JDE WATERSNOOD IN 1953 Diverse hams hebben me gevraagd wat de Meppeler zendamateurs tijdens de watersnood gedaan hebben. Daarom dit verhaal. In 1953 waren er in Meppel en omgeving drie gelicenceerde zendamateurs n.l. PAORWS Teun- PAOASM Aaldert of Ari- en ondergetekende PAOKDM. Op die Zondagmorgen toen de wind met orkaankracht over ons heen trok probeerde ik rond 10 uur of mijn antennes het nog deden. En dat was nog wel in orde. Alleen de verwarde berichten die ik hoorde begreep ik niet. In die tijd werd er door de RCD regelmatig op de amateurbanden geluisterd. Vloeken of politieke uitspraken of zelfs als de xyl iemand feliciteerde of gedag zei kon nare gevolgen hebben. Meestal was het een bepaalde tijd "zendverbod". De velen van ons kennen PAOZX. Hij kreeg zo eens drie maanden zend verbod. En nu die "rare" berichten. De nieuwsomroeper van Hilversum had 's morgens om 8 uur vermeld dat door de storm in het zuiden van het land veel land onder water stond, maar dat verdere info ontbrak. Rond 10.30 uur hoorde ik de bekende PAOPN Piet Neven op Walcheren met een oproep richting Meppel voor de fa. van Esso om de bestelde zandzakken zo snel mogelijk te sturen omdat die nodig waren i.v.m. een dijkdoorbraak bij een sluis in Vlissingen. Ik belde van Esso op en vertelde hem wat ik gehoord had. De man begreep eerst niet dat dit bericht over de radio kwam. Na hem duidelijk gemaakt te hebben dat er zendamateurs waren die dit bericht verzonden hadden zei hij dat er inderdaad een grote partij zakken richting Zeeland moesten. Hij beloofde me terug te bellen. Rond 11.30 uur kreeg ik hem weer aan de lijn. Mijn verhaal over die doorgebroken dijk klopte en volgens zijn informatie waren er veel meer dijken bezweken. Hij vertelde dat er een schip aan de Prins Hendrikkade in Meppel lag dat morgenochtend rond 9 uur naar Rotterdam ging. De schipper wilde de partij tegen betaling wel mee nemen. Even later hoorde ik PAORWS roepen rond 3700 Khz. Het MeppelnetPAOASM en ik melden ons. We gaan naar 3800 was Teun's voorstel. Wat ik hier allemaal hoor kan ik geen touw aan vast knopen. Daar aangekomen vertelden ASM en ik wat we allemaal gehoord hadden en dat het Zuiden van ons land zich een grote ramp voltrok. Kom naar de woonark dan kunnen we misschien overleggen of we helpen kunnen. Tussentijds bleef Teun luisteren en toen we bij hem aankwamen vertelde hij dat ze zendamateurs met mobiele op 12 volt werkende zenders en ont vangers dringende verzochten naar Rotterdam te komen om de verbindingen in de rampgebieden te helpen opbouwen. Ook kwam Jan de Geus de latere PAOPWO binnen. Die beschikte over een complete 19 set met een antenne met rolspoel, een dynamotor en een grote 12 volts accu. We wisten dat die set prima werkte. We hadden hem n.l. enige malen gebruikt als vossen jacht zender. De vraag die het eerste kwam was hoe krijgen we dat meer dan 100 Kgs geval in Rotterdam. De nieuwsberichten van 13 uur vermeldden dat het treinverkeer bij Gouda gestopt was vanwege het hoge water bij de spoor dijken.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 1