pagina 1 van 2 Symposium Watersnood; stormrampen beter voorspelbaar http://www.knmi.nl/kenniscentrum/watersnood_symposium.html 8-7-2005 Weer 14 februari 2003 The 1953 storm: what did actually happen? Early warning systems based on medium range weather forecasts The possibilities of detailed storm and storm surge information From forecast to preventive and mitigative action Policy aspects of storm surge warnings systems Challenges for storm surge warning systems in the future Een storm zoals ons land in 1953 heeft getroffen zien de meteorologen met de huidige middelen zo'n 3 tot 4 dagen tevoren aankomen. Dat zei dr. A. Hollingsworth van het Europees Weercentrum ECMWF op het Internationaal Symposium over de Watersnoodramp op 14 februari 2003 bij het KNMI in De Bilt. Het ECMWF voerde een herberekening uit van de weersituatie in 1953 die leidde tot de catastrofale watersnoodramp. Ook in de korte termijnverwachtingen was het verloop van de rampzalige stormdepressie precies te volgen. Het KNMI-HIRLAM model, een fijnmazig atmosfeermodel voor gedetailleerde verwachtingen van storm, golven en waterstanden tot 48 uur vooruit, geeft twee dagen tevoren al een nauwkeurige verwachting van de storm en de extreme waterstanden in 1953. "Can we do better now?" was het thema van het druk bezochte internationale mini-symposium in het kader van de herdenking van de watersnoodramp van 1953 op 14 februari 2002 bij het KNMI in De Bilt. De middag, georganiseerd door het KNMI in samenwerking met Rijkswaterstaat en het Europees Weercentrum ECMWF stond geheel in het teken van de weersverwachtingen en waarschuwingen in de bewuste rampnacht. Ook de stormvloedwaarschuwingsdienst en de organisatie van het waarschuwingsnetwerk voor hoog water kwamen in De Bilt uitgebreid aan bod. Belangrijk punt van aandacht is hoe bestuurders en overheid moeten moeten anticiperen op extreme situaties zoals in 1953. De grote vooruitgang op het gebied van stormvloedverwachtingen tot enkele dagen vooruit biedt nieuwe mogelijkheden voor "early warning systems". Deze pagina biedt een overzicht van de sprekers met een samenvatting van een aantal voordrachten en van sommige sprekers de volledige voordracht. Symposium speakers en speeches The 1953 storm: what did actually happen? Door C.J.W. Dekker, KNMI

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 1