KLM Aerofoto van het water De Eendracht, een jaar na de ramp, met rechts de drooggevallen ge meente Nieuw-Vossemeer met rechts boven het dorp. Bij de lange strekdam in De Eendracht, voor het veer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer, is molen Assumburg te zien. Daarboven bevindt zich de. Beciuspolder. bant prof. dr. J. de Quay en ingeze gend door monseigneur W. Koen- raadt, vicaris van het bisdom. Recent kwam het kruisbeeld in het nieuws omdat inmiddels de plek vrijwel on bereikbaar en onvindbaar zou zijn en men overwoog om het kruisbeeld te verplaatsen, hetgeen inmiddels is gebeurd. Omstreeks half november 1953 was het gehele dijkherstel in de drie zuidwestelijke provincies zo goed als gereed. De dijken werden voorzien van een wintermat. De ter plaatse van de dijkbressen beschadigde grindwegen in de Eendrachtspolder en de verharding van de veerdam werden hersteld. De kosten van het herstel van de hoofdwaterkering en het dichten van de twee stroomga- ten in de binnendijk ten noorden en ten zuiden van Nieuw-Vossemeer be droegen destijds 2.616.140,00 (vol gens onze boeken 2.199.653,62). De totale, in geld waardeerbare schade, welke de stormramp heeft veroorzaakt, bedroeg rond de ander half miljard gulden, waarvan een be drag van ruim 400.000.000,00 aan landbouwherstel en 160.000.000,00 aan gebouwen. De kosten werden bij Noodwet Dijkherstel van 2 mei 10 1953 door het Rijk betaald. Onze laatste termijn van 48.000,- met nog eens 70.000,- aan meer werk aan stormschade, loonsverhogingen e.d. werd voorjaar 1955 ingediend; het laatste bedrag is echter nooit be taald. Van de stormvloed is door de Rijks waterstaat en het K.N.M.I. verslag gedaan en 1961 in een lijvig boek werk (714 bladzijden) uitgebracht; Hillen Roosen mocht daar ook een exemplaar van ontvangen en heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt bij het samenstellen van dit artikel. Het gevolg van de Watersnoodramp is inmiddels bekend door de Delta wet. De Deltawerken leken voltooid met de in gebruikname van de stormvloedkering in de Oósterschel- de in 1987. Doch het op Deltahoogte brengen van alle waterkeringen van de Noordzee werd pas enkele jaren geleden afgerond. Via het dijkher stel, waaronder de zeedijken langs De Eendracht, kwam Hillen Roosen terecht in het cultuurtechni sche werk dat zich toen veelal in Zeeland afspeelde. Een van de wer ken betrof in 1954 de verkaveling bij Ellewoutsdijk in Zeeland, gevolgd door Borssele, Hansweert, Kruinin- gen, Brouwershaven en Scharendij- ke. De verwachting van veel werk in Zeeland deed de directie van Hillen Roosen besluiten om een bijkan toor te openen in Bergen op Zoom aan de Beukenlaan 9. De leiding van dit kantoor werd in handen gegeven van de heer Ben Hoogstede. Aan hem werden ter assistentie toege voegd de heer Henk van der Meijden (onze latere adjunct directeur) voor het technische gedeelte en de heer Van Rijswijk voor de administratie en correspondentie. Voor de uitvoering waren aangetrokken Charley Lodes- tein die het beheer van het spoorma terieel had en Kees Gladbeek, een aannemertje van Wijk bij Duurstede. Als onderbazen fungeerden de ma chinist Hak uit Wijk bij Duurstede en de voorman-uitvoerder Dekkers. Een direct gevolg van ons dijkherstel was dat er mensen uit Zeeland bij Hillen Roosen in dienst kwamen, o.a. Leo van Mispel, die ook lange tijd in dienst bleven. Het kantoor te Bergen op Zoom heeft een vijftal jaren ge functioneerd. Door de Heemkundekring Ambachts heerlijkheid Nieuw-Vossemeer is 21 november 2002 het boekje uitge geven "De herinnering blijft 1953- 2003". Het bevat de vaak schokken de verhalen van overlevenden uit Nieuw-Vossemeer die terugblikken op de fatale ramp. Het boekje, uitge voerd met ruim 100 foto's, is voor euro 8,- te koop bij het secretariaat: Julianastraat 9, 4681 AL Nieuw-Vos semeer, tel. 0167-502315; voor ver zending komt daar nog eens euro 3,- bij. Op 11 januari 2003 startte in het A.M. de Jong Museum aan de Voor straat 29 te Nieuw-Vossemeer een tentoonstelling onder dezelfde titel. Wilt u nog meer weten en zien van de Watersnood dan kunt u terecht in het permanente Museum Waters nood 1953 aan de Weg van de Bui tenlandse Pers 3 te Ouwerkerk welke is gevestigd in een vroeger caisson waarmee o.a. destijds de dijken wer den gedicht. De huidige expositie is op 1 februari, de herdenkingsdag, door koningin Beatrix geopend. Medewerking aan bovenstaand arti kel verleenden onze heren Hofman en Poster en de heren Dekkers uit Nieuw-Vossemeer en de heer Schou- tens uit Bergen op Zoom.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 2003 | | pagina 6