Herdenking watersnoodramp 1953 Gereformeerde kerk zierikzee pagina 4 van 11 helemaal niet om antwoorden. Vraagt vooral om deel te krijgen aan de levens van de mensen om hem of haar heen. Het vraagt om niet er buiten te hoeven blijven, niet geïsoleerd. Het hoopt op verhalen. Op momenten uit het leven die opnieuw verteld worden en zo opnieuw gaan leven, voor ouderen en jongeren. Het is indrukwekkend om te merken dat nu rond de herdenking van vijftig jaar Februariramp steeds meer verhalen op gang lijken gekomen. Alsof de tijd van het vertellen plotseling is aangebroken. Ik heb groot respect voor de durf van al die verhalenvertellers. Hun verhaal begint soms met een heel klein stukje, een voorwerp, een foto, een naam. En dan als ze de draad van hun verhaal gevonden hebben, vertelt het verhaal de draad van hun leven. Tussen de regels door steeds weer die ene draad. Over hoe hun leven ingevlochten is, in de knoop is geraakt, verweven is met. Het kan bevrijdend zijn om die draad te herkennen. Soms gaat iemand van de nieuwe generatie daar in voor. Ik heb het verhaal gehoord over een jongen die voor een project van de basisschool aan een oude dame in hun straat ging vragen wat er toen gebeurd is. En die mevrouw begon bij stukjes en beetjes te vertellen. Na een tijdje zei die jongen :'U was bang hè? Ik vind het ook zo naar om bang te zijn.' Die oude dame vertelde later: 'Het is vreemd, maar ik voelde me heel even begrepen. Begrepen door een jongen van tien jaar.' Een kind vraagt waarom. Die vraag keert elk jaar terug. Niet als een hol ritueel, maar als een vraag die gesteld moet worden. Want anders vallen de verhalen stil. Anders kun je er niet meer bijkomen, kun je niet meer ontdekken hoe die ervaringen de mensen en het landschap hier bepalen. Zonder verhalen mis je de kans om te ontdekken wie je bent. In synagogen en kerken klinken al generaties lang de verhalen over mensen. Ook hier in onze stad. Over mensen en God. Soms roept iemand dan 'ik heb het antwoord, nu weet ik het, nu hoeft er geen vraag meer gesteld te worden'. En als de anderen dat ook vinden, gebeurt er na een tijdje iets vreemd. Na verloop van tijd vallen de verhalen stil. Men heeft immers is het antwoord al. Men heeft greep op het leven. Maar zij houden niet alleen het antwoord vast, het antwoord houdt hen http://www.gerefonneerdzierikzee.nl/1953/1953.htin 16-12-2006

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 3