "Het was geen vriendjespolitiek hoor", weet Wolkers zich te herinneren. "Ik kende die man van het architectenbureau helemaal niet. Het was meer zo: zij kenden een beeldhouwer. Ik had in die tijd al wat beelden gemaakt en meegedaan aan verschillende exposities." Wolkers verbleef destijds regelmatig in Zeeland. Elke zomer bracht hij door in Oostkapelle, waar de familie De Roo, afkomstig uit Goes, een zomerhuis bezat. Wolkers had Maria de Roo in Leiden leren kennen, in het huis van zijn vriend Jan Vermeulen. "Ik heb erover geschreven in 'Een roos van vlees'. Mijn vader had me het huis uitgezet. Dat kwam omdat ik niet meer naar de kerk ging, ik zat op de Haagse kunstacademie, ik schilderde. Dat was allemaal niet zo naar zijn zin. En ik was vrij onhebbelijk, zal ik maar zeggen. Toen heeft hij al mijn schilderijen en mijn ezel in het portiek gezet. Daar stond ik dan. Ik dacht: 'Weet je wat, ik ga naar Jan Vermeulen toe.' Hij had me al eens verteld dat hij twee Zeeuwse meisjes in huis had. 'Maar ik neem je nooit mee, want dan pik jij ze in', zei hij altijd. Nu moest hij wel. Ik kwam daar en begon meteen allerlei gedichten te citeren en zo. Het ene meisje was Mies Steketee, dat is nog eens een echte Zeeuwse naam hè, en de ander was Maria. We hebben toe al mijn spullen opgehaald en de volgende dag richtte ik daar, op een kleine zolderkamer, een tentoonstelling in van al mijn tekeningen." ZWANGER Maria de Roo was apothekersassistente in het academisch ziekenhuis in Leiden. Ze ruilde de dichter Hans Warren in voor de kunstenaar Jan Wolkers. "Ze was wel zijn vriendin, maar ik geloof niet dat ze ooit gevreeën hebben, want hij keek altijd naar jongens. Binnen een paar maanden was ze zwanger. Hoe oud was ik, eenentwintig, dat was natuurlijk niet de beste methode hè. Het was al heel wat dat wij samenwoonden. Tegenwoordig gaat iedereen samenwonen. Wat dat betreft waren wij onze tijd decennia vooruit, mag ik wel zeggen." flurgh'Haamstecte Zierikzee Thflten __j -Goes Yerseke ViissrtiKèn IMHH Sreskens éor»«te Terneuzen I Sas van Gent http://members.home.nl/tettero/ZuidHollandAVolkers.htm 10-7-2005 j M

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 3