V.O.O.V. de Vereniging van Onderofficieren en oud-Onderofficieren van het W... pagina 10 van 10 http://www.voov.nl/html/body_water53.htm 10-7-2005 het vereiste peil gebracht. Aflossing gebeurde als radioteams en lijnploegen niet meer benodigd waren voor het in stand houden van verbindingen. De parate eenheden met hun eigen verbindingsmiddelen en verbindingseenheden van het Legerkorps moesten de verbindingstaak overnemen. De Militaire Bijstand tijdens de operatie "Watersnood" eindigde op 17 februari 06.00 uur. De onderdelen keerden vervolgens terug naar hun garnizoenen. Voor enkele lijnploegen duurde de operatie tot 21 februari. Daarna deed de PTT incidenteel nog een beroep op steun om uitgelegde kabelverbindingen en aangesloten telefoons weer op te ruimen. BESLUIT In de eerste dagen van de ramp is veel geïmproviseerd en ging niet alles even vlot. In die fase verzuchtte een luitenant zelfs: "Je crois que chaqu'un pense: après moi Ie déluge; mais on oublie que Ie déluge est déja lal". Maar voor de Verbindingsdienst gold al snel dat het personeel vlot en op de juiste wijze werd ingezet en de haar opgedragen taak naar beste kunnen en weten uitvoerde. Een deel van het personeel zorgde voor optimale verbindingen zodat ze het adagium: "Het bericht moet door" vaak meer dan waar maakte. In dit artikel is de bijdrage van enkelen iets uitgebreider ter sprake gekomen. Hun aandeel is een afspiegeling van de wijze waarop zeer veel verbindingsmensen zich tijdens de watersnood volledig hebben ingezet. VOETNOTEN 1. Voor de samenstelling van dit artikel is hoofdzakelijk gebruik gemaakt van documentatie waarover het Museum Verbindingsdienst beschikt. 2. Voor zijn kritische opmerkingen en waardevolle adviezen ben ik Ikol b.d. W. Jung zeer erkentelijk. 3. Centraal Archievendepot - Ministerie van Defensie (CAD-MvD), Archief 107 Radiocompagnie 1952 - 1981, bundel 9. 4. Kanaal 3700. Boekje uitgegeven door de VERON, 1 februari 1954. 5. CAD-MvD, Detachement Regiment Verbindingstroepen, doos 1, bundel 3. 1. Kaart van het rampgebied 2. Radiovoertuigen in het rampgebied. Plaats onbekend. (Archief Museum Verbindingsdienst) 3. Radioset WS-19 (Foto Frans Veltman) 4. Radioset Collins TSC-12 (Archief Museum Verbindingsdienst) 5. Draagbare radioset WS-31 (Foto Frans Veltman) 6. Haspels met kabel. V.l.n.r RL-3008 met 20 DA; RL-3005 met S4 en RL-159/U met WD-l/TT 7. (Archief Museum Verbindingsdienst) 8. Telefoontoestel van het type Albis (Foto Frans Veltman) 9. Draaggolfinstallatie CF-1 (vier telefoonkanalen) (Archief Museum Verbindingsdienst) Foto's: Terug naar archief

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2005 | | pagina 10